Jak dbać o okna dachowe?

Poddasze już dawno przestało być częścią domu, która pełni funkcję składziku gdzie przechowuje się niepotrzebne rzeczy. W nowoczesnym budownictwie jest to miejsce, w którym mogą powstawać przytulne pokoiki a nawet całe mieszkanie. I choć ściany pod skosem mogą czasem okazać się mało praktyczne, to widok z okien może być naprawdę piękny. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem będą okna dachowe, które nie tylko doświetlają poddasze światłem naturalnym ale także nadają wnętrzu nietypowy klimat.

Pielęgnacja okien dachowych

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że okna dachowe muszą być o wiele bardziej wytrzymałe niż tradycyjne okna fasadowe. Wystawiane są bowiem na ciężkie warunki atmosferyczne, dlatego też muszą być wykonane z materiałów o jak najlepszej jakości,by mogły służyć nam przez wiele lat. Niestety sama jakość to za mało. Kluczową rolę w tym wypadku odgrywa także odpowiednia pielęgnacja okien dachowych, przy której należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

 

W większości przypadkach okien dachowych są to okna obrotowe, dlatego też ich mycie, choć może się wydawać, nie jest takie trudne. Wiele modeli zawiera także zamontowaną zasuwkę blokującą, która ułatwia utrzymanie skrzydła okiennego w stabilnej pozycji. Dzięki temu czyszczenie szyb może być łatwą i szybką pracą. Co ważne, okna dachowe pokryte są niewidzialną powłoką, która uaktywnia się pod wpływem słońca i po umyciu szyby. Powłoka ta sprawia, że zabrudzenia są rozkładane i spłukiwane przez deszcz.

 

Pielęgnacja okien dachowych to nie tylko mycie ich szyb. Należy także zadbać o ramy okienne. Zwłaszcza jeżeli wykonane są z drewna. Ze względu na warunki atmosferyczne, na jakie są wystawiane okna dachowe, należy pamiętać o ich regularnej konserwacji i odświeżeniu impregnacji. Drewniane ramy okienne powinny być odnawiane co najmniej raz na 5 lat. Oczyszczamy zadrapania i odpryski papierem ściernym o granulacji 180–220 lub średniej grubości gąbką ścierną. Usuwamy powstały pył i przecieramy wilgotną, a następnie suchą ściereczką. Następnie nakładamy dwie warstwy lakieru wodorozcieńczalnego lub farby kryjącej wodorozcieńczalnej.

Uszczelki, filtry i inne detale

Oprócz czyszczenia szyb i ram, uwagę należy zwrócić także na te drobne elementu stolarki okiennej jak uszczelki, zawiasy, okucia i elementów ruchomych. Należy regularnie sprawdzać ich stan techniczny. W razie potrzeby naoliwić okucia i zawiasy a w przypadku uszczelek z ubytkiem należy je wymienić na nowe. Bardzo ważne są także filtry i nawiewniki zapewniające dopływ świeżego powietrza i zatrzymujące kurz i owady. Również w ich przypadku należy zadbać o regularny przegląd i czyszczenie a w razie konieczności wymienić filtr na nowy. Dzięki niemu kurz i owady nie przedostają się do środka. Filtr czyścimy przy pomocy odkurzacza lub za pomocą środków czyszczących, np. wody z dodatkiem detergentu.

Okna dachowe a warunki atmosferyczne

Okna dachowe w szczególności narażone są na ciężkie warunki atmosferyczne takie jak ekstremalne temperatury, opady śniegu, gradu, deszczu czy silny wiatr. Dlatego też tak bardzo ważne jest, by wykonane były z materiałów o jak najwyższej jakości. Dzięki wysokiej wytrwałości i wytrzymałości będą mogły służyć nam przez wiele lat. Ale również i my sami musimy o nie zadbać, szczególnie w okresie zimowym, kiedy śnieg i lód osadza się na szybie. Lód na oknach dachowych powstaje, gdy woda z topniejącego śniegu spływa po oknie i powtórnie zamarza, co z kolei może blokować możliwość swobodnego odpływu wody. Dlatego też należy regularnie sprawdzać czy rynienka odwadniająca w kołnierzu uszczelniającym jest drożna i jeżeli jest taka potrzeba, usuwać zanieczyszczenia, które blokują odpływ wody. Dobrym rozwiązaniem będzie w tym wypadku montaż instalacji przewodów grzewczych, które rozpuszczą barierę lodową i śnieg zalegający w kołnierzu.

 

Dodatkową ochroną okien dachowych będą także rolety, które sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych przez cały rok. W zimie będą stanowić dodatkową ochronę izolacyjną przed utratą ciepła a także zabezpieczenie przed opadami śniegu, gradu,intensywnego deszczu i silnym wiatrem. Dzięki zasłoniętym roletom możemy także w dzień przyciemnić wnętrza, a co najważniejsze nie blokują one okien, co umożliwia nam ich uchylenie i dopływ świeżego powietrza.

Czytaj także:

Okna obrotowe – co o nich wiesz?

Jakie zalety posiadają okna PCV?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]