Przesuwne czy otwierane – jakie drzwi tarasowe wybrać?

konstrukcje1

Taras to miejsce odpoczynku po ciężkim dniu pracy lub miejsce spotkań rodzinnych. Przytulnie urządzony taras zapewni relaks nawet podczas chłodnych wieczorów. Powinniśmy zatem znaleźć na nim wygodne meble tarasowe, stolik i różnego rodzaju dekoracje nadające ciepły klimat. Jednym z elementów tarasu są drzwi, które będą miały wpływ na komfortowe korzystanie z tarasu. Możemy wybrać drzwi otwierane lub przesuwne – warto więc rozważyć, które z nich sprawdzą się w naszym przypadku.

Funkcje drzwi tarasowych

Budując dom trzeba postawić przede wszystkim na praktyczne rozwiązania i zapoznać się z parametrami technicznymi drzwi tarasowych. Jedną z funkcji drzwi jest wodoszczelność, która jest przedstawiona w formie 10 klas. W Polsce najlepiej kupować drzwi o klasie nie niższej niż 4. Drzwi powinny być również odporne na wiatr, dlatego trzeba zwrócić uwagę na ułożenie terenu. Ważny jest także współczynnik przenikania ciepła, który zadba o zatrzymanie ciepła w domu. Drzwi tarasowe powinni umożliwić komfortowe wyjście na taras oraz funkcjonalnie połączyć go z pokojem. Mamy do wyboru drzwi przesuwne lub otwierane i warto przemyśleć zalety i wady każdego z rozwiązań.

Drzwi przesuwne: charakterystyka

Wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem okażą się drzwi przesuwne. Rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca w pokoju oraz wyróżnia je wysoka estetyka. Producenci wyróżniają systemy naścienne i chowane w kasetach.

Systemy naścienne są montowane bezpośrednio na ścianę. Na górze umieszcza się prowadnicę wraz z przesuwnym mechanizmem. Skrzydło przemieszcza się zatem w linii prostej wzdłuż ściany. Montaż systemów naściennych jest wyjątkowo prosty i wystarczające okażą się podstawowe narzędzia. Przy ścianie nie można jednak ustawić żadnych mebli, ponieważ mogą one zakłócać pracę systemu.

Drugi rodzaj drzwi przesuwnych to modele chowane w ścianę. Do montażu wykorzystuje się specjalne kasety umieszczane wewnątrz ściany. Kasetę można również zainstalować na ścianie w specjalnej wnęce, co wiązać się będzie ze zmniejszeniem metrażu pokoju. Rozwiązanie to ma jednak wiele zalet, do których zaliczymy przede wszystkim wysokie walory estetyczne, czyli całkowite ukrycie skrzydła drzwiowego. Obok drzwi przesuwnych można umieścić różnego rodzaju meble lub dekoracje, które nie zakłócą pracy drzwi.

Drzwi otwierane

Tarasowe drzwi otwierane to jedno z najtańszych i najbardziej popularnych rozwiązań. W zależności od wielkości wejścia na taras możemy wybrać modele jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Modele dwuskrzydłowe zapewnią wygodę i zapewnią większą ilość światła. W większości modeli oba skrzydła są wyposażone w klamkę, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Decydując się na drzwi otwierane musimy mieć świadomość, że zabierają sporo miejsca. Możemy wybrać drzwi otwierane z dekoracyjnymi szprosami, które świetnie dopasują się do różnych wnętrz.

Planując budowę lub remont domu musimy przemyśleć na początek nasze potrzeby. Dobrze dopasowane drzwi tarasowe będą bowiem służyć przez wiele lat.

Czytaj także:

Co to są okna HST i jakie są ich zalety?

Niecodzienne konstrukcje okien

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]