Poznaj najważniejsze elementy i akcesoria okienne

W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym stosuje się najczęściej okna jednoramowe o nie-rozkręcanej ramie. Wypełniona jest zwykle pakietem dwóch lub trzech szyb zespolonych oddzielonych od siebie ramką dystansową.

Każde okno składa się z kilku konkretnych elementów, które w całości tworzą spójną konstrukcję:

– profile okienne – profil ramy ościeżnicy, ramy skrzydła, ramy słupka oraz listwy przy-szybowej

– szyby zespolone

– okucia obwiedniowe

– uszczelki przyszybowe, przylgowe, środkowe i płaskie

To są podstawy, bez których nie powstanie żadne okno. Ale oprócz tych elementów na klientów czeka jeszcze szereg akcesoriów okiennych, które mogą spełnić dodatkowe oczekiwania i potrzeby, zwiększyć bezpieczeństwo, ciepło okna a także podwyższyć walory estetyczne całej stolarki.

 

Czym można doposażyć okno? – poznaj akcesoria okienne

Najczęściej stosowane akcesoria, które kupujemy do okna to nawiewniki. Nowoczesne okna wykazują się bardzo dużą szczelnością co niestety nie zawsze działa na korzyść. Jeśli w pomieszczeniu bez kratek wentylacyjnych zdecydujemy się zrobić np. pralnię to poziom wilgotności powietrza w tym pomieszczeniu będzie zdecydowanie zbyt wysoki. Wówczas można zamontować na ramie okiennej nawiewniki i można to wykonać również w istniejących już oknach chociaż najlepszym rozwiązaniem jest zakup okna fabrycznie uzupełnionego o ten dodatek.

Inne akcesoria okienne to np. klamki zamykane na klucz, które zwiększą bezpieczeństwo małych dzieci w domu lub klamki z uchwytem zewnętrznym do okien balkonowych, ułatwiające wejście do środku. Nowoczesnym rozwiązaniem są ukryte zawiasy okienne, które zdecydowanie polepszają estetykę ramy okiennej, szczególnie dziś kiedy rezygnujemy z firan czy zasłon. Warto również wyposażyć okna w ciepłą ramkę zamiast zwykłej aluminiowej. Niedużym kosztem zyskujemy wyższą izolację termiczną, redukujemy powstawanie pary i pleśni wewnątrz okna a także uzyskujemy spójną kolorystykę gdyż ciepłą ramkę wykonuje się w różnych odcieniach, które łatwo można dopasować do koloru ramy okiennej.

 

 

Czy warto inwestować w osłony okienne?

Jednym z przykładów dodatkowego wyposażenia okien są osłony zewnętrzne, które zdobywają coraz większą popularność wśród klientów. Choć nie należą do najtańszych to świadomość zalet jakie ze sobą niosą, zdaniem wielu kupujących warta jest tej inwestycji. Osłony okienne to rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularne w Polsce, żaluzje dopiero stopniowo wchodzą w obieg wraz ze wzrostem ilości budowanych domów pasywnych, gdyż to im głównie dedykowane jest to rozwiązanie.

Oba rodzaje osłon mają za zadanie zapobiegać nadmiernym stratom ciepła zimą a latem chronić wnętrze domu przed przegrzaniem. Ponadto pełnią rolę dodatkowej bariery akustycznej, antywłamaniowej oraz zwiększają poczucie prywatności i komfortu. Są przy tym ciekawym dodatkiem do elewacji nadając jej stylu. Szczególnie żaluzje fasadowe podkreślają nowoczesny styl budynku.

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]