O czym warto wiedzieć inwestując w okna pasywne

Okna stosowane w budynkach pasywnych wyróżniają się świetnymi parametrami izolacyjnymi oraz zastosowaniem wielu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w domach wybudowanych tradycyjnymi technologiami. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na pasywność budynku są okna.

Okna do domu pasywnego

Dr Wolfgang Feist twórca i założyciel powstałego w 1996 roku Passive House Institute w Darmstadt (PHI), opracował i wdrożył wiele rozwiązań stosowanych w budownictwie obiektów energooszczędnych, a wspomniany Instytut do dziś jest liderem w światowym budownictwie pasywnym. Obecnie to Instytut w Darmstadt wyznacza kierunki i kryteria jakimi powinny się kierować obiekty oraz tworzące je elementy. Ponieważ największe straty energii w każdym budynku generowane są przez okna i drzwi, dlatego poświęca się im wiele uwagi.

Pojęcie „okno pasywne”, spotykane często, to pewien skrót myślowy. Raczej powinno mówić się o oknach i drzwiach posiadających parametry i cechy wymagane w budynkach pasywnych. Dla Polski, która leży w strefie umiarkowanie chłodnej okno pasywne musi charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw ≤ 0,8 (W/(m2K). Trzeba jednak pamiętać, że okno pasywne, to nie tylko odpowiednia wartość współczynnika przenikania ciepła, ale również złożona konstrukcja powstała z odpowiednich materiałów. Nie bez znaczenia jest również sposób montażu okien w domach pasywnych.

Dom pasywny nie dla każdego

Przekształcenie domu już istniejącego w pasywny jest raczej niemożliwe. Wymagana szczelność budynku jest raczej nie do osiągnięcia w starszych domach, a próba przekształcenia jest nieopłacalna.

Dla wielu inwestorów nowych domów dom pasywny jest również rozwiązaniem nie do przyjęcia. Rygorystyczne wymogi stosowane w takich domach, jak brak okien dachowych, okien narożnych, drzwi przesuwnych bez szczególnych certyfikatów szczelności, a także wymarzony wygląd kłócący się z zasadami tworzenia obiektów pasywnych czasem sprawia, że takie rozwiązanie będzie nie do przyjęcia.
Zamontowanie w budynku zbudowanego tradycyjnymi metodami okien pasywnych napotyka często na poważną przeszkodę. Jeżeli w pomieszczeniach nie ma dostatecznej wentylacji, po wymianie okien na pasywne może pojawić się problem z kondensacją wody. Aby uniknąć tego problemu można zastosować okna z tak zwaną mikrowentylacją, która polega na odsunięciu skrzydła od ramy, tak zwane rozszczelnienie skrzydła, dzięki temu możemy zapewnić dopływ świeżego powietrza bez nadmiernego wyziębienia pomieszczenia.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie okna z innowacyjnym systemem wentylacji I-tec, który umożliwia wywietrzenie pomieszczeń bez konieczności otwierania okien, nawet zamkniętych przez całą dobę. Wentylacja tego typu korzysta z systemu wymiany ciepła – to znaczy, że powietrze doprowadzane z zewnątrz ogrzewane jest przez wypuszczane ze środka, co sprawia, że straty energii związane z wietrzeniem są prawie niezauważalne. 

 Montaż okien pasywnych

Zwykle architekt tworzący projekt domu pasywnego opracowuje odpowiedni dla tego obiektu sposób montażu okien i drzwi. Nie zawsze jednak ekipy montujące z różnych względów ściśle stosują się do nich. Często problem leży w skłonności do tak zwanej oszczędności, która w tym wypadku osiąga efekt odwrotny. Niestety nie istnieje jedna, uniwersalna metoda montażu okien w domu pasywnym. Montaż stolarki pasywnej różni się od rozwiązań stosowanych w budownictwie tradycyjnym tzw. „montażu na piankę”. Okna do domu pasywnego powinny być montowane przy użyciu specjalnych materiałów przeznaczonych do budownictwa energooszczędnego przez fachowców wyszkolonych w tej dziedzinie i z zachowaniem technologii przewidzianej przez projektanta.

Czytaj także:

Jakie drzwi do pasywnego domu?

Energooszczędne okna z PCW

Kiedy inwestować w okna pasywne?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami






[recaptcha]