Roleta rzymska – na karnisz, czy do ściany?

Coraz modniejsze dziś rolety rzymskie oprócz niezaprzeczalnej dekoracyjności, cechują się również funkcjonalnością i wszechstronnością zastosowania. Można je stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, może za wyjątkiem łazienki. Rolety rzymskie to dekoracyjne połączenie zasłon i firan, z wygodą rolety. Dzielą się na kilka typów zapewniając różny stopień zacienienia oraz efekt dekoracyjny.

Co to jest roleta rzymska?

Rolety rzymskie są rozwiązaniem łączącym w sobie cechy rolet, firan lub zasłon, a przy tym stanowią wyjątkową ozdobę na oknie. Rolety rzymskie szyte są z tkanin w różnych materiałach. Podczas podnoszenia rolety, tkanina zwija się w równe, poziome fałdy o szerokości ok. 20-30 cm w zależności od szerokości i wysokości materiału.

Sterowanie rolety odbywa się za pomocą łańcuszka koralikowego lub napędu elektrycznego. Zastosowanie mechanizmu samoblokującego pozwala na ustawienie rolety w wybranym położeniu. Materiał przyczepiony jest do kasety poprzez rzep, dzięki czemu w wyjątkowo prosty sposób, możemy ściągnąć materiał w celu wyprania go.

Wszechstronność i praktyczność

Szeroka gama tkanin sprawia, że rolety rzymskie są doskonałym uzupełnieniem zarówno dla wnętrz klasycznych, jaki i nowoczesnych. Jest to spowodowane tym, iż rolety rzymskie nie rzucają się w oczy, a ich kolor można dostosować do każdego pomieszczenia. Jest to jedyny rodzaj rolet, który umożliwia łatwe ściągnięcie tkaniny, wypranie jej oraz ponowne założenie. Mamy również możliwość wymiany samej tkaniny, co pozwala w łatwy sposób zmienić wystrój pomieszczenia.

Rodzaje rolet rzymskich

W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać montując roletę rzymską do ich wykonania stosujemy odpowiednie tkaniny. Dlatego też rolety rzymskie można podzielić na poszczególne rodzaje.

  • rolety rzymskie transparentne (dobrze przepuszczające światło, uszyte z lekkiej, cienkiej, prześwitującej tkaniny typu woal lub organza),
  • zaciemniające (z grubej bawełny lub tkaniny typu blackout),
  • dzień/noc (modele inspirowane klasycznymi roletami dzień/noc, lecz przy zastosowaniu mechanizmu rzymskiego)

Sposoby montowania

Rolety rzymskie mogą być montowane na kilka sposobów: do ramy skrzydła okiennego (istnieje możliwość zastosowania zaczepów bezinwazyjnych), do wnęki okiennej, do ściany lub sufitu bądź na karnisz. W roletach rzymskich dostępna jest również możliwość instalowania silników elektrycznych ze sterowaniem przewodowym lub radiowym.

Czytaj także:

CHARAKTERYSTYKA I CECHY ROLET ZEWNĘTRZNYCH

Montaż na ramie okna

Montując roletę rzymską na ramie okiennej stosujemy specjalne uchwyty bezinwazyjne, które nie uszkadzają ramy, a montaż jest bardzo szybki i prosty. Niestety poważnym minusem tego rozwiązania jest zmniejszenie ilości wpadającego światła. Zaletą zaś szybkość z jaką można otworzyć okno i wyjść np. na taras czy balkon, ponieważ okno otwiera się razem z roletą. Z drugiej strony jest to też wada, gdyż zmniejsza to zakres otwierania okna.

Montaż do ściany lub sufitu

Rolety rzymskie możemy przymocować do ściany lub sufitu pomieszczenia bądź wnęki okiennej. 

W pomieszczeniach bardzo wysokich lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie rolety do ściany lub sufitu wnęki okiennej. W inny przypadkach dobrze wyglądają rolety zamontowane tuż pod samym sufitem lub do sufitu.

Rolety rzymskie na karniszu

Roletę rzymską można również zamontować na karniszu. Tutaj sprawdzą się rolety występujące w dwóch wersjach – na szelkach oraz na tunelu. Roleta rzymska na szelkach wyróżnia się najprostszym sposobem montażu – wystarczy ją zawiesić na karniszu rurowym.

Czytaj także:

ROLETY PODTYNKOWE – NOWOCZESNOŚĆ W KAŻDYM DOMU

CZY WARTO INWESTOWAĆ W ROLETY ZEWNĘTRZNE?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]