Stolarka okienna w kolorze antracytowym

Współczesne trendy i nowoczesne rozwiązania architektoniczne podążają w kierunku łączenia doskonałej formy z trwałym i wytrzymałym materiałem. Fundamentalne znaczenie odgrywa tu dopracowanie najmniejszego detalu, ale również oryginalność zarówno pod względem wzornictwa, jak i połączeń kolorystycznych. Coraz częściej odchodzi się od klasycznych rozwiązań. Dotyczy to również okien w kolorze białym.

Antracyt – jaki to kolor?

Bogata oferta kolorystyczna niejednokrotnie potrafi zasiać spore wątpliwości podczas budowania domu czy przy jego remoncie. Coraz popularniejsze stają się odcienie szarości, a jednym z nich od kilku lat jest antracyt. Co zatem skrywa w sobie tajemnicze słowo „antracyt”? Jest to nazwa skały organogenicznej, stanowiącej odmianę wysokoenergetycznego węgla kopalnego. To właśnie od jej barwy wzięło się określenie koloru antracytowego, opisującego ten odcień szarości. Kolor ów zyskał sporą popularność, a ciemne ramy okienne stały się trendem, który coraz częściej można spotkać w polskich wnętrzach.

Z jakim stylem będą współgrać okna w kolorze antracytu?

Mając na uwadze fakt, iż stolarka okienna w ciemnych barwach dość zdecydowanie wybija się w przestrzeni domu może pojawić się wątpliwość, czy taka kolorystyka będzie dobrze komponować się z każdym stylem. Otóż ramy okien czy drzwi tarasowych w kolorze antracytowym świetnie komponują się w prosto urządzonych wnętrzach w nowoczesnym stylu. Świetnie uzupełniają kompozycje minimalistyczne, tworząc niemal ascetyczny klimat. Pasują do wnętrz poprzemysłowych, loftowych albo stylizowanych na takie. Doskonale też będą wyglądać w połączeniu ze ścianami betonowymi, z cegły surowej lub pobielonej farbą. Będą również znakomitym dopełnieniem całości np. w połączeniu z jasnoszarą podłogą. Walory antracytowych okien można podkreślić przez szare dodatki wystroju wnętrza, np. poduszki, donice, lampy czy ramy obrazów na ścianach i td. Nie zawsze jednak taka całościowa kompozycja wnętrz w tonacji ciemnoszarej z antracytowymi oknami się sprawdzi. Dla niektórych może być zbyt przytłaczająca, a klimat utrzymany w tej kolorystyce może być zbyt zimny.

Czytaj także:

NOWOCZESNE SYSTEMY, KTÓRE STOSUJEMY W OKNACH PCV

Natomiast bardzo ciekawy efekt uzyskuje się stosując antracytowe okna i drzwi tarasowe, które będą stanowić piękną ramę w obrazie, jakim jest nasz ogród, czy inny widok na zewnątrz. Widok drzew i krzewów z niebem w tle wpisanych w antracytowy prostokąt tworzy swoisty obraz. Oczywiście efekt ten uzyskamy nie tylko przy oknach tarasowych. Antracytowe okna można zastosować w każdej przestrzeni – w salonie, kuchni, sypialni, łazience; na parterze i na poddaszu.

Współczesna wizja minimalizmu doskonale wpisuje się w tak zwany styl skandynawski. Wszelkie odcienie szarości idealnie współgrają z bielą i jasnym drewnem, tworząc przestrzeń emanuje prostotą i harmonią. Dla ocieplenia całości wystarczy umieścić jakiś dodatek np. dywan o klasycznych wzorach. Okno antracytowe można pozostawić bez firan i zasłon, gdyż same w sobie są dostatecznie efektowne.

Gdzie nie są polecane okna antracytowe?

Okna w kolorze antracyt, ze względu na ciemną barwę wybijają się w przestrzeni i  mogą dominować w pomieszczeniu. Nie poleca się ich do domów utrzymanych w tzw. stylistyce sterylnej. Okno antracytowe nie będzie również dobrze wyglądało w domu tradycyjnym utrzymanym w ciepłym odcieniu drewna. Trudno je zwykle zestawić z antracytem.

Kolor antracytowy na zewnątrz, czy wewnątrz?

Okna w kolorze antracytu pięknie prezentują się w domu zarówno od wewnętrznej strony, jak i zewnętrznej. Oczywiście trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach, o których wspomniano wyżej. Dodatkowym atutem okien w tym kolorze jest fakt, iż nie brudzą się i nie płowieją. Nie widać na nich pyłów czy kurzu, a struktura dobrze chroni przed zarysowaniem.

Czytaj także:

OKNO NA ŚWIAT

KILKA SŁÓW O TECHNOLOGII PCV

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]