Chcesz wymienić okno. Ile może trwać taka wymiana?

Decyzje o wymianie okien podejmujemy zazwyczaj wówczas gdy te, które mamy nie są szczelne lub zniszczyły się podczas wieloletniej eksploatacji. Powstaje wtedy obawa, że demontaż starych okien i wstawienie nowych jest bardzo problematyczne i czasochłonne. Czy rzeczywiście tak jest? Ile czasu potrwa wymiana starego okna na nowego? Jakie czynniki mogą mieć wpływać na tempo wykonania prac?

Wybór i pomiary okien

Kiedy zapadnie już decyzja, że wymiana okien w naszym domu jest konieczna,  trzeba bardzo starannie przemyśleć jakie cechy chcielibyśmy, aby miało nowe okno. Najlepiej zacząć od ustalenia jakie parametry powinna spełniać nowa stolarka. Będziemy mogli wybrać spośród dostępnych na rynku modeli taki, który posiada optymalną dla naszych potrzeb termoizolacyjność, zabezpieczenia akustyczne i przeciwwłamaniowe, oraz inne ważne dla nas parametry. Ważne jest również, aby posiadał odpowiedni design komponujący się z elewacją budynku i wystrojem wnętrz. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości zamawiając nowe okna warto poszukać renomowanych producentów (np. Domatus – Okna Poznań). Gdy te ustalenia mamy za sobą, pozostaje nam wykonać stosowne pomiary. Oczywiście możemy tego dokonać samodzielnie, trzeba jednak pamiętać, że zawsze lepiej zdać się w tej kwestii na fachowca. Najlepiej gdy będzie on członkiem ekipy montującej. Będziemy mieć wówczas gwarancję, że unikniemy błędów w czasie pomiarów, a montaż zamówionego okna przebiegnie bez zbędnych zakłóceń.

Jakie należy podjąć przygotowania przed wymianą okna?

Niekiedy kusi nas, aby całą operację wymiany okna dokonać we własnym zakresie. Mimo, że czynność ta dla wielu nie jest nazbyt skomplikowana i z powodzeniem zrobili by ją sami, to jednak warto jest powierzyć wymianę okien profesjonalnej ekipie. Ekipa zajmująca się tym zawodowo dysponuje odpowiednim sprzętem, wiedzą i doświadczeniem dzięki czemu możemy mieć pewność, że okno zostanie wstawione solidnie, niezależnie od tego jakiego typu okno wybraliśmy, plastikowe, drewniane, czy aluminiowe.

Czytaj także:

DLACZEGO OKNO SIĘ NIE DOMYKA?

Sami natomiast możemy zadbać, aby odpowiednio przygotować miejsce wymiany okna. Im lepiej przygotujemy się do całego procesu, tym będzie on mniej kłopotliwy i czasochłonny. Trzeba najpierw zdjąć firanki i zasłony, zdemontować rolety i żaluzje. Usunąć wszelkie przedmiotów z parapetu. Także wskazanym jest zabezpieczyć wnętrze i wystrój pomieszczenia. Dobrze jest zwinąć dywan i przykryć meble folią malarską, aby uniknąć ich zakurzenia. Również należy pamiętać o zabezpieczeniu grzejników, które zazwyczaj znajdują się pod oknami. Wystarczy przykryć je folią lub kartonem, aby nie zostały przypadkiem zarysowane czy zabrudzone. 

Ile trwa wymiana okien?

Wbrew pozorom, wymiana okna nie trwa wcale tak długo jak się wydaje. Nie wymaga także generalnego remontu danego pomieszczenia. Bardzo dużo zależy od tego, jak starannie się do niej wcześniej przygotowaliśmy. Wymiana jednego średniej wielkości okna trwa około 3 godzin. Oczywiście jeśli prace przebiegają wyjątkowo sprawnie i bez większych problemów czas ten może być nieco krótszy. Jednak zazwyczaj po drodze napotyka się szereg nieprzewidzianych wcześniej przeszkód i w zależności od ich ilości i rodzaju proces wymiany może się wydłużyć. Również w przypadku dużych przeszkleń montaż okien może potrwać nieco dłużej. Ekipa najpierw usunie stare okno, przygotuje odpowiednio otwór, a następnie osadzi w nim nowe. Warto ustalić wcześniej, czy firma, u której zamówiliśmy okna, odbierze od nas stare okna, czy musimy sami się ich pozbyć. Należy przy tym pamiętać, że stara stolarka okienna po wymianie okien, podobnie jak drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, zgodnie z prawem uznawane są za odpady budowlano-rozbiórkowe. Nie można ich wyrzucić po prostu jak inne śmieci. Zutylizowanie ich jest dokonywane bezpłatnie przez Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub w Gminne Punkty Zbierania Odpadów Problemowych działających w każdej gminie w Polsce.

Czytaj także:

KILKA SŁÓW O TECHNOLOGII PCV

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]