Dlaczego okno gwiżdże? Czy można temu zaradzić?

Wraz z nadejściem zimy i pojawiającym się wiatrom wielu użytkowników zaczyna narzekać na gwizdy dochodzące od strony okna. Problem ten nie zawsze pojawia się od razu po zamontowaniu, ale po kilku latach użytkowania. Spróbujmy dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego szumu? Czy możliwe jest usunięcie tej usterki we własnym zakresie, czy niezbędna będzie pomoc specjalisty? A może konieczna jest wymiana okna?

Przyczyny gwiżdżącego okna

Efekt gwiżdżącego okna nie występuje w sposób ciągły. W zdecydowanej większości przypadków obce dźwięki w obszarze otworu okiennego zaczynają dochodzić, gdy pojawia się silny wiatr. Przyczyn powstawania tego zjawiska może być bardzo wiele.

Błąd montażu

Występuje zwykle w nowo zakładanych oknach, choć czasem ujawnia się po dość długim użytkowaniu. Przyczyną niepożądanych odgłosów może być nierównomierny montaż lub niewłaściwa konstrukcja okna (zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z dużymi, niestandardowymi oknami). Oczywiście przyczyna defektu leży całkowicie po stronie firmy, która montowała okna. Często są to skutki zatrudniania do montażu stolarki okiennej niesprawdzonych firm.

Luzy między skrzydłem i ramą okna

Czasami źródłem obcych dźwięków jest luźny kontakt między otwieranym skrzydłem a ościeżnicą. Zwykle nie spotyka się tej usterki w nowo zakładanych oknach, a jest to efekt długotrwałego użytkowania i zmiany ustawienia poszczególnych elementów regulujących.

Czytaj także:

DLACZEGO OKNO SIĘ NIE DOMYKA?

Niezabezpieczone otwory drenażowe i wentylacyjne

Zazwyczaj w nowych oknach otwory drenażowe i wentylacyjne są albo odpowiednio zabezpieczone osłonami, albo na tyle usztywnione, aby nie wpadały w drgania. Z czasem jednak elementy te mogą ulec poluzowaniu, a nawet odpadnięciu w przypadku osłon.

Odkształcenie się uszczelek i mas uszczelniających

Uszczelki, silikon i inne masy uszczelniające, które na początku są bardzo elastyczne i doskonale spełniają swoją rolę z czasem mogą stracić elastyczność, odkształcić się lub przesunąć. Nie jest to błąd konstrukcyjny, ale zwykłe zmęczenie materiału.

Sposoby eliminowania defektów

Zanim przystąpimy do usuwania przyczyn gwiżdżącego okna najpierw musimy zlokalizować jego źródło. Aby to zrobić, wystarczy lekko docisnąć ręką miejsce, z którego wydobywa się dźwięk przy silnym wietrze (szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których zgromadziło się dużo kurzu), a następnie zaobserwować, czy jest to jedyne miejsce, czy jeszcze z  innych dobywa się świst. Jeśli błąd popełniono podczas instalacji, jego usunięcie będzie dość trudne. Aby ustalić, czy montaż został dokonany nieprawidłowo, należy sprawdzić okno w zimny dzień. W przypadku wady, na szkle będzie stale tworzyła się para wodna lub lód.

Gdy dźwięk wydobywa się spod zniszczonej masy uszczelniającej ramę, w takim przypadku można wymienić stary uszczelniacz (na bazie silikonu) na syntetyczny lub akrylowy. Zabieg ten nie jest zbyt trudny, ale należy pamiętać, że został wyeliminowany sam problem, a nie przyczyna. Oznacza to, że konsekwencje złego montażu pozostaną. Jedyną skuteczną metodą jest pozbycie się przyczyny tj, usunięcie obróbki okna, parapetu i odpływu i ponowne pokrycie obwodu okna pianką montażową, eliminując pęknięcia i dziury.

Powstałe luzy w skrzydłach okna można wyeliminować dokonując odpowiedniej regulacji. Nie jest to czynność bardzo skomplikowana, ale należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Można też zamówić taką usługę w renomowanym serwisie okien.

Podobnie się sprawa ma w przypadku zużytych uszczelek i osłon. Trzeba je po prostu wymienić na nowe, a luźne elementy dokręcić.

Czytaj także:

JAKI KOLOR OKIEN PCV WYBRAĆ?

JAKIE ZALETY POSIADAJĄ OKNA PCV?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]