Okna obrotowe – co o nich wiesz?

konstrukcje2

Rodzaje okien obrotowych

Okna obrotowe to alternatywa dla klasycznych okien tradycyjnie otwieranych. Obecnie rozróżnia się okna dachowe, okna obrotowe pionowe i okna obrotowe skandynawskie. Okna dachowe to klasyka pomieszczeń utworzonych na poddaszu, dzięki którym uzyskuje się w nich niepowtarzalny klimat. Rewelacyjnie doświetlają one wnętrze, pozwalając jednocześnie na efektywne wietrzenie. Nowoczesne modele można wyposażyć w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne oraz moskitiery chroniące przed owadami.

 

Montaż okien ma znaczenie

Warto zaznaczyć jak istotny jest profesjonalny montaż okien połaciowych, który zapewnia odpowiednią izolację termiczną i pozwala cieszyć się ciepłym wnętrzem bez zacieków na ścianach i skraplającej się pary wodnej wokół okna. Modele obrotowe od dawna występują w ofercie okien dachowych, jednak od pewnego czasu obserwuje się wzmożone zainteresowanie pionowymi oknami obrotowymi. Mogą być one montowane zamiast tradycyjnych okien rozwiernych, szczególnie w miejscach trudnodostępnych. Oferta okien obrotowych producenta Domatus.pl zawiera takie właśnie rozwiązania wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów. Czym różnią się tradycyjne okna od obrotowych?

Okna rozwierne otwierają się wzdłuż osi, która przebiega pionowo przy krawędzi ramy okiennej. W przypadku okien uchylnych, oś ta przebiega wzdłuż poziomej krawędzi okna. Modele okien uchylno rozwiernych posiadają zawiasy zarówno w dolnej jak i bocznej krawędzi. Okna obrotowe posiadają oś najczęściej położoną w środkowej części ramy a skrzydło można obrócić maksymalnie o kąt 180°. Nowością na rynku są okna obrotowe skandynawskie, produkowane głównie na tamtejszy rynek, chociaż i to powoli się zmienia. Skrzydło otwiera się na zewnątrz, w pionie na maksymalną szerokość 180°.

Dlaczego warto wybrać okna obrotowe?

Klasyczne okna połaciowe to doskonały sposób na oświetlenie pomieszczeń na poddaszu, wietrzenie a nawet ogrzewanie ich z racji kąta padania promieni słonecznych, które są intensywniejsze niż w przypadku zwykłych okien. Okna połaciowe można montować na dachach nachylonych pod kątem 15-90 stopni co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem dla większości domów. Szczególnie, że nie ma ograniczeń dotyczących rodzaju pokrycia dachowego.

Z kolei pionowe okna obrotowe sprawdzą się w pomieszczeniach, w których pełne otwarcie tradycyjnego okna byłoby trudne lub niemożliwe. W kuchni może to być bateria w zlewie lub wysunięte szafki a w łazience szeroka kabina prysznicowa lub drabinkowy grzejnik naścienny. Pionowe okno obrotowe będzie w takich przypadkach doskonałych rozwiązaniem.

Minusy okien dachowych

Pionowe okna obrotowe w zasadzie posiadają te same właściwości co okna tradycyjne, dlatego trudno mówić o specyficznych dla tego rodzaju okien minusach. Przeciwnicy okien połaciowych wymieniają za to kilka wad, które wynikają z ich niestandardowego położenia. Jako główny minus okien dachowych wymienia się trudności w ich myciu, nawet mimo szerokiego kąta otwierania. Pozycja w jakiej trzeba myć okna dachowe dla wielu jest niekomfortowa. Innym istotnym argumentem jest nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń z oknem dachowym, gdyż z racji kąta padania promieni słonecznych, latem we wnętrzu może być za ciepło. Rozwiązaniem tego problemu są rolety zewnętrze jednak ich koszt uchodzi według niektórych za kolejną wadę okien połaciowych.

Czytaj także:

Kiedy można zastosować okna obrotowe?

Gdzie najlepiej sprawdzą się okna obrotowe?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]