Rolety zewnętrzne – jak wybrać i jak dbać?

rolety integro

Nowoczesne domy, w których właściciele dbają o bezpieczeństwo, komfort i uwielbiają praktyczne rozwiązania, zaopatrzone zostają w rolety, często antywłamaniowe. Jest to również ukłon w stronę prywatności i spokojnego snu w nocy, kiedy na zewnątrz bez przerwy świecą latarnie czy światła samochodów. 

Rolety czy żaluzje?

Wybór między roletami a żaluzjami jest konieczny, aby ich funkcjonalność była odpowiednia do danego pomieszczenia. Drewniane żaluzje świetnie się komponują z każdym wnętrzem i wprowadzają ciepły klimat. Natomiast pionowe doskonale pasują do pomieszczeń biurowych. Znowu rolety, na przykład plisowane sprawdzą się do każdego rodzaju okien, dodatkowo mogą dać efekt zaciągania od góry i od dołu. Dla mieszkań parterowych dobrym rozwiązaniem będą rolety dzień/noc, które pozwalają na oświetlenie pomieszczenia w ciągu dnia nawet, kiedy są zaciągnięte. Wyjątkowo funkcjonalne są rolety zewnętrzne, które poza zasłanianiem okien, równie dobrze redukują hałas, chronią przed przegrzaniem wnętrza oraz zabezpieczają przed włamaniem. 

Obie zasłony mają wady i zalety. Rolety dużo bardziej zaciemniają pomieszczenie, natomiast żaluzje są dużo bardziej problematyczne w czyszczeniu. Wybór powinien być podyktowany funkcjami, zapotrzebowaniem, jak również kolorem czy też wzornictwem. Rolety lub żaluzje mogą wspaniale wzbogacić wystrój wnętrza i nadać mu niepowtarzalny wygląd.

Cechy rolet zewnętrznych

Skupmy się jednak na roletach zewnętrznych. Ważnym pytaniem jest jaki koszt ze sobą niosą. Zależny jest on od typu, materiału, sposobu montażu czy wymiarów. Zakres cen w biorąc pod uwagę różne warianty, może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. 

Zdecydowanie najtańszą alternatywą będą standardowe rolety elewacyjne, których skrzynia wystaje poza krawędzi murów. Są bardzo łatwe w montażu, naprawdę ciężko jest cokolwiek przy tym zrobić źle. Aby zmniejszyć koszty kolejnym krokiem, zwróćmy uwagę na wymiary okien, aby były zbliżone do typowych, najczęściej spotykanych. Łatwiej do nich dobrać rolety niż przygotowywać je na zamówienie.
 

W standardzie są rolety wykonane z aluminium i jest to najczęściej wybierany materiał. Niektórzy decydują się na te wykonane z drewna, jednak ich koszt jest już znacznie wyższy. Zaoszczędzić można również podczas wyboru zabezpieczeń antywłamaniowych, pytaniem jest, czy warto? Wysokiej jakości rolety antywłamaniowe są droższe od zwykłych o około czterdzieści procent, co znacząco podnosi koszt inwestycji. Jednakże dbanie o bezpieczeństwo domowników oraz dobytku może być wyjątkowo utrudnione bez dodatkowego zabezpieczenia.  

Jak konserwować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne wymagają prac, które spowodują, że sprzęt będzie trwały i niezawodny.

Podstawą jest dokładne czyszczenie. Jeśli są to rolety elektryczne najpierw należy odłączyć źródło prądu. Następnie wyciągamy cały pancerz i sprawdzamy, czy nie zalega na nim nic, co mogłoby go porysować, w razie czego usuwamy element, a cały pancerz przecieramy wilgotną ściereczką. Po tym pozostaje wytrzeć go na sucho. 


Rolety można oczyścić również myjką ciśnieniową, jednak strumień wody nie powinien być zbyt silny, aby nie uszkodzić pancerza czy skrzyni.  Aby zapobiec parceniu czy twardnieniu uszczelek, należy je przynajmniej raz w roku wyczyścić. Wystarczy miękka ściereczka oraz detergent do uszczelek okiennych lub samochodowych. 

Raz na 2-3 lata rolety powinien przeglądnąć specjalista, który oceni stan techniczny i poprawi braki w systemach wysuwania. Wszelkie problemy z podnoszeniem i opuszczaniem rolet powinny być rozwiązywane jak najszybciej, aby zapobiec uszkodzeniu mechanizmu. 

Czytaj także:

CHARAKTERYSTYKA I CECHY ROLET ZEWNĘTRZNYCH

ŻALUZJE FASADOWE CZY ROLETY ZEWNĘTRZNE? WSPÓŁCZESNE RODZAJE OCHRONY OKIEN

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]