Termomodernizacja – co warto o niej wiedzieć?

Koszty ogrzewania i ciepłej wody pochłaniają lwią część budżetu domowego. Okazuje się jednak, że zmieniając dotychczasowe rozwiązania na współczesne technologie można utworzyć budynki o wiele tańsze w eksploatacji, a przy tym wygodne dla użytkowników i bardziej ekologiczne. Jest to lepsza izolacji termiczna i rozwiązania redukujące utratę ciepła, oraz zastosowanie wydajniejszych źródeł ogrzewania.

Ocieplenie lub docieplenie budynku

Termomodernizację budynku warto zacząć od ocieplenia, jeżeli wcześniej takowego nie było lub docieplenia, a także wymianie nieekonomicznych elementów. W ramach tego etapu należy zadbać o kilka istotnych kwestii.

Przegrody zewnętrzne

Ocieplenie przegród zewnętrznych polega na położeniu warstwy izolującej, której zadaniem jest niedopuszczenie do wychłodzenia lub przegrzania wnętrza budynku. Jeżeli posiadamy ocieplenie wykonane starszymi metodami i niespełniające już współczesnych norm warto zastosować docieplenie domu polegające na montażu płyt termoizolacyjnych na istniejące już ocieplenie. Zabieg ten pozwoli na obniżenie zużycia ciepła od ok. 10 do 25%.

Okna i drzwi

Wymiana okien i drzwi na nowe, o dobrych właściwościach izolacyjnych. Dzięki tej czynności możesz pozbyć się mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Wymiana okien na bardziej szczelne, o niższym współczynniku przenikalności termicznej to oszczędność dodatkowych 10-15%.

Ocieplenie połaci dachowych

Ocieplenie dachu, które niekiedy może być zbędne, ale jeśli istniejące jest wątpliwej jakości, to  czasem pozwala ograniczyć straty ciepła nawet o dodatkowe kilkadziesiąt procent.

Modernizacja systemu grzewczego

Kolejnym niezwykle istotnym elementem termomodernizacji budynku jest usprawnienie lub wymiana źródła ciepła (kotłowni lub węzła ciepłowniczego) oraz zainstalowanie automatyki sterującej. Częstą wadą kotłów starszych konstrukcji jest ich niska sprawność. Modernizacja kotłowni polega zwykle na zastąpieniu wyeksploatowanego, bądź nieekonomicznego kotła nowoczesnym lub wyposażenie istniejącego kotła w urządzenia do automatycznej regulacji, które pozwoli zwiększyć jego sprawność eksploatacyjną. Należy pamiętać, że wymiana starego kotła na nowe urządzenie grzewcze powinna być wykonana po ociepleniu budynku. Może się okazać, że potrzebna moc urządzenie będzie o wiele mniejsza aby sprostać aktualnemu zapotrzebowaniu na ciepło. W budynku ocieplonym może ono być nawet o połowę mniejsze niż w nieocieplonym.

System wentylacji

Jednym z elementów termomodernizacji budynku jest usprawnienie systemu wentylacji. Tradycyjna wentylacja naturalna, zwana grawitacyjną posiada kilka wad. Podstawowym jest brak możliwości regulacji oraz niezapewnienie niezbędnej czystości powietrza w pomieszczeniach. Wady te eliminuje wentylacja mechaniczna, gdzie wymiana powietrza następuje dzięki pracy wentylatorów. Jest to energooszczędny system umożliwiający regulację intensywności wymiany powietrza w zależności od potrzeb użytkowych.

Systemy przyjazne środowisku

Jako dopełnienie energooszczędnych urządzeń i rozwiązań coraz większym zainteresowaniem cieszą się urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Systemy fotowoltaiczne, które przy pomocy słońca produkują energię elektryczną, po połączeniu z urządzeniem grzewczym (np. pompą ciepła), tworzą samodzielny system, gdzie koszty ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody maleją praktycznie do zera.

Na wiele z wymienionych inwestycji z zakresu termomodernizacji domu można uzyskać dopłaty w ramach programu Czyste Powietrze. Niekiedy dostępne są również inne możliwości redukcji kosztów, jak ulga termomodernizacyjna lub lokalne programy antysmogowe.

Czytaj także:

Energooszczędne okna z PCW

Jakie drzwi do pasywnego domu?

Co warto wiedzieć o stolarce okiennej?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami






[recaptcha]