Dlaczego okno się nie domyka?

Niedomykanie się okna może wynikać z paru powodów. Jest to niebezpieczeństwo dostania się niepożądanych gości z zewnątrz, więc nie warto bagatelizować takiego problemu. Nie zawsze do rozwiązania problemu niezbędny jest specjalista – są pewne czynności, które możemy wykonać samodzielnie, aby uniknąć przykrej sytuacji. 

Jak reagować na niedomykające się okno?

Jeżeli cokolwiek dzieje się z oknem, nie warto w pierwszej kolejności sięgać po młotek i gwoździe, a spróbować się zastanowić, czy na pewno wszystko zostało zrobione poprawnie. Czasem wystarczy delikatny ruch, a okno wraca do pełnej sprawności. 

Częstym problemem jest niejednoznaczna pozycja klamki, zwłaszcza w oknach uchylnego w dwóch kierunkach. Wystarczy przyłożyć okno do ramy i przestawić pozycję klamki na jednoznaczną, co spowoduje powrót okna do prawidłowego działania. W przypadku zablokowania się klamki należy nacisnąć element sprężynowy, który automatycznie naciskany jest w momencie zamknięcia okna. 

Co powoduje problemy z domykaniem okna?

Nowoczesne okna konstruowane są w taki sposób, aby uniknąć podatności na błędy w użytkowaniu. Niestety, niepoprawne otwieranie może zdarzyć się również w takim wypadku i jest to do przewidzenia. Najczęstszym problemem jest sytuacja, gdy skrzydło zawiśnie na jednym zawiasie. Najważniejsze, aby skrzydło nie pozostało w takiej pozycji przez dłuższy czas, co może spowodować jego uszkodzenie. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest dociśnięcie okna przy górnym zawiasie, następnie naciśnięcie blokady obrotu klamki. Przy okazji tej czynności warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. Utrzymując blokadę w pozycji pionowej i dociskając skrzydło do ramy, należy obrócić klamkę do pozycji okna zamkniętego. Jeżeli czynności wykonano poprawnie, okno powinno się zamknąć.  

Kolejnym problemem z niedomykającym się oknem może być zanieczyszczenie w szczelinach okiennych – śmieci, piasek czy pył, czasem nawet większe kawałki gruzu czy kamyczki. Nie należy w takich sytuacjach zamykać okna na siłę, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia uszczelki lub nawet całej ramy. Okucia i szczeliny należy dokładnie odkurzyć, wymieść piasek, a ramy przetrzeć wilgotną ściereczką.  

Dodatkową czynnością konserwującą okno i oddalającą wizję niedomykania się jest regulacja okuć okiennych. Źle wyregulowane okucia mogą przyczyniać się do niedomykania okien oraz powstawania mikroszczelin, przez które skutecznie przedostanie się wilgoć. Wszystkie elementy okuć powinny być kontrolowane przynajmniej raz w roku, a wszystkie wkrętu mocujące powinny być dokręcane w razie potrzeby. Ruchome elementy należałoby nasmarować smarem polecanym przez producenta.  

Jakie okna mogą mieć problem z domykaniem?

Dostępne aktualnie na rynku okna nie ulegają wypaczeniom i nie kurczą się pod wpływem ciepła i promieni słonecznych. Zapobiega temu specjalna konstrukcja oraz konserwacja substancjami, które zabezpieczają przed wilgocią. Problematycznymi mogą być drewniane okna starego typu, zwłaszcza te, przy których zaniedbano konserwację. W takim wypadku rozwiązaniem może być po prostu wymiana okien. 

Czasem zdarza się, że wykonane z odpornych materiałów okna, poprzez nieprawidłowe użytkowanie, może zostać uszkodzone w obrębie ramy. Takie usterki wymagają specjalistycznej naprawy serwisowej, a to wiąże się z wysokim kosztem. Aby go uniknąć, na skrzydło okienne nie może oddziaływać żadne dodatkowe obciążenie. Naprężenia i obciążenia są wyliczone tak, aby ramy były w stanie udźwignąć tylko skrzydło i nic więcej. Skrzydła nie należy również dociskać do ościeża. Kolejną nieprawidłowością jest wkładanie przedmiotów między skrzydło a ościeżnicę. Wszystkie te niepoprawne zachowania prowadzą do zniekształceń i uszkodzeń, które trudno wyeliminować na własną rękę.

Czytaj także:

DLACZEGO OKNA MAJĄ PODWÓJNE SZYBY?

MOSKITIERY DO OKIEN I ICH WŁAŚCIWOŚCI

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]