Rolety zewnętrzne – ochrona nie tylko przed słońcem

Rolety zewnętrzne stają się coraz częstszym elementem wyposażenia domów, siedzib firm, urzędów publicznych i innych. Powodem jest praktyczność wynikająca z wielofunkcyjności połączonej z nowoczesnością instalacji oraz możliwością doboru parametrów rolety do indywidualnych potrzeb. Ważna jest również dbałość producentów o wysokie walory estetyczne umożliwiające dobór kolorystyki do elewacji budynku.

Zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne cieszą się stale niesłabnącym powodzeniem. Skąd bierze się ta popularność? Jakie cechy sprawiają, że zarówno inwestorzy nowo budowanych jak i właściciele już istniejących domów decydują się na instalowanie tego typu rozwiązań.

Właściwości termoizolacyjne

W obecnych czasach, kiedy koszty ogrzewania rosną w dość szybkim tempie nie bez znaczenia jest jedna z głównych cech rolet zewntrznych. Elementy konstrukcji pancerza rolety pozwalają znacznie ograniczyć straty ciepła w budynku. Pancerz taki wykonany z aluminium, stali, PVC lub drewna wypełniony jest materiałem izolacyjnym (najczęściej pianką poliuretanową) co stanowi dodatkową przegrodę cieplną. Dodatkowo rolety w znacznym stopniu ograniczają działanie wiatru, a co za tym idzie wychładzania powierzchni okna, dzięki warstwie powietrza pomiędzy oknem a zaciągniętą roletą, której ruch jest ograniczony. Ze specjalistycznych wyliczeń wynika, że w zimie ograniczają straty ciepła z promieniowania przez okna nawet do 50%, a latem chroniąc wnętrza przed nadmiarem gorąca.

Bezpieczeństwo

Zasłonięta roleta stanowi także dodatkową barierę dla potencjalnego włamywacza. Zwłaszcza, gdy zamontujemy model antywłamaniowy. Roleta z takim wariantem poza standardowymi zabezpieczeniami (rygle, zamki), wyposażony jest we wzmocnione i odpowiednio wyprofilowane prowadnice oraz pancerz z grubszego i sztywniejszego materiału.

Ochrona przed hałasem

Obok wymienionych wyżej cech, rolety pełnią też ochronę akustyczną. W zależności od modelu rolety, szacuje się, że obniżają one hałas o ok. 10 dB, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla właścicieli domów zlokalizowanych w pobliżu ruchliwej drogi czy w innym hałaśliwym sąsiedztwie. Dodatkowe osłony okien doceniają również osoby, które lubią spać w całkowicie zaciemnionym wnętrzu oraz ci, którzy preferują takie warunki podczas domowego relaksu.

Montaż i konserwacja

Montaż rolet zewnętrznych natynkowych nie jest zbyt trudny, ale trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pierwszym krokiem jest przyłożenie skrzynki wraz z prowadnicami do ściany i wypoziomowaniu poszczególnych elementów, a następnie wyznaczenie punktów mocowania. Również trzeba pamiętać, aby przed przytwierdzeniem prowadnic, w ścianie przygotować otwór, a w nim plastikową rurkę na przeprowadzenie taśmy. Po przykręceniu prowadnic, nad wnęką okienną montuje się wałek, nad którym przeprowadza się pancerz. Następnie przytwierdza się kasetę – w taki sposób, aby był do niej dostęp z zewnątrz. Ewentualne szczeliny należy uszczelnić silikonem. Ostatnim krokiem jest zamocowanie od wewnętrznej strony ściany zwijacza na taśmę.

Montaż modelu instalowanego wraz z oknem jest o wiele bardziej skomplikowany, dlatego takie prace powinno się zlecać fachowcom.

Aby rolety służyły przez lata, trzeba regularnie je konserwować i czyścić. Również pasek lub linkę oraz uszczelki należy okresowo smarować. Należy zwracać szczególną uwagę, aby podczas opuszczania lub podnoszenia osłon, w świetle otworu nie znajdowały się żadne przeszkody. Dodatkowe utrudnienie występuje czasem zimą, gdyż może się zdarzyć, że w ujemnej temperaturze na pancerzu pojawia się lód. Uruchomienie zamarzniętej rolety może narazić ją na zniszczenie.

Czytaj także:

CHARAKTERYSTYKA I CECHY ROLET ZEWNĘTRZNYCH

ŻALUZJE FASADOWE CZY ROLETY ZEWNĘTRZNE? WSPÓŁCZESNE RODZAJE OCHRONY OKIEN

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]