Najlepsze drzwi balkonowe do domu pasywnego

Architektura dzisiejsza obfituje w wiele rozwiązań technicznych, które jeszcze niedawno były niedostępne. Producenci oferują szeroki asortyment okien z ukrytym skrzydłem, czy drzwi przesuwnych. Trend ten również dotyczy drzwi balkonowych, które doskonale wkomponowują się zarówno w wystrój domu, jak i zapewniają odpowiednie właściwości termiczne. Jakie zatem wybrać drzwi balkonowe do domu pasywnego?

Typy drzwi balkonowych

We współczesnych domach jednorodzinnych drzwi balkonowe są nieodzownym elementem i raczej nie spotyka się projektów budowlanych, w którym w ogóle nie ma drzwi balkonowych. Wręcz przeciwnie, coraz częściej zdarzają się budynki, w których znajduje się kilka, a nawet kilkanaście sztuk drzwi balkonowych i to różnych typów. Wszystko w tym względzie zależy od oczekiwań inwestora i założeń projektanta. Lista typów drzwi balkonowych dostępnych na rynku jest dość długa, a co za tym idzie wybór nie jest łatwy.

Drzwi rozwierne

Drzwi balkonowe rozwierne, to najpowszechniej stosowany typ drzwi balkonowych, prosty w obsłudze i montażu, a przede wszystkim najtańszy. W porównaniu do innych typów drzwi balkonowych, klasyczne jednoskrzydłowe drzwi balkonowe są wyjątkowo wodoszczelne odporne na przenikanie powietrza. Przy odpowiednich szybach posiadają wysoką odporność na włamanie oraz izolacyjność akustyczną. Pewnymi niedogodnościami mogą okazać się ograniczenia wymiarowe i w tej konstrukcji nie do uniknięcia próg stanowiący barierę.

Czytaj także:

O SYSTEMACH STOSOWANYCH W DRZWIACH BALKONOWYCH

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne w przeciwieństwie do rozwiernych nie zabierają w pomieszczeniu miejsca i umożliwiają stworzenie dość szerokiego przejścia na taras czy balkon. Można w nich uchylić oraz przesunąć okna panoramiczne o znacznej szerokości. Warto dodać, że drzwi mogą mieć próg zarówno wysoki (standardowy), jak i bardzo niski. Duże przeszklenia znakomicie sprawdzają się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Drzwi przesuwne z potrójnym oszkleniem, zapewnią nam maksymalną termoizolację i wyciszenie naszego domu. Zastosowanie połączenia drewna od wewnątrz i aluminium z zewnętrznej strony, zapewni całej konstrukcji wyjątkową sztywność i stabilność. Dodatkowo, dzięki takiemu zestawieniu, możemy idealnie dopasować drzwi przesuwne do każdej elewacji, wybierając kolor z bogatej palety kolorystycznej.

Drzwi podnoszono-przesuwne

Przesuwne drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne (HST) otwierane są przez przesuwanie w poziomie. Ich główną zaletę jest lekkość obsługi i zlicowany próg. Umożliwia to wygodne otwieranie i zamykanie. Opcjonalnie drzwi mogą być obsługiwane automatycznie za pomocą pilota.

Uchylno przesuwne drzwi HKS

Drzwi typu HKS otwierane są przez przesuwanie w poziomie podobnie jak HST. Skrzydło może być uchylane od strony górnej krawędzi. Niestety obsługa systemu wymaga użycia nieco większej siły niż w przypadku HST, nie ma także możliwości zlicowania progu.

Inne typy drzwi balkonowych

Jeśli nie odpowiadają nam drzwi przesuwne, jednak chcemy aby wystrój naszego wnętrza wyglądał nowocześnie  i wpuścić do niego więcej światła, doskonałym rozwiązaniem będą drzwi tarasowe rozwierno-uchylne umieszczone wprost w szklanej powierzchni stałej. Jest to pewnego rodzaju innowacja, która na rynku pojawiła się zaledwie kilka lat temu i robi wyjątkowe wrażenie.

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie odpowiada naszym wymaganiom, możemy zdecydować się na drzwi harmonijkowe, które są systemem składano-przesuwnym. Ich zaletą jest możliwość otwarcia ogromnej przestrzeni bez dodatkowych słupków. W praktyce jednak stosowane są bardzo rzadko, zwłaszcza w naszym ostrzejszym klimacie. Większym powodzeniem cieszą się na przykład w słonecznej Hiszpanii czy Kalifornii.

Czytaj także:

PRZESUWNE CZY OTWIERANE – JAKIE DRZWI TARASOWE WYBRAĆ?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]