Niecodzienne konstrukcje okien

O tym, że okna to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Spełniają one kilka ważnych zadań. Przede wszystkim umożliwiają wygląd na zewnątrz oraz doświetlają naturalnym światłem pomieszczenia mieszkalne. Ich obecność determinuje jednak straty ciepła, dlatego drugie zadanie, jakie powinny spełniać to wysokiej jakości szczelność. Okna to także funkcja estetyczna obiektu. Na rynku istnieją nietypowe konstrukcje okienne. Jedną z nich są okna obrotowe. Sprawdźmy czym są i jakie mają zalety.

Czym są okna obrotowe?

Okna obrotowe to konstrukcje, które posiadają oś wzdłuż, której się je otwiera w połowie lub okolicy środka ramy. Jest ona ustawiona s w sposób równoległy do pionowej lub poziomej krawędzi okiennej ramy. Mogą one być montowane w ścianach budynku, jednak zdecydowanie ich najbardziej popularnym zastosowaniem jest montaż w dachu.

Okna obrotowe w połaciach dachowych?

Najczęściej stosuje się okna obrotowe w połaciach dachowych. Występują one w tej funkcji w dwóch wariantach, które odmienia sposób ich otwierania. Pierwszy to rodzaj okien uchylny. Charakteryzuje się on tym, że okno rozwiera się do 35-45 stopni. Drugi typ okien cechuje możliwość większego obrotu. Mogą one wykonać obrót nawet wartości 180 stopni.

Zalety

Okna obrotowe zapewniają bardzo duże doświetlenie pomieszczenia, a także wysoki stopień przewietrzenia. Kolejna ich zaleta wynika z umieszczenia w połaci dachowej, czyli na wyższej wysokości, a przede wszystkim wykorzystując ulokowanie pod kątem. Parametr ten wpływa na zbieranie olbrzymiej ilości promieni świetlnych. W przypadku odpowiedniego współczynnika przenikalności, okna obrotowe zamontowane w połaci dachowej pełnią funkcję budownictwa pasywnego. Zamieniają one promienie świetlne na energię cieplną, co z kolei wyklucza konieczność dogrzewania pomieszczenia i zapewnia oszczędności w portfelu. Stosowanie takich okien na poddaszu to zatem posunięcie praktyczne i funkcjonalne, a także ekonomiczne i energooszczędne.

Czytaj także:

Gdzie najlepiej sprawdzą się okna obrotowe?

Okna obrotowe – co o nich wiesz?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]