Okna HST a okna SLIDE – co wybrać?

Wśród systemów drzwi i okien przesuwnych, można wymienić dwa, których wygoda zastosowania jest porównywalna, posiadają jednak cechy, które je różnią i wpływają na ostateczny wybór. Ważnym jest, aby były komfortowe dla użytkownika, zamontowane poprawnie i bezpiecznie, a klient mógł się nimi cieszyć przez długi czas bez problemów. 

Zalety okien i drzwi przesuwnych

Okna i drzwi przesuwne charakteryzują się tym, że zajmują zdecydowanie mniej miejsca, a tym samym oszczędzają powierzchnię pomieszczenia. Wygodne w użyciu, lekkie, idealne jako wyjście na taras czy balkon, posiadają tak przyjemne rozwiązania, że użytkownikom jest ciężko z nimi rozstać. Są zbawieniem dla osób, które są przewrażliwione na punkcie hałasu i obijania drzwiami ścian oraz innych przedmiotów – przeciąg w pomieszczeniu nie spowoduje niekontrolowanego uderzenia drzwi. Połączone z balkonem dają poczucie połączenia z naturą i dla niektórych osób są sposobem na wyciszenie i uspokojenie.

Drzwi przesuwne stosowane są również w nowoczesnych biurach, są wygodne, lekkie i nie zabierają dużo miejsca. Dzięki swojej budowie i wykorzystanym materiałom działają również dźwiękoszczelnie, co jest bardzo pożądane w miejscach pracy. Inne miejsce, gdzie wykorzystuje się drzwi przesuwne są na przykład sklepy. Zdecydowanie ułatwiają ustawienie mebli i towaru w takich miejscach i nie ograniczają przestrzeni. Są solidne i wyglądają bardzo estetycznie, a przy tym są niesamowicie funkcjonalne.

System HST

System HST to wysokiej jakości produkty przesuwne o wyższej cenie. Jest najdroższą opcją na rynku, jednak największy rozmiar jednego skrzydła to aż do 3 metrów szerokości i 2,7 m wysokości. Dodatkowo montowane są bez progowo, co ułatwia poruszanie się, likwiduje wystające kanty, co pozwala na swobodne poruszanie się na przykład osób na wózku inwalidzkim czy przemieszczania wózka dziecięcego na balkon, taras czy ogród. Na pewno ułatwią też życie osobom starszym, którym ciężej przestępować progi lub też osobom, które mają problemy z poruszaniem się. W większości przeszklone, drzwi i okna w tym systemie wpuszczają wiele światła do wnętrz, a sposób, w jaki poruszają się po prowadnicach oszczędza miejsce w budynku. 

System smart-slide

Natomiast system smart-slide jest zupełnie nową generacją przesuwnych drzwi tarasowych. Działają bardzo intuicyjnie, wystarczy przekręcić klamkę do góry, a drzwi minimalnie odsuwają się od ramy i bez problemu przesuwają w stronę drugiego skrzydła – najczęściej nieruchomego. Sposób poruszania się drzwi jest na tyle swobodny, że nawet dzieci i słabsze osoby bez problemu sobie poradzą. Gdy już chcesz zamknąć drzwi wystarczy przesunąć je z powrotem na swoje miejsce i obrócić klamkę w dół i mechanizm dociśnie skrzydło i jego uszczelnienie na całym obwodzie. Charakteryzują się świetną szczelnością w porównaniu do innych systemów, a przy tym są bezawaryjne. Dodatkowo są tańsze niż system HST i proste w obsłudze.

Warto również wspomnieć, że drzwi w systemie smart-slide są łatwiejsze w montażu, a jednocześnie tańsze niż HST, a przy tym spełniają te same funkcje. Różnicą znaczącą przy ich wyborze będzie ilość przeszkleń, która w tańszym systemie jest mniejsza. Ważnym jest również, że drzwi w systemie smart-slide nie mogą posiadać funkcji uchylania okna, HST tą funkcję posiada. 

Okna wykonane w obu systemach działają na podobnej zasadzie. Smart-slide jest jednak bardziej szczelnym, dokładniejszym zamknięciem. Rozwiązanie HST jest zdecydowanie, bo prawie o 50 procent droższe, a poza możliwością stworzenia przeszkolonego narożnika niewiele różni się od tańszego odpowiednika.

Czytaj także:

Kiedy można zastosować okna obrotowe?

Co to są okna HST i jakie są ich zalety?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]