Orientacyjne koszty bram garażowych

Brama garażowa jest elementem, który ma służyć nawet do kilku razy dziennie. Ma to być obiekt bezpieczny, wygodny w użytkowaniu i funkcjonalny. W zakresie wyboru możliwości będą głównym kryterium, jednak należy pamiętać, że podnosi to znacząco cenę.

Jak zaprojektować garaż?

W procesie budowy budynku należy już zwrócić uwagę jak duży, szeroki, wysoki i głęboki będzie garaż, aby móc swobodnie dopasować interesujący nas rodzaj bramy. Zadecydować musimy również o tym, czy będzie ona pojedyncza czy podwójna, a jeżeli w drugim wariancie, to czy podzielona słupkiem czy będzie to całość. Przy pojedynczej bramie zdecydowanie łatwiej manewrować samochodem. Stanowisko z jedną bramą, o ile będziemy pilnować, aby była zamknięta gdy jest nieużywana, ucieka zdecydowanie mniej ciepła niż przy konstrukcjach z dwoma bramami. Jedna brama wiąże się też ze zdecydowanie mniejszymi kosztami, do dwóch potrzebny będzie zakup dodatkowych prowadnic oraz napędu. Również montaż będzie znacznie droższy.  

Dwie bramy zamiast jednej otwierają się krócej ze względu na mniejszy ciężar skrzydeł. Z tego też względu łatwiej je zamontować, mniejsze jest ryzyko wygięcia i odkształceń. 

Typy bram garażowych

Koszty bramy zwiększa również wybrany typ bramy. Przeanalizujmy sobie jak to wygląda dla poszczególnych modeli: 

  • Brama uchylna – niska cena, prosta konstrukcja i łatwy montaż. Wykonana najczęściej ze stali i aluminium, jest bardzo trwała. Próg cenowy tej bramy o wymiarach 2500 x 2250 m rozpoczyna się od 700 zł (nieocieplona). Wariant ocieplony może dochodzić nawet do 2000 zł.  
  • Brama segmentowa górna – wykonana z segmentów, które poruszają się po prowadnicach w górę i dół. Wykonana najczęściej ze stali ocynkowanej, którą pokrywa się blachą stalową. Wykończana farbą proszkową lub okleiną z drewna, tworzywa sztucznego lub aluminium. W zależności od zastosowania ocieplenia, ceny za tą bramę wahają się od 1500 zł do 2500 zł. 
  • Brama segmentowa boczna – technicznie działa tak samo jak górna, jednak kierunek złożenia jest przesuwana w bok. Elementy budujące płaszcz są ustawione pionowo. Dzięki specyficznemu ustawieniu profili, w przypadku tej bramy możemy wejść do pomieszczenia jeszcze przed całkowitym otworzeniem się bramy. Koszt tego dość nowoczesnego rozwiązania to granice 4000-6000 zł. 
  • Brama rolowana – coraz częściej spotykana w Polsce. Technologicznie porusza się podobnie do rolety okiennej. Wykonana ze stali lub aluminium, brama ta otwiera się chowając w kasetce. Może być zamontowana wewnątrz jak i na zewnątrz. Cena z tego typu bramę mocno spadła, chociaż kiedyś była najdroższym. W tej chwili to wydatek od około 1700 zł do 2000-3000 zł. 
  • Brama rozwierana – bardzo popularna dawniej. Skrzydła rozchodzą się na boki, zajmuje dużo miejsca, może być utrudnione korzystanie z niej, gdy spadnie śnieg. Koszt to około 1800-2000 zł.

Dodatkowe czynniki wpływające na cenę bramy garażowej

Wyższy koszt bramy garażowej wiąże się z jej parametrami termoizolacyjnymi. Brama ocieplona jest zdecydowanie droższa, a o cenie decyduje rodzaj ocieplenia oraz jego grubość. Decyduje to mocno o tym, czy w garażu będzie ciepło (zwłaszcza, gdy jest ogrzewany) czy ciepło będzie uciekać, narażając korzystającego na zwiększone koszty ogrzewania – które i tak ucieknie.
 

Również zabezpieczenia antywłamaniowe podniosą cenę bramy. Wzmocnione profile, klamka obrotowa czy hamulec elektromagnetyczny siłownika zdecydowanie mogą zniechęcić potencjalnego włamywacza. 

Kolejnym kosztem do poniesienia jest sposób sterowania bramą. Im bardziej wygodny sposób otwierania, tym cena wzrasta. Bramy garażowe z napędem dużo trudniej sforsować.  Ostatecznie zdanie ma kolor – dobrany do elewacji i ogólnej bryły domu. 

Czytaj także:

BRAMA GARAŻOWA ROLOWANA CZY SEGMENTOWA?

JAK POZNAĆ DOBRĄ BRAMĘ GARAŻOWĄ?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]