Jak wybrać bramę garażową?

bramy-garazowe-1

Brama garażowa jest elementem domu, który jest używany bardzo często, zwłaszcza, jeżeli do pracy udajemy się samochodem, a wewnątrz przechowujemy sprzęt domowy czy ogrodowy. Dlatego też jest ważnym, aby było to wygodne w użyciu i niezawodne uzupełnienie garażu. Należy sobie zadać znaczące pytanie: czego wymagam od bramy? Kryteriów jest dużo, estetyka, cena, wygoda użytkowania, a nade wszystko budowa garażu i wielkość podjazdu, do których wymagane jest dobranie prawidłowej technologii działania.

Rodzaje bram garażowych

Producenci szukają coraz to nowych rozwiązań, które mają uświetnić możliwości korzystania z bramy garażowej. Na rynku dzielą się one głównie ze bram ze względu na sposób otwierania: 

  • Segmentowa – zbudowana z kilku (trzy do ośmiu) paneli, które podczas otwierania przesuwają się w górę nad głowę po prowadnicach zamontowanych pod sufitem. Zaletą ich jest to, że nie zajmują dużo miejsca, więc sprawdzą się przy krótkich lub stromych podjazdach, zajmują go jednak sporo na suficie co dla niektórych może być wadą. Produkowane w rozmaitych kształtach i wymiarach. Zbudowane tak, że każdy element jest osadzony osobno, cechują się dużą trwałością i niezawodnością. Wykonane mogą być z różnych materiałów i w rozmaitych kolorach, aby można je było dobrać do elewacji domu. 
  • Uchylna –  najpopularniejsza, cechuje się niską ceną, prostą budową i niezawodnym działaniem. Otwiera się ją za pomocą uchwytu pociągając w górę, zamyka ściągając w dół. Są niesamowicie proste w obsłudze, ale zabierają częściowo miejsce z przodu – wymaga około 1 metra przestrzeni, co warto wziąć pod uwagę podczas planowania zakupu. 
  • Rozwierana – tradycyjna, klasyczna, zbudowana z dwóch skrzydeł rozwiernych na zewnątrz. Wymaga sporo miejsca, ale z wyglądu bardzo estetyczna. Sprawdza się w domach tradycyjnych.  
  • Rolowana – podczas otwierania się bramy zwija się w rolkę. Jest to wygodne rozwiązanie dla posiadaczy niewielu miejsca przed garażem.

Nowoczesne technologie w bramach garażowych

Warto dodać, że wszystkie te bramy mogą posiadać system elektrycznego otwierania i zamykania, który zdecydowanie ułatwia życie konsumenta. Możliwość otwierania pilotem jest wręcz standardowym wyposażeniem. Poza tym niektóre modele posiadają fotokomórki, które nie pozwolą na zamknięcie się bramy gdy pod nią znajduje się jakiś obiekt. Podejmuje się również próby uzyskania programu, który na podstawie sygnału GPS z naszej komórki automatycznie otworzy bramę przed przyjazdem człowieka.
 

Poza uwzględnieniem działania i dodatków do bramy, należy mieć pod uwagą wymiary garażu, potrzeby w zakresie manewrów i wymiarów. Zdecydowanie ważnym faktem jest, że przy zastosowaniu automatyzacji wymagane jest przynajmniej 3,3 metra długości garażu. Również szerokość bramy ma znaczenie, gdyż zbyt wąska może uniemożliwić manewrowanie i stwarzać zagrożenie. Dla dużych aut wymagana jest również większa wysokość, nawet do 2,4 metra. Ważnym jest również, aby brama była dopasowana do ogólnego wystroju domu i nie odbiega od jego estetyki. 

Drożej znaczy taniej?

Większość bram montowanych w domach jest ocieplana, systemy tego zabezpieczenia są różne, również takie, które poprzez odpowiednie wypełnienie pozwala na ograniczenie ucieczki ciepłego powietrza.  

Przy wyborze bramy garażowej nie można ograniczać się bardzo mocno cenowo, gdyż niższa cena praktycznie zawsze równa się mała jakość. Starsze modele mogą pozostać nawet do nastu lat w użytkowaniu bez większych napraw czy problemów. Wystarczy o nią dbać, regularnie sprawdzać jej stan i w ostateczności wezwać eksperta, który szybko doradzi i pozwoli uniknąć kosztów. 

Czytaj także:

BRAMA GARAŻOWA ROLOWANA CZY SEGMENTOWA?

JAK POZNAĆ DOBRĄ BRAMĘ GARAŻOWĄ?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]