Jakie elementy w oknie zużywają się najszybciej?

Okno, element bez którego pomieszczenie wygląda nieprzyjemnie, jest ciemne i klaustrofobiczne, zbudowane jest z elementów takich jak rama, szyby, skrzydła, klamki czy uszczelnienia, w zależności od modelu. Są jednak takie części okna, które ulegają ciągłym obciążeniom i ostatecznie tracą swoją funkcjonalność – wymagają wymiany. 

Uszczelki okienne – wrażliwy punkt

Przez nieszczelne okna może uciekać nawet do trzydziestu procent ciepła. Jest to strata, która może bardzo mocno odbić się na domowym budżecie. 

Należy regularnie sprawdzać stan i czystość wszelkich uszczelnień w oknach, powinno się to odbywać przynajmniej raz w roku, aby uniknąć niepotrzebnych strat. Otwieranie i zamykanie, ryglowanie okien wpływają na elementy konstrukcyjne. Najszybciej zdecydowanie zużywają się uszczelki, które przy dłuższym użytkowaniu mogą się wyginać i odkształcać.  

Podstawą do wymiany uszczelek będzie stwierdzenie, w którym fragmencie okna wpuszczane jest zimne powietrze z zewnątrz. Jeżeli nie masz pewności, na pomoc przyjdzie badanie kamerą termowizyjną, koszt to około 250 zł przy mieszkaniach o powierzchni siedemdziesięciu metrów kwadratowych.  

Uszczelki są elementem, który łatwo wymienić na własną rękę. Warto wybierać te wykonane z pianki poliuretanowej lub uszczelki EPDM. Część ta jest tania, a zabezpiecza okno na dłuższy czas, liczony nawet w latach. Ważne jest, aby uszczelki były przyklejone na czyste, oczyszczone z tłuszczu ościeżnice. Warto zwrócić uwagę, że nie mogą one utrudniać ruchu skrzydła okiennego. Informacje na temat wyboru uszczelki można znaleźć w karcie gwarancyjnej lub umowie z firmą, która montowała okna.  

Okucia okienne

Podczas montażu okna jest ono regulowane na okuciach. Metalowe elementy, poddane zmiennym temperaturom, rozszerzają się i kurczą, przez co skrzydło nieznacznie, ale znacząco dla komfortu użytkowania, zaczyna odstawać od ramy. Jest to problem, który rozwiązać powinien specjalista.  

Zdarzają się przypadki, kiedy szyba okna pęka, na skutek na przykład uderzenia mechanicznego. Okno traci swoje właściwości, stwarzając niebezpieczeństwo zupełnego pokruszenia. W takim wypadku profesjonalista szybko załatwi problem wymieniając pęknięty element. Jeżeli jednak nie doszło do mechanicznego uderzenia, pęknięta szyba może świadczyć o zniekształceniu ramy, okuć lub innych elementów, które wpłynęły na napięcie szkła w ramie i jego pęknięcie. 

Co wpływa na zużywanie elementów okna?

Profesjonalny montaż okien jest ważną sprawą w zakresie zużywania się mechanicznego okien – niepoprawne zakładanie prowadzi do nieprawidłowego ruchu elementów okna, które szybciej się wyrabiają i szybciej wymagają wymiany, a to wiąże się z nowymi kosztami – które przewyższają koszty poprawnego montażu. Jeżeli nie chcemy co niezbyt długi czas przechodzić kolejnych remontów okien, zainwestujmy w specjalistów, którzy zajmą się tematem profesjonalnie. Kolejne remont będą dodatkowo negatywnie wpływać na elementy okien, które mogą ulec zapyleniu, poplamieniu farbą i tym podobnym. 

W tańszych produktach, części okien wyrabiają się zdecydowanie szybciej i tracą swoje właściwości, co może prowadzić do rychłej wymiany, a co za tym idzie również do nadmiernych kosztów. Czasem warto zainwestować parę złotych więcej, aby cieszyć się komfortem użytkowania przez długi czas.  

Zużywające się części prowadzą do nieszczelności, a niekontrolowane dostawanie się do wnętrza zimnego powietrza powoduje straty w zakresie opłacalności ogrzewania – i wcale nie jest to dodatkowa wentylacja! Kontrola zużycia okien pozwoli na zmniejszenie kosztów uzyskania ciepłego pomieszczenia oraz pozwoli na dobrą wymianę powietrza. 

Czytaj także:

KUPUJEMY OKNA – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

JAK DBAĆ O OKNA DACHOWE?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]