Z jakich materiałów powinny być bramy garażowe?

Dobrze dobrana i wykonana brama garażowa to inwestycja na wiele lat. Dlatego decyzja o wyborze wymaga starannego przemyślenia. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, mających wpływ na użytkowanie. Oprócz sposobu otwierania, który nie będzie kolidował z aranżacją przestrzeni przed i w garażu, należy również przyjrzeć się zabezpieczeniu termicznemu, głośności pracy oraz rodzajowi użytego materiału.

Bramy drewniane

Tradycyjnym materiałem do produkcji bram garażowych jest drewno. Właściciele domów, którzy chcą nadać im rustykalny, klasyczny wygląd, często wybierają ten właśnie materiał. Zwykle wykonane są jako rozwierne.

Podobnie jak podłogi drewniane, drewniane bramy garażowe mają ładny i wykwintny wygląd. Co ważne, brama garażowa drewniana jest łatwa w dostosowaniu na konkretny, niestandardowy wymiar, ponieważ drewno można łatwo przyciąć do dowolnego kształtu lub rozmiaru. Zaletą drewna jest ponadto jego sprężystość, która czyni drzwi mało wrażliwe na wgniecenia pod naciskiem.

Innym rozwiązaniem mogą być drzwi z nakładkami ze sztucznego drewna, które imitują fakturę prawdziwego drewna, takiego jak cyprys czy mahoń. Drzwi te są wyposażone w mocną, energooszczędną izolowaną stalową podstawę.

Czytaj także:

Orientacyjne koszty bram garażowych

Rolowane bramy garażowe – kompaktowe rozwiązanie

Bramy metalowe

Metal jest bardzo wdzięcznym i chętnie stosowanym materiałem i dobrze sprawdza się w konstrukcjach bram. Jest stosowany zarówno jako element szkieletu, jak i powierzchnia skrzydeł czy segmentów. Producenci zazwyczaj używają stali lub aluminium. Materiały te znacznie różnią się właściwościami. Stal jest trwała, wytrzymała i bardzo solidna, ale też znacznie cięższa od aluminium, które mimo, iż jest bardziej miękkie, to przy zastosowaniu odpowiednich profili swoją wytrzymałością niewiele ustępuje stali. Na wagę całej bramy wpływ ma także to, że zazwyczaj ich konstrukcja jest pusta w środku lub wypełniona lekką izolacją, na przykład styropianem bądź pianką poliuretanową. Przy takiej budowie szkielet panelu lub skrzydła wykonany jest ze stalowych profili, i pokryty stalową lub aluminiową blachą. Wielką zaletą metalowych bram garażowych jest ich różnorodność wykończenia. W celu uzyskania pożądanego efektu wizualnego bramy pokrywane są różnymi substancjami w bardzo szerokiej palecie barw. Najbardziej popularne jest malowanie proszkowe, ale często stosuje się także różnego rodzaju okleiny z tworzyw sztucznych czy naturalnego drewna.

Przy bramach garażowych bardzo ważna jest ich odpowiednia izolacja termiczna. Ponieważ metal, z którego wykonane są bramy sam w sobie bardzo dobrze przewodzi ciepło, dlatego też producenci stosują różnego rodzaju wypełnienia ograniczające jego ubytki z budynku. Najczęściej w tym celu stosuje się odpowiedniej grubości warstwę styropianu lub piankę poliuretanową. Taka izolacja umieszczona pomiędzy stalową blachą minimalizuje utratę ciepła. Wszelkie połączenia zaopatrzone są w różnej konstrukcji uszczelki uniemożliwiające przewiew.

Z metalu wykonywane są bramy garażowe uchylne, rozwierne, segmentowe i w formie rolety.

Bramy z PCV

Bramy garażowe wykonane z PCV są to tak zwane bramy wewnętrzne. Służą do oddzielania poszczególnych pomieszczeń wewnątrz dużych budynków magazynowych i innych. Szkielet takich bram wykonany jest ze stali lub aluminium, a płaszczyzny pokrywane są materiałem PCV. Często umieszcza się w nich również elementy przeszklenia. Charakteryzują się lekkością, co jest bardzo ważne zwłaszcza przy dużych powierzchniach. Najczęściej pracują w systemie segmentowym lub rolety.

Czytaj także:

Brama garażowa rolowana czy segmentowa?

Jak wybrać bramę garażową?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]