Dlaczego okna mają podwójne szyby?

bluevolution_73_prosty

Podwójne szyby w oknach niosą wiele korzyści. Zmniejszają przewodność cieplną, dzięki czemu mniej ciepła opuszcza dom, czyniąc go łatwiejszym do ogrzania. Poprawiają współczynnik przepuszczania promieni słonecznych, co wpływa na zmniejszenie wahań temperatury zależnych od pór roku. Do czego jeszcze się przydają?

Co to są okna zespolone?

Okna zespolone są połączeniem dwóch lub więcej szyb, które oddzielone są elementem dystansowym na całym obwodzie. Przestrzeń między nimi jest hermetycznie uszczelniona. Szyby łączone są ramką dystansową, którą mocuje się do szkła za pomocą specjalnego kleju uszczelniającego. Elementy dystansowe są wypełnione granulowanym preparatem higroskopijnym, który pochłania wilgoć i zapobiega skraplaniu się pary wodnej na wewnętrznych ściankach szyb. Najpopularniejsze okna zespolone występują są w konstrukcji jednokomorowej, ale dostępne są także w wersji dwu i trzykomorowej.

Dlaczego podwójne szyby?

Okna zespolone stały się już dawno bardzo popularnym rodzajem okien, jakie oferują nam producenci. Wszystko dzięki ich zaletom i korzyściom. Przede wszystkim posiadają dobre właściwości termoizolacyjne. Dzięki kilkuwarstwowym szybom ograniczyć możemy utratę ciepła z pomieszczeń, co z pewnością korzystnie wpływa na koszty ogrzewania. Zastosowanie specjalnie przetworzonego szkła pokrytego na jednej powierzchni przezroczystą powłoką sprawia, że odbija ona ciepło z powrotem do wewnątrz budynku, co  pomaga zmniejszyć utratę ciepła. Dodatkowo ta sama powłoka przepuszcza do środka dużo energii słonecznej, która dociepli darmowo wnętrze. Okna zespolone mają także zdolność do odbijania promieni słonecznych, co sprawdza się głównie w okresie letnim. Wnętrza nie przegrzewają się a my możemy cieszyć przyjemną temperaturą w pomieszczeniach.

Dodatkowe funkcje szyb zespolonych 

Oprócz właściwości termoizolacyjnych, jakie posiadają okna zespolone warto zwrócić uwagę na ich dodatkowe zalety. Ich dodatkowym atutem będzie z pewnością fakt, że właśnie dzięki ich właściwościom możemy przeznaczyć im więcej powierzchni w domu czy mieszkaniu. Duże okna w salonie z pięknym widokiem na ogród? Żaden problem. Dzięki szybom zespolonym ograniczyć możemy z pewnością utratę ciepła w sezonie grzewczym a w lecie zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Jest to duży plus, jeśli marzy nam się salon z dużym oknem. Zimą dostarczą nam dużo energii słonecznej, dzięki której dodatkowo i darmowo ogrzejemy nasze wnętrza a latem zapewnią nam komfortową temperaturę, odbijając promienie słoneczne.

 

Szyby zespolone dzięki zawartym dźwiękoszczelnym szkłom laminowanym mogą pełnić także funkcję izolacji akustycznej. Dodatkowe oszklenie w postaci podwójnej szyby z pewnością zminimalizuje hałas dobiegający z zewnątrz. Jest to ogromna zaleta zwłaszcza w przypadku ruchliwych ulic, gdzie codzienny szum i gwar może być uciążliwy dla domowników. Z pewnością zredukuje poziom hałasu zapewniając im komfort.

 

Warto wspomnieć także o tym, że wybierając stolarkę okienną do domu lub mieszkania wiele osób traktuje ją również jako formę dodatkowego zabezpieczenia antywłamaniowego. Podwójne szyby z pewnością będą bardziej odporne na stłuczenia, co może skutecznie zapobiec włamaniom. Dzięki temu zwiększą bezpieczeństwo domowników, co jest bardzo istotna rzeczą. Będą one także bardziej odporne na zniszczenia, które powstać mogą podczas nieszczęśliwych zdarzeń wynikających np. podczas zabaw z dziećmi. To dodatkowy atut, jakie posiadają okna zespolone zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, gdzie aktywne i ruchowe zabawy są codziennością.

 

Podsumowując, okna zespolone, inaczej podwójne szyby są jednym z najlepszych wybór jeżeli chodzi o stolarkę okienną. Posiadają wiele zalet począwszy od praktyczności i funkcjonalności skończywszy na estetyce. Najważniejszą z nich na pewno będzie dobra izolacja termiczna, dzięki której ograniczyć możemy utratę ciepła w sezonie grzewczym, a co za tym idzie obniżyć koszty ogrzewania. W lecie zaś odbijają promienie słoneczne i ograniczają nadmierne przegrzewanie się wnętrz zapewniając nam komfortową temperaturę. Są także dobrą bariera akustyczną, która sprawdzi się w ruchliwej i głośnej okolicy a także dodatkową ochroną przed potencjalnymi włamywaczami. Na sam koniec warto dodać, że dzięki swoim właściwościom i praktyczności możemy na przeznaczyć więcej przestrzeni, podarowując sobie piękne widoki za oknem i optycznie powiększyć wnętrza.

 

Czytaj także:

Jakie zalety posiadają okna PCV?

Nowoczesne systemy, które stosujemy w oknach PCV

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]