Przydatne akcesoria okienne do domu

Zarówno drzwi, jak i okna to elementy, bez których nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek budynku. Zdarza się jednak czasem, że absorbują naszą uwagę do momentu zamontowania, a później o nich zapominamy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że istnieją akcesoria, które mogą znacząco podnieść ich jakość eksploatacyjną, poprawiając nie tylko estetykę ale i komfort użytkowania.

Akcesoria montażowe

Akcesoria montażowe do okien pozwalają z jednej strony prawidłowo uszczelnić okna, z drugiej zaś zabezpieczyć je przed wilgocią. Są też pomocne w precyzyjnym wykończeniu stolarki okiennej w trakcie jej montażu. Wśród akcesoriów okiennych wymienić można między innymi:

  • listwy przyokienne do ościeżnic okiennych ‒ zabezpieczają przed przedostawaniem się wiatru i izolują zamontowaną ościeżnicę, gwarantując komfort cieplny i akustyczny. Są stosowane do wewnątrz, a wykonuje się je z PVC;
  • listwy przyokienne z siatką montowane (wszywane) ‒ są elementem, dzięki któremu można uzyskać równe, czyste i estetyczne wykończenie tynku wokół ościeżnicy okna wewnątrz pomieszczenia. Układa się je przed tynkowaniem. Dostępne są również listwy przyokienne z siatką zewnętrzne, do wykańczania ościeżnicy i poprawy izolacji cieplnej wokół okna;
  • zatrzask do drzwi balkonowych ‒ jest to rozwiązanie, które pozwala korzystać z balkonu czy tarasu przy zamkniętych drzwiach okiennych bez ryzyka tzw. obijania się drzwi. Dla większej wygody warto montować go razem z uchwytem, który umożliwia zamykanie i otwieranie drzwi z zewnątrz. Dostępne są dwa rodzaje zatrzasków balkonowych: ze słupkiem stałym, lub ze słupkiem ruchomym, który wymaga otwierania podwójnych skrzydeł okiennych za pomocą klamki.
  • Zatrzaski montowane są w ościeżnicy aby zapobiegać niekontrolowanemu otwieraniu się i trzaskaniu drzwi w trakcie np. przeciągów, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenie szyby, zawiasów czy ościeżnicy. Zatrzask, który dostosowany jest do większości drzwi balkonowych, składają się z dwóch części. Pierwsza montowana na ramie okna tzw. część ramowa, i druga (rolka) montowana na części skrzydłowej.
  • kliny ‒ pomagają wypoziomować i ustabilizować okna w świetle okiennym. Zastosowanie klinów umożliwia łatwiejszy montaż, a przede wszystkim precyzyjne jego wykonanie.
  • kotwy do okien ‒ stalowe płaskowniki z wypustkami i otworami, za pomocą których mocuje się ościeżnicę okienną do muru.
  • nawiewniki do okien ‒ montuje się je w skrzydle okna (zazwyczaj w górnej ramie), aby poprawić w sposób kontrolowany wentylację w pomieszczeniach przy zamkniętych oknach.

Klamki okienne

Klamki, podobnie jak uchwyt balkonowy pomagają w bezpieczny dla okien sposób otwierać i zamykać skrzydła okien lub drzwi balkonowych. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa można zamontować klamkę do okna z zamkiem, który uniemożliwia otwarcie drzwi od zewnątrz. Jest to dość skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe. Prawidłowe zamknięcie okna klamką uszczelnia je, dzięki czemu zapobiega wydostawaniu się ciepła na zewnątrz. Ustawiając klamkę w pozycji rozszczelnienia (na skos) możliwa jest także wentylacja pomieszczeń bez pełnego otwarcia okna.

Ograniczniki otwarcia

Ogranicznik otwarcia okna pozwalają na utrzymanie otwartego lub uchylonego skrzydła okiennego w stałym, pożądanym rozwarciu oraz ogranicza maksymalny kąt otwarcia. Zapewnia również stabilność podczas otwierania okna, a także chroni zablokowane skrzydło przed skutkami przeciągów.

Dostępne są ograniczniki okienne grzebieniowe pozwalające na kilkustopniową regulację otwarcia okna oraz ogranicznik uniwersalny z jednym miejscem stabilizującym.

Uszczelki

Uszczelki do okien pozwalają zachować odpowiednią termoizolacyjność. Przy wyborze uszczelek należy mieć na uwadze, aby dobrać odpowiednią grubość, która będzie optymalna do naszych potrzeb. Zazwyczaj dostępne uszczelki mają grubość 6 lub 8 mm, a prosty montaż (dzięki taśmie samoprzylepnej) pozwala zamontować uszczelkę samodzielnie.

Czytaj także:

KILKA SŁÓW O TECHNOLOGII PCV

NOWOCZESNE SYSTEMY, KTÓRE STOSUJEMY W OKNACH PCV

OKNO NA ŚWIAT

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]