Rolety rzymskie i ich tajemnice

Okna w każdym domu pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim są źródłem dojścia do wnętrza światła dziennego i oświetlenia pomieszczeń. Ale same w sobie są także częścią architektury, która dają nam wiele możliwości jeżeli chodzi o wystrój wnętrza. Począwszy od pięknych firan i zasłon po drobne ozdoby okienne. Wiele osób jednak rezygnuje z tradycyjnego wystroju okien i decyduje się jedynie na montaż żaluzji bądź rolet okiennych. Te drugie w niektórych przypadkach można także łączyć z firanką czy zasłoną, niemniej jednak są i takie, które elegancko prezentują się solo. Idealnym przykładem będą rolety rzymskie, których tkanina odgrywa najważniejszą rolę i ma bardzo duży wpływ na wystrój wnętrza. Rolety rzymskie są nie tylko funkcjonalne ale także dzięki temu, że wykonywane są z przeróżnych tkanin, świetnie nadadzą się do wystroju każdego wnętrza.

Zalety rolet rzymskich

Roleta rzymska to bardzo elegancka dekoracja okna, która pełni funkcję osłony przeciwsłonecznej. Jej łańcuszkowy lub elektryczny mechanizm sprawia, że materiał zwija i podciąga się do góry, tworząc efektowne fałdy, które mogą być gustownym wykończeniem każdego wnętrza. Roleta rzymska posiada wiele zalet, dzięki którym stała się tak bardzo popularna w ostatnich czasach. A oto kilka z nich.

 

Przede wszystkim rolety rzymskie są praktycznie. Są połączeniem funkcjonalności zwykłych rolet z pełniącymi dekoracyjną rolę firankami i zasłonami. Co ważne, są bardzo łatwe w montażu jak i w obsłudze. Oparte na mechanizmie pozwalającym na płynne i wygodne podciąganie i opuszczanie tkaniny, dzięki czemu uzyskamy idealne ułożone fałdy bez dodatkowego marszczenia. Rolety rzymskie posiadają także wbudowany samohamujący mechanizm, który pozwala ustawić roletę rzymską na dowolnej wysokości. Dodatkowym atutem rolet rzymskich jest fakt, że są łatwe do utrzymania w czystości. Materiał w roletach rzymskich najczęściej jest przyczepiony za pomocą rzepu do systemu mocującego. Dzięki temu możemy łatwo zdjąć tkaninę i równie szybko przypiąć ją po wyczyszczeniu. Po zdjęciu materiału należy wyjąć elementy usztywniające roletę i bez problemu wyprać go w pralce.

 

Rolety rzymskie obok ich funkcjonalności są równie bardzo estetyczne. Producenci rolet oferują nam szeroki wybór tkanin z jakich są wykonane, dzięki czemu mamy ogromne możliwości aranżacyjne. Idealnie sprawdzą się w każdym wnętrzu niezależnie od jego stylu wystroju, a co najważniejsze roleta rzymska nie zajmuje dużo miejsca wokół okna, co odgrywa istotną rolę zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Rodzaje rolet rzymskich

Rolety rzymskie jak wiemy cieszą się dużą popularnością, głównie dlatego, że dostępne są w wielu wzorach z przeróżnych tkanin. Dzięki temu możemy dobrać idealną roletę do każdego wnętrza. I choć wybór materiału należy do nas, warto pamiętać o tym, że mamy kilka rodzajów rolet rzymskich, które różnią się między sobą sposobem montażu czy mechanizmem. Rolety dzielimy na :

Rolety rzymskie z falbaną prostą i klasyczną. Dostępne z mechanizmem sznurkowym i koralikowym. Po zwinięciu pakietu materiału będzie miał on 25-35cm wysokości. Warto wziąć to pod uwagę ustalając miejsce montażu tak by roleta nie zawadzała o otwierane okna i drzwi balkonowe. Dolną część stanowi zwisająca swobodnie falbana. Tego typu rolety idealnie będą pasować do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz a także tych w stylu skandynawskim.

 

Rolety rzymskie bez falbany. Oparte również na mechanizmie sznurkowym lub koralikowym. Ich dolna część jest wykończona ukrytym w tkaninie obciążnikiem bez dodatkowych falban. Idealnie będą pasować do każdego wnętrza, zwłaszcza sypialni czy pokoju dziecięcego, gdzie świetnie sprawdzą się do zaciemnienia pomieszczenia.

 

Rolety rzymskie w firaną woalową. Posiadają mechanizm sznurkowy, który pozwala na podnoszenie i opuszczanie  z jednej strony materiału zasadniczego, z drugiej zaś firany woalowej. Są idealnym połączeniem rolety z dekoracyjną firanką.

 

Rolety rzymskie na karnisz. Nie posiadają mechanizmu samohamującego dlatego są doposażone w sznurek który owijamy o zamocowane wcześniej kółeczko. Pełnią jednocześnie funkcję zasłony jak i ozdoby okna. Idealnie prezentują się samodzielnie, ale dają nam również dzięki karniszom, na których je montujemy możliwość kompozycji w połączeniu z firanką.

 

Rolety rzymskie woalowe. Dostępne zarówno w wersji na karnisz lub z mechanizmem sznurkowym lub koralikowym. Pełnią funkcję dekoracji okiennej, która bardzo dobrze zastępuje tradycyjne firany i zasłony. Dzięki prześwitującej tkaninie wpuszcza wiele światła do wnętrza, co pozwala nam stworzyć przytulny klimat. Rolety woalowe można także łączyć z tradycyjnymi roletami rzymskimi.

 

A dla tych, którzy lubią efektowne i ciekawe wykończenia dostępne są także rolety rzymskie z pomponikami, frędzelkami czy ozdobną koronką. Również dostępne w systemie sznurkowym lub koralikowym jak w przypadku rolet rzymskich z falbaną bądź mechanizmie sznurkowym na szynie aluminiowej

Czytaj także:

CHARAKTERYSTYKA I CECHY ROLET ZEWNĘTRZNYCH

ŻALUZJE FASADOWE CZY ROLETY ZEWNĘTRZNE? WSPÓŁCZESNE RODZAJE OCHRONY OKIEN

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]