Kiedy można zastosować okna obrotowe?

Okna obrotowe w Polsce spotykane są głównie jako okna połaciowe. Są wygodną alternatywą dla okien uchylnych, gdyż bez problemu można je swobodnie wyczyścić z obu stron. Mogą być sterowane pilotem w przypadku, kiedy są w trudnodostępnych miejscach. Występują na różnych wysokościach.
 

Popularność okien fasadowych

Najczęściej okna fasadowe obrotowe są spotykane w krajach skandynawskich, chociaż takie rozwiązania mogą sprawdzić się również w Polsce. Są one tak samo jak połaciowe łatwe w pielęgnacji, nie wymagają wychodzenia na zewnątrz. Świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie nie mogą być otwarte na oścież. Oś ich obrotu również może się różnić – znajdować się na środku okna lub też wychodzić poza okno na wysięgnikach i obracać się wokół osi tworzonej przez ramię.

Oba rodzaje okien posiadają dodatkowe wyposażenie, często niezbędne do zachowania bezpieczeństwa i komfortu użytkowania (blokada rodzicielska, filtr UV w szybie). 

Rodzaje okien obrotowych

Okna obrotowe mogą posiadać miejsce obrotu w różnym miejscu i wykorzystywać różne technologie: 

  • Klasyczne obrotowe – obracają się o 180 stopni, a oś obrotu znajduje się pośrodku okna. 
  • O podwyższonej osi obrotu (wysokoosiowe) – świetnie doświetla i umożliwia wietrzenie. Nawet wyższe osoby są w stanie podejść do krawędzi takiego okna, gdzie oś obrotu jest w górnej części. 
  • O podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym – podobne jak powyższe, dodatkowo posiada nieotwieraną część, która oferuje większe pole widzenia. 
  • Uchylno – obrotowe – umożliwia swobodny dostęp do obu stron okna i duży kąt widzenia.  
  • Panoramiczne – duży rozmiar, umożliwia wyjście na dach. Otwierane uchylnie oraz obrotowo dla wygody pielęgnacji. 

Nowoczesne rozwiązania architektoniczne znajdują coraz więcej chętnych, dlatego zadajmy sobie pytanie: kiedy można zastosować okna obrotowe?

Wybór okna obrotowego

Okna obrotowe połaciowe są częstym widokiem, są wygodne i funkcjonalne, dlatego też często wybierane przez architektów. Wybór odpowiedniego okna jest podyktowany kątem nachylenia dachu, ale również potrzebami użytkowników. Nachylenie dachu dla okna obrotowego to zakres 15-90 stopni, dla uchylno-obrotowych jest to już tylko 15-60 stopni, a dla wysokościowych tylko 20-65 stopni.  Osadzone wysoko pozostają poza zasięgiem dzieci, pozwalają na swobodne wietrzenie pomieszczeń, wpuszczają do domu dużo naturalnego światła w miejscach, gdzie nie mogą zostać umieszczone klasyczne okna na ścianach. Okna obrotowe, dzięki temu, że poruszają się po osi poziomej, wpływają na ruch powietrza, który jest ułatwiony – ciepłe powietrze z pomieszczenia wydostaje się górą na zewnątrz, a chłodniejsze z zewnątrz wpada dołem do domu.
 

Obrotowe okna fasadowe w naszym kraju występują rzadko, chociaż pozostają funkcjonalnymi. Często spotykane są z mniejszymi oknami poniżej, dzięki którym ułatwiony jest ruch powietrza w pomieszczeniu. Nadal pozostają wygodnym  rozwiązaniem do mycia, nie wymagają wyjścia na zewnątrz, co może być zbawiennym w przypadku wysokich budynków. Dodatkowo posiadają sporą możliwość ruchu nawet gdy nie są w stanie obrócić się o pełne 180 stopni. Pozwala to również na wybór z której strony ma wpadać powietrze. Designerskie rozwiązania są w dzisiejszych czasach na wagę złota, a architekci bardzo chętnie sięgają po nie, aby wyróżnić swój projekt, zyskać klientów, zadowolić wysokie wymagania konsumentów. Jest to pomysł dopiero wchodzący na nasz rynek, co może pozwolić na wyróżnienie się spośród innych firm.  

Czytaj także:

Okna obrotowe – co o nich wiesz?

Gdzie najlepiej sprawdzą się okna obrotowe?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami






[recaptcha]