Jak dbać o okna aby dobrze wyglądały i długo służyły?

Wybór okien wysokiej jakości, renomowanych producentów oraz fachowy montaż gwarantują, że przez długi czas będą cieszyć nas swoją funkcjonalnością oraz dobrze wyglądać. Jednak jak każdy przedmiot ulegają stopniowemu zużyciu i zabrudzeniom, lecz staranna pielęgnacja oraz konserwacja mogą pomóc w przedłużeniu żywotności okien. Jak dbać, aby okna pięknie wyglądały i dobrze służyły przez długie lata?

Pierwsze zabiegi po zamontowaniu okna

Okna nowo zakupione oklejone są specjalną folią zabezpieczającą. Częstym błędem, jaki się spotyka, jest zdjęcie folii ochronnej zbyt wcześnie lub zbyt późno. Niektórzy świadomie pozostawiają folię ochronną na ramach na dłuższy czas sądząc, że w ten sposób ochronią je przed zakurzeniem i zaplamieniem, a sam proces pielęgnacji będzie łatwiejszy. Okazuje się tymczasem, że postępowanie niezgodne z zaleceniami producenta może skończyć się uszkodzeniem okien lub pozostaniem brzydkich śladów, których usunięcie będzie kłopotliwe albo wręcz niemożliwe.

Producent zawsze określa w instrukcji użytkowania wyrobu czas, po jakim folia ochronna powinna zostać usunięta. Zwykle są to trzy miesiące w przypadku składowania okien i jeden miesiąc od momentu ich zamontowania. Zbyt szybkie zdjęcie folii, jeszcze przed montażem okna i zakończeniem najważniejszych prac remontowych, może skutkować ich porysowaniem lub zabrudzeniem. Dlatego też jedynie przestrzeganie zaleceń producenta stanowi gwarancję, że zarówno montaż, późniejsza eksploatacja jak i czynności pielęgnacyjne przebiegną sprawnie i bez niechcianych niespodzianek.

Czytaj także:

DLACZEGO OKNO SIĘ NIE DOMYKA?

Mycie ram i szyb

Szyby i ramy okna, wymagają regularnego czyszczenia zarówno z zewnętrznej, jak i z wewnętrznej strony. Jest rzeczą naturalną, że w czasie eksploatacji osadza się na nich kurz i inne zabrudzenia, które oprócz nieestetycznego wyglądu, są również pożywką dla mikroorganizmów. Zwykle producenci okien w instrukcji obsługi wymieniają także jakiego rodzaju środki czyszczące są najwłaściwsze dla konkretnego wyrobu. Używanie niewłaściwych preparatów do mycia może skończyć nie tylko powstawaniem zacieków i plam, ale w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniem okna. Z tego względu ramy i szyby zawsze powinniśmy myć czystą wodą, albo przy użyciu preparatów dedykowanych do pielęgnacji konkretnego materiału (plastik, aluminium, drewno), lub środków sporządzonych we własnym zakresie. Dość ryzykownym jest używanie chemii nieprzeznaczonej konkretnie do mycia okien. Często zdarza się, że bywa żrąca i istnieje wtedy ryzyko, że uszkodzimy mytą powierzchnię. Popularnym środkiem, stosowanym przez wiele gospodyń do mycia okien jest roztwór sody oczyszczonej. Jest to naturalny preparat, o niezłych właściwościach czyszczących i w pełni bezpieczny. Można go stosować w przypadku, gdy czyścimy okna plastikowe białe. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku ram kolorowych pamiętając, że soda ma właściwości wybielające. Pewne ryzyko niesie za sobą stosowanie środków z zawartością acetonu. Pomogą one wprawdzie pozbyć się nawet dość uporczywych zabrudzeń, ale nie jest wykluczone, że pozostawią na plastiku ślady.

Ważne jest także, aby do mycia ram i szyb nie używać ściereczek szorstkich ani szczotek, które mogą zarysować ramę lub szybę. Najlepsze do tego celu będą materiały bawełniane lub specjalne ściereczki.

Czyszczenie i kontrola okuć i uszczelek

Nie wolno zapominać, że takie elementy okna jak okucia i uszczelki należy regularnie kontrolować, a okucia powinny być czyszczone średnio dwa razy do roku i przynajmniej raz na rok oliwione. 

Należy także pamiętać, o systematycznym regulowaniu okna, co zwiększy jego żywotność i poprawi komfort użytkowania.

Czytaj także:

KILKA SŁÓW O TECHNOLOGII PCV

JAKI KOLOR OKIEN PCV WYBRAĆ?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]