Jak skutecznie myć okna?

Okna są wizytówką i ozdobą każdego domu. Są także idealnym miejscem na różnego rodzaju dekoracje, niezależnie od pory roku i świąt jakie obchodzimy. Czy będzie to piękny bożonarodzeniowy stroik, ozdoba typowo wielkanocna w kształcie króliczka czy tylko doniczkowy kwiatek ustawiony na parapecie, należy pamiętać,że z pewnością na tle brudnych okien nie będą się one atrakcyjne prezentować. I choć czyszczenie okien dla wielu osób jest istną zmorą, niestety jest to rzecz konieczna, nie tylko ze względu na estetykę,ale także ze względu na konserwacje i dbałość o ich dobry stan techniczny, bo mogła spełniać swoje funkcje i służyć nam przez wiele długich lat. Istnieje kilka ważnych kwestii i praktycznych sposób na czyszczenie okien,które Państwu nieco przybliżymy. Najważniejsze, by zebrać chęci i znaleźć trochę czasu, a nasze okna będą lśnić.

Domowe środki czyszczące

Oprócz ogólnodostępnych środków chemicznych do czyszczenia okien jakie znajdziemy praktycznie w każdym sklepie,warto zwrócić uwagę na samodzielnie przygotowane ekologiczne środki czyszczące, które równie bardzo dobrze sprawdzą przy porządkach, w tym także myciu okien. Można je przygotować w bardzo szybki i łatwy sposób,a potrzebne do tego rzeczy z pewnością każdy znajdzie u siebie w domu.

Ocet. Znajdziemy go na pewno w każdej kuchni, ale jeżeli będzie go za mało, kupimy go w każdym sklepie spożywczym a dodatkowo jest dużo tańszy niż typowy płyn do mycia szyb. Skutecznie usuwa brud, idealnie sprawdza się także podczas porządków w kuchni lub łazience. Jedyną wadą jaką posiada jest dość intensywny zapach,za którym raczej nikt nie przepada. Aby przygotować mieszankę do mycia okien należy wymieszać ok. 700 ml octu z 2 l ciepłej wody. Przy pomocy gąbki czyścimy szyby. Następnie suchą szmatką, np. z mikrofibry wycieramy je do sucha i gotowe!

 

Sok z cytryny. Myślę,że cytrynę również znaleźć możemy w każdym domu a z jej soku przygotować można równie skuteczny środek do mycia okien. Wystarczy wymieszać go z ciepłą wodą i rozprowadzić na tafli szyby. Czyścimy  gąbką i przecieramy suchą szmatką. Możemy do tego użyć także papieru gazetowego, ponieważ ołów z tuszu przywraca oknom świetlistość.

 

Płyn do mycia naczyń. Niezbędny w każdym domu, a więc zawsze pod ręką. Rozpuszczamy odrobinę płynu w gorącej wodzie, dodajemy 1 łyżkę octu i gotowe. Taką mieszanką czyścimy okna za pomocą gąbki, spłukujemy czystą wodą i przecieramy taflę szyby do sucha.

 

Soda do prania. Idealna na silne zabrudzenia. Mieszamy filiżankę sody z 1 l ciepłej wody. Rozprowadzamy mieszankę za pomocą wilgotnej ścierki na szybie, osuszamy najlepiej ręcznikiem papierowym.

Pogoda ma znaczenie

Święta za pasem, czas goni a okna nadal brudne? I choć jesteśmy w stanie wygospodarować sobie więcej czasu, jaki przeznaczymy na mycie okien,to nie zawsze pogoda nam dopisze. Akurat w tym wypadku piękna i słoneczna aura za oknem może nie być dla nas korzystna. Słońce nie jest niestety sprzymierzeńcem w walce o czyste szyby. Wysoka temperatura powoduje, że środki czyszczące szybciej wysychają i możemy nie nadążyć z usunięciem brudu, co z kolei powoduje powstawanie smug na szybie. Tak więc czyszczenie okien w słoneczną pogodę może okazać się syzyfową pracą.

Nasza praca może także szybko pójść na marne jeżeli zabierzemy się za mycie okien w deszczowy dzień. Tak więc zanim zaplanujemy takie porządki, lepiej sprawdzić pogodę,aby ciężka praca nie okazała się bezsensowna.

Czyszczenie okien krok po kroku

I choć mycie okien na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo proste, w praktyce jest to dość ciężki wysiłek, zwłaszcza jeżeli w domu lub mieszkaniu zajmują dość dużo powierzchni. Aby ułatwić sobie pracę trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim należy sobie zaplanować takie porządki i wygospodarować na nie nieco więcej czasu. Oczywiście pod uwagę bierzemy pogodę na zewnątrz i nie myjemy okien w ciepłe i słoneczne oraz deszczowe dni. Należy zaopatrzyć się płyn do mycia szyb lub przygotować mieszankę według domowych receptur, np. z octem, sokiem z cytryny lub płynem do mycia naczyń. Potrzebna nam będzie także gąbka oraz suche szmatki (np. z mikrofibry) lub ręcznik papierowy. Czyszczenie okien najlepiej zacząć od umycia framugi, potem ramy okna, następnie szyby. Jeżeli zaczniemy od szyb, nasza praca okaże się syzyfowa i po umyciu ram będziemy musieli ponownie wyczyścić taflę okna.

 

Jak widać sposobów na skutecznie mycie okien jest naprawdę wiele. Jeżeli dobrze się do tego przygotujemy, okazać się może szybką, łatwą a i w niektórych przypadkach nawet przyjemną pracą. Warto przetestować każdy sposób i wybrać ten najlepszy dla siebie dostosowany do swoich potrzeb i wymagań.

Czytaj także:

Dlaczego okno się nie domyka?

Kilka słów o technologii PCV

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]