Czy warto inwestować w rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne są wygodną i efektowną inwestycją na lata, zwłaszcza, jeśli regularnie je czyścimy i konserwujemy. Wymagają oczyszczania, a pasek, linkę oraz uszczelki należy smarować specjalnym preparatem ochronnym, aby nie niszczały i kruszyły się. Taki system zabezpieczania okien posiada wiele zalet, jest komfortowy w użyciu, ale ma również swoje wady. Aby system długi czas był sprawny należy zainwestować w jego poprawny montaż. Rozpatrzmy wszystkie za i przeciw jeśli chodzi o korzystanie z nich.

Właściwości termiczne rolet zewnętrznych

Słoneczne, gorące dni zawsze sprawiają wiele kłopotu w zamkniętych budynkach. Rozwiązaniem jest zawsze klimatyzacja, ale dodatkowo sprawdzą się rolety zewnętrzne, które ochronią pomieszczenia przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i podnoszeniem w nich temperatury. Zapewnia to przyjemny chłód wewnątrz, a upalne dni są znacznie łatwiejsze do zniesienia. Wewnętrzne rolety nie spełniają tej funkcji, ciepło i tak przedostaje się za szybę i skutecznie roznosi po pomieszczeniach. 

Mając na uwadze temperaturę, rolety zewnętrzne chronią również przed chłodem w trakcie intensywnych deszczy, wiatrów oraz mrozów. Przez okna ucieka około 10-20% ciepła, rolety zmniejszają ten współczynnik, są dobrym elementem izolacji cieplnej. 

Czy wyposażone w system antywłamaniowy, czy też zwykłe rolety, dają poczucie bezpieczeństwa, poza tym wyglądają bardziej estetycznie niż rolety wewnętrzne. Idealnie sprawdzą się u osób, które mają problem z zasypianiem – zamknięte skutecznie odcinają dopływ światła, co sprawia, że w pomieszczeniu panuje całkowity mrok. 

Rodzaje rolet zewnętrznych

Zdecydowaną wadą rolet zewnętrznych jest to, że niektórych modeli nie można zastosować do pewnych rodzajów i kształtów okien. Na rynku dostępne są między innymi: 

  • Zewnętrzne natynkowe – inaczej elewacyjne. Kaseta przytwierdzana jest do ściany budynku nad wnęką okienną, rzadziej w niej. Można je zamontować w każdym momencie, z tego powodu są popularne i uniwersalne w zastosowaniu. Kaseta jest jednak w całości na zewnątrz, wpłynie to na efekt wizualny budynku. Producenci wychodzą naprzeciw klientom i oferują zróżnicowane kształty i kolorystykę kaset, aby bez problemu dobrać coś do elewacji budynku. 
  • Zewnętrzne naokienne – montowane na ramie okna, kaseta znajduje się na górnej części ramy. Możliwy do montażu tylko w momencie wymiany okien lub budowy nowego budynku. Wadą jest ingerencja w światło okna. 
  • Zewnętrzne podtynkowe – muszą być zaplanowane przed budową, nadproże musi być wykonane tak, aby uzyskać wnękę. Tam umieszcza się cały system. Wygląda bardzo estetycznie, nie wpływa na bryłę budynku. Poprawiają izolację cieplną i akustyczną budynku. 
  • Zewnętrzne RKS – montowane w miejscu nadproża, wzmocnione zbrojeniem z prętów stalowych, dlatego też do zastosowania tylko w nowych budynkach. Ich montaż musi być uwzględniony w projekcie budynku.

Sterowanie roletami zewnętrznymi

Kolejnym aspektem do przemyślenia jest sposób sterowania roletami. Mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie – klasyczne posiadają taśmę lub mechanizm korbowy do podnoszenia i opuszczania. Wygodniejsze natomiast są rolety elektryczne, jednak są również o około 20% droższe. Zaawansowane systemy można połączyć z systemem sterowania domem.

Warto również zainwestować w rolety antywłamaniowe, które pozwolą na bezpieczniejsze zamykanie i zostawianie dobytku samego. Skala zabezpieczeń jest sześciostopniowa i zakłada się, że najlepszymi są od 3 stopnia wzwyż. Nie zapewniają one stu procentowej ochrony, jednak znacząco zwiększają bezpieczeństwo domu lub mieszkania, gdyż do ich sforsowania wymagana jest już wiedza na temat systemów antywłamaniowych. 

Czytaj także:

CHARAKTERYSTYKA I CECHY ROLET ZEWNĘTRZNYCH

ŻALUZJE FASADOWE CZY ROLETY ZEWNĘTRZNE? WSPÓŁCZESNE RODZAJE OCHRONY OKIEN

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]