Historia okien w pigułce

Okno na świat

Nasza firma działa na rynku od 1991 roku. Jest to jednie wąski wycinek historii okien. Dziś postaramy się przyjrzeć naszym produktom w odniesieniu historycznym.

Pierwsze okna

Za pierwsze okna uważane są wszelkie otwory wybite w ścianach. W dawnych czasach kiedy wiele cywilizacji lokalizowanych było w ciepłych regionach okna służyły jedynie jako przewietrznik w danej budowli. Trudno dziś wyobrazić sobie, że zamiast okna nasi przodkowie mieli jedynie prymitywną dziurę. Tak niestety było jednak w późniejszych czasach ludzkość postawiła na rozwój i zastąpienie pustych otworów czymś innym.

Wypełnianie otworów okiennych

Ludzie są istotami, które szukają w trakcie swojej egzystencji coraz to lepszych rozwiązań. W pewnym momencie historii pojawiła się koncepcja aby wybite otwory wypełniać jakimiś materiałami w celu okrycia. Stosowano wtedy prymitywne szyby ze zwierzęcej skóry, tkanin lub zabijano je drewnem. W późniejszych czasach zaczęto stosować również drewniane okiennice, które umożliwiały otwieranie lub zamykanie okien. Podczas swojej ewolucji, okna zaczęły pełnić funkcję nie tylko wentylatora oraz głównego źródła światła dziennego, lecz także głównej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi.

Złota era okien

W pewnym momencie okna zaczęły być dla ludzi ważnym elementem. Mieszkańcy przestali się skupiać już tylko i wyłącznie na budowlany funkcja okna lecz także na jego walorach estetycznych. Okna zaczęły być pięknie zdobionymi dziełami sztuki. Zaczęto również montować pionowe i poziome przegrody, które łączyły szkło – nowy budulec do wykańczania okien.

Szklane okna

Szklane okna zaczęły być stosowane już w czasach starożytnego Rzymu. Na stałe do architektury weszły jednak dopiero w okolicach siedemnastego wieku. W krajach azjatyckich szkło z przyczyn ekonomicznych zostało wprowadzone nieco później. Przyczyną tego były względy ekonomiczne, a same szyby były zastępowane oknami papierowymi. Dziś szklane okna drewniane czy PCV to standard praktycznie w każdym budynku. Jeżeli spodobał się Państwu powyższy tekst to zapraszamy na naszą stronę główną – Okna PCV Poznań.

Czytaj także:

Kilka słów o technologii PCV

Jaki kolor okien PCV wybrać?

 

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]