Jak poznać dobrą bramę garażową?

Garaż w bryle budynku to dziś już niemal standard, który bardzo cenimy sobie za funkcjonalność i wygodę. Jednocześnie brama garażowa jest kolejnym elementem wyglądu zewnętrznego domu, na który musimy zwrócić uwagę i odpowiednio dopasować ją do drzwi, okien i elewacji. Na szczęście producenci oferują dziś bardzo różnorodną ofertę bram, zarówno pod względem technologicznym jak i kolorystycznym.

– Bramy uchylne – brama otwiera się ku górze i zajmuje miejsce pod sufitem, jednakże podczas otwierania dolna jej część wysuwa się na zewnątrz garażu. Dlatego też nie jest polecana w przypadku ciasnego podjazdu. Ponadto ma gorsze parametry termiczne i akustyczne niż segmentowa.

– Bramy segmentowe – otwierają się ku górze bądź na boki i nie wychodzą przy tym poza garaż dlatego zajmują bardzo mało miejsca. Płaszczyzna bramy dzieli się na poszczególne segmenty, które zwykle są ocieplone i doskonale sprawdzą się w ogrzewanym garażu.

– Bramy rolowane – technologicznie przypominają rolety okienne gdyż podobnie jak one chowają się w specjalnej kasecie wewnątrz garażu. Zajmują najmniej miejsca ale są też najdroższe. Kupuje się je wyłącznie z napędem elektrycznym.

– Bramy rozwierane – najstarszy tym bramy składający się z jednego lub dwóch skrzydeł.

Montowane są w klasyczny sposób i nie zawsze można założyć do nich napęd elektryczny. Ich użytkowanie jest najbardziej kłopotliwe, szczególnie przy dużych opadach śniegu. Zajmują też najwięcej miejsca przed garażem.

Dobra brama garażowa czyli jaka?

Specyfikacja i właściwości bram garażowych to kluczowe zagadnienia o jakich powinniśmy pomyśleć wybierając idealny dla nas model. Kolorystyka i wzór powinny być dobierane dopiero w następnej kolejności bo choć istotne, to nie stanowią o komforcie użytkowania bramy. Przede wszystkim warto patrzeć na materiał z jakiego wykonana jest brama, solidność konstrukcji oraz niezawodność mechanizmu napędu elektrycznego. Te aspekty będą decydowały o wygodzie codziennego użytkowania.

Jeżeli mamy ocieplany garaż to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na grubość profilu i wypełnienie. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się bramy segmentowe, gdyż zapewniają najwyższy stopień ochrony termicznej i akustycznej. Warto wspomnieć również o energooszczędności napędu oraz poziomie hałasu jaki wydaje podczas pracy. Głośno otwierająca się brama będzie bardzo uciążliwa zarówno dla nas jaki i sąsiadów. Dobra brama to również taka, która jest profesjonalnie zamontowana i posiada gwarancję producenta zarówno na całość jak i poszczególne element bramy.

Brama pojedyncza czy podwójna?

Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety i trudno jednoznacznie rozstrzygnąć które jest lepsze. Z całą pewnością w przypadku bramy podwójnej nie wchodzi w grę ręczne otwieranie a tylko automatyczne a jest to spore ułatwienie, szczególnie podczas niekorzystnej aury. Ponadto dużo łatwiej jest manewrować samochodem podczas parkowania w garażu jeżeli przestrzeń wjazdowa jest szersza. Niestety w przypadku ogrzewanego garażu, straty ciepła jakie wynikają z otwierania się bramy podwójnej mogą być za duże. To samo dotyczy zużycia energii przez mechanizm automatyczny. Brama pojedyncza to mniejsze straty ciepła i energii ale też trudniejszy wjazd do garażu i zawężone pole do manewrowania autem.

Czytaj także:

JAK WYBRAĆ BRAMĘ GARAŻOWĄ?

BRAMA GARAŻOWA ROLOWANA CZY SEGMENTOWA?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]