Wady i zalety okien ze szprosami

Zdecydowanie się na okna ze szprosami to zwykle kwestia gustu, czasem budżetu, ale niekiedy jest wymogiem odgórnych decyzji administracyjnych. Niezależnie jednak jakie kierują nami przesłanki warto zdawać sobie sprawę z plusów i minusów zastosowania takiego elementu konstrukcyjnego, a także rodzaju szczeblin okiennych. Oprócz konkretnego rozwiązania technicznego, warto też zadbać o stronę estetyczną.

Okna ze szprosami. Gdzie je stosować?

Okna ze szprosami bardzo efektownie będą wyglądać w przypadku domów drewnianych, zwłaszcza w starych, poddanych renowacji budynkach zabytkowych. Doskonale wkomponują się w styl tzw. „wiejskich” willi, czy szlacheckich dworków, utrzymanych w bardziej klasycznej konwencji. Szprosy mogą wyglądać równie atrakcyjnie w dużych oknach o bardziej nietypowych kształtach – w formie pionowego prostokąta dużych rozmiarów albo szerokich, o zaokrąglonej górze. Co ważne, szprosy nie muszą dzielić okna na równe kwadraty. Niekiedy ciekawym rozwiązaniem będzie naklejenie ich na przykład pod kątem, tworząc trójkątne pola (co świetnie wygląda w przypadku klasycznych okien zaokrąglonych). Nie należy natomiast przesadzać z ilością zastosowanych szprosów.

We współczesnych domach budowanych według nowoczesnego projektu zazwyczaj nie stosuje się elementów zakłócających powierzchnię okna (w tym szprosy). Chociaż, czasem szprosy są spotykane i w nowoczesnym budownictwie, ale w takim przypadku sam projekt tak jest zaplanowany, aby szprosy stanowiły integralną część estetyki domu.

Jednak kiedy zależy nam na jasnych, przestrzennych wnętrzach należy postawić na duże przeszklenia bez zbędnych dodatków.

Czytaj także:

Energooszczędne okna z PCV

Zalety okien ze szprosami

W przeszłości szprosy, czy szczebliny stanowiły element konstrukcji okna i w znacznym stopniu wzmacniającym tą konstrukcję. Współcześnie jedynymi zaletami jakie posiadają okna ze szprosami są względy czysto estetyczne. Szprosy mogą nadać oknom wyjątkowy wygląd i podkreślić styl, w jakim utrzymany jest projekt domu. Dzięki nim efektownie może wyglądać i elewacja, i pomieszczenia wewnątrz. Poza sytuacjami, gdzie zastosowanie okien ze szprosami jest wymogiem konserwatora zabytków w innych przypadkach jest to zależne wyłącznie od poczucia estetyki i gustu inwestora, a jak wiadomo z gustami się nie dyskutuje.

Wady i ograniczenia

Jak zalety okien ze szprosami są związane wyłącznie z estetyką, tak większość wad tego rozwiązania ma stronę bardzo praktyczną. W większości nowoczesnych projektów nie przewiduje się zastosowania szprosów w oknach z racji obecnych trendów, które starają się o jak najlepsze zintegrowanie przestrzeni wewnątrz pomieszczeń domu z przestrzenią na zewnątrz, przy jednoczesnym zachowaniu jak najlepszych właściwości termoizolacyjnych okien i drzwi balkonowych, czy tarasowych. Wśród względów praktycznych należy wymienić:

  • ograniczony dostęp światła – jest to podstawowa wada okien ze szprosami, gdyż przepuszczają one mniej światła słonecznego. W związku z tym nie zaleca się stosowania szprosów zwłaszcza w małych oknach.
  • wyższa cena – koszt zakupu okna ze szprosami jest znacznie wyższy od okna nie wyposażonego w ten element. Również zamontowanie szprosów w posiadanych już oknach wiąże się ze sporymi kosztami materiałów i montażu. 
  • brak możliwości demontażu – za wyjątkiem szprosów nakładanych (otwieranych) wszystkie inne montowane są na stałe i nie ma możliwości ich demontażu. Stwarza to dodatkowo utrudnienia związane z precyzją zamontowania. Każda pomyłka, czy niedoróbka podraża koszty.
  • utrudnienia w czyszczeniu i konserwacji – z jednej strony podzielenie powierzchni szyby na mniejsze fragmenty skutkuje zwiększeniem czasu na ich umycie. Do czyszczenia dochodzą również elementy szprosów. Problem ten nie występuje przy zastosowaniu szprosów wewnątrzszybowych.
  •  gorsze właściwości termoizolacyjne – choć nie są one znacząco gorsze od okien bez szprosów, to jednak trzeba brać je pod uwagę.

Czytaj także:

JAKIE ELEMENTY W OKNIE ZUŻYWAJĄ SIĘ NAJSZYBCIEJ?

KUPUJEMY OKNA – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]