Dlaczego w zimie okna są mokre?

Parowanie okien jest zjawiskiem naturalnym, jednak często bywa także problemem dla wielu ludzi, który nasila się w okresie jesiennym i zimowym. Wynika to z różnicy temperatur wewnątrz i zewnątrz domu oraz dużej wilgotności.

Mokre okna zimą 

Jeżeli nadmierna wilgoć nie jest usuwana na zewnątrz dochodzi do procesu kondensacji pary wodnej i skraplania się pary na szybach. Przyczyną tego zjawiska może być także wykonywanie podstawowych obowiązków domowych takich jak gotowanie, pieczenie, prasowanie a także gorąca kąpiel.

Aby jednak unikać zaparowania okien,nadmiar wilgoci musi być systematycznie odprowadzany na zewnątrz poprzez systemy wentylacyjne. Natomiast jeżeli okazuje się,że nie jest on sprawny,czyli nie odprowadza i nie doprowadza prawidłowo świeżego powietrza, pozostaje nam wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie na oścież okien i drzwi. Niestety w okresie jesienno-zimowym nie jest to idealne rozwiązanie,ponieważ wiąże się przede wszystkim z większymi rachunkami za ogrzewanie.

Nadmierna wilgoć a nasze zdrowie

Zaparowane okna są wynikiem nieprawidłowej pracy systemu wentylacyjnego pomieszczeń,który odpowiada za odprowadzanie powietrza wraz z zawartą w nim parą wodną. Jeżeli nie ma odpowiedniej wentylacji,w pomieszczeniu gromadzi się wilgoć. Jej nadmiar przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni,które są bardzo szkodliwe,wręcz toksyczne dla naszych organizmów. Powodują wiele chorób,głównie górnych dróg oddechowych,ale także alergie. Mogą także wywoływać bóle głowy, zmęczenie a nawet mogą doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, np. nerek czy wątroby. Tego typu grzyby nie są zbyt wymagające, dlatego też z łatwością mogą się rozwijać na każdym podłożu.

Jak widać grzyby i pleśń nie tylko negatywnie wpływają na estetykę pomieszczenia, ale także przez wytwarzane mykotoksyny, czyli jedne z najsilniej działających trucizny pochodzenia roślinnego, przyczyniać się mogą do powstawania zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. Dlatego tak bardzo ważne jest zapobieganie powstawania grzybów w pomieszczeniach,gdzie przebywamy, czyli miejscach gdzie mieszkamy i pracujemy.

Przede wszystkim prawidłowa wentylacja

Główną przyczyną parowania okien jest przede wszystkim brak sprawnej pracy systemu wentylacyjnego. Jeżeli nie funkcjonuje on poprawnie nadmierna wilgoć nie jest usuwana z pomieszczenia,co prowadzi do procesu kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej, która osiada na oknach lub ścianach. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników, które zaburzają pracę systemu wentylacyjnego i zadbać o stały dopływ świeżego powietrza. W wielu przypadkach wiąże się to z nadmiernym uszczelnieniem domu czy mieszkania, ponieważ nowoczesne okna są bardzo szczelne. Pomóc nam może w tej sytuacji rozszczelnienie okien lub wbudowywanie w nie nawiewników, które posiadają czujniki odpowiedzialne za dopływ świeżego powietrza do domu w zależności od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia.

Sposoby na mokre okna

Aby zapobiegać parowaniu okien w pomieszczeniach, które jest skutkiem nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy utrzymywać w nim przez cały dzień stałą temperaturę. Dodatkowo nie powinna ona być niższa niż 18℃ i wyższa niż 21℃. Nie należy suszyć ubrania w mieszkaniu. Podczas gotowania,pieczenia lub na przykład podczas brania kąpieli drzwi powinny być zamknięte, a po zakończeniu tych czynności należy dobrze wywietrzyć pomieszczenia. Również powinno się ograniczać ilość roślin doniczkowych. Należy ogrzewać wszystkie pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, nawet te,które nie są przez nas użytkowane a temperatura w nich nie powinna spaść poniżej 17℃. Aby zachować prawidłową cyrkulację powietrza w nich, nie należy także dosuwać za blisko ścian dużych mebli. Może to zakłócić przepływ powietrza i doprowadzić do skraplania się pary wodnej na ścianach, czego skutkiem będzie powstawanie wilgoci. Takie środowisko zaś będzie idealnym dla pleśni i grzybów, które niestety są toksyczne dla naszego zdrowia.

Jeżeli będziemy pamiętać o tych kilku ważnych kwestiach z pewnością poradzimy sobie z nadmierną wilgotnością w pomieszczeniach a także jej zapobieganiu.

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]