Czym są szprosy w oknach? Czy to to samo, co szczeblina?

Szprosy, czyli imitacja szczeblin, są to listewki dzielące okno na mniejsze części. Historycznie szczebliny były koniecznym elementem konstrukcji okna. Szyby składały się wtedy zwykle z kilku mniejszych, a szczebliny łączyły je w całość tworząc wzmocnienie całej konstrukcji. Współcześnie stosowanie szczeblin jest nieekonomiczne, a efekt dekoracyjny i estetyczny uzyskuje się za pomocą szprosów.

Szpros, czy szczeblina?

Czytając teksty dotyczące szprosów, czy szczeblin możemy natknąć się na pewne zamieszanie w precyzyjnym rozumieniu tych pojęć. Dla wielu szczeblina w oknie, to to samo, co szpros. Brak rozróżnienia spotykamy u wielu nawet markowych producentów okien. Polska Norma PN-EN 12 519:2007 definiuje pojęcie „szczebliny”, jako elementu dzielącego wypełnienie ramy ościeżnicy lub ramy skrzydła okna, na przykład szyby zespolonej, tym samym szczeblina, to jeden z możliwych elementów konstrukcyjnych okna. Nie definiuje natomiast pojęcia „szpros”. Przyjęło się, że określenie szprosy w oknie, dotyczyć będzie elementu, który jest tylko imitacją szczebliny stanowiącej element konstrukcyjny okna. Niezależnie od rodzaju materiału, z którego zostanie wykonany i rodzaju jest tylko namiastką szczebliny mającą na celu imitować fizyczny podział tego wypełnienia, wcale go jednak nie dzieląc. Zatem mimo, iż szczeblina oraz szpros w oknie nie są elementami technicznie tożsamymi, to z punktu widzenia estetyki mają takie samo zadanie: zaznaczanie podziałów wypełnień ram ościeżnic i skrzydeł okien.

Rodzaje szprosów

Szprosy w oknach wykonywane są zazwyczaj z aluminium lub kompozytów tworzyw sztucznych. Wśród dostępnych aktualnie możemy wyróżnić trzy typy szprosów. Różnią się znacząco pomiędzy sobą, a stosowane są zarówno w oknach drewnianych, aluminiowych, jak i PVC.

Szpros wiedeński

Jest to najbardziej dokładna imitacja klasycznych szczeblin. Po raz pierwszy został zastosowany w roku 1984 według pomysłu i wynalazku austriackiego oddziału firmy Interpane Glass Industrie GmbH z siedzibą w Parndorf koło Wiednia, stąd i dzisiejsza nazwa tego rozwiązania.

Szpros wiedeński składa się z dwóch niezależnych elementów. Wewnątrzszybowego imitującego ramkę dystansową oraz elementów maskujących naklejanych na zewnętrzną i wewnętrzną płaszczyznę szyby. Zastosowane rozwiązanie tworzy wizualny efekt zarówno z daleka, jak i z bliska wielu mniejszych szyb.

Czytaj także:

JAKIE ZALETY POSIADAJĄ OKNA PCV?

Szpros międzyszybowy

Szprosy międzyszybowe wykonane są z aluminium lub tworzywa sztucznego i montowane w przestrzeni pomiędzy taflami szkła tworzącymi pakiet szyby zespolonej. Uzyskuję się dzięki nim efekt podziału tafli na mniejsze części. Szprosy międzyszybowe mogą być gięte, a także łączone pod różnymi kątami, w zależności od kształtu okna. Również pod względem kolorystycznym dostępna jest szeroka paleta barw.

Szpros nakładany

Szpros nakładany, nazywany również otwieranym wykonywany jest w postaci ramki mocowanej na zatrzaskach albo zawiasach po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie okna, bądź po obu stronach. Ramka szprosa nakładanego nie przylega bezpośrednio do szkła, co umożliwia swobodne spływanie wody opadowej po płaszczyźnie szyby.

Szprosy konstrukcyjne

Poszukując informacji na temat czym są szprosy w oknach często możemy również natknąć określenie szprosy konstrukcyjne. Nie są to jednak szprosy w znaczeniu, jakie zostało podane wyżej. Nazwą tą określane są szczebliny, które faktycznie dzieli okno na kilka części. Stanowią element konstrukcyjny okna, rozdzielając tafle szyby na mniejsze plansze.

Czytaj także:

OKNA ZE SZPROSAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ?

JAKIE OKNA SPRAWDZĄ SIĘ W TARASIE?

NIECODZIENNE KONSTRUKCJE OKIEN

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]