Co to są okna HST i jakie są ich zalety?

Okna HST czyli jakie?

Nowoczesne budownictwo cechują proste bryły budynków i duże przeszklenia. Wielkoformatowe okna mają na celu po pierwsze czerpanie z energii słonecznej ogrzewając w ten sposób wnętrze domu, po drugie pozwalają uzyskać zdumiewający efekt wizualny. Duże przeszklenia występują szczególnie w salonie i skierowane są zwykle na taras i ogród. Z racji sporych gabarytów okna a właściwie drzwi tarasowe musiały zostać wykonane w innej niż tradycyjna technologii. Tak właśnie powstały okna HST czyli okna podnoszono-przesuwne, wychodzące naprzeciw nowoczesnym trendom. Dzięki nim można tworzyć naprawdę imponujących rozmiarów przeszklenia o szerokości do 6,5 metrów i wysokości 2,7 metra, przy czym pojedyncze skrzydło może mieć nawet 3 metry szerokości!

Okno HST posiada skrzydło przesuwne i skrzydło stałe, ustawione równolegle do siebie. Otwieranie odbywa się poprzez przesunięcie skrzydła ruchomego za skrzydło stałe. Mimo dużych wymiarów i wagi, otwieranie i zamykanie okna jest niezwykle płynne i łatwe dla każdego domownika. Skrzydło porusza się po ukrytej w podłodze szynie a specjalne rolki umożliwiają jego płynną i cichą pracę. Uchylanie okna HST odbywa się poprzez zatrzymanie go i opuszczenie w dowolnym momencie za pomocą klamki. Mechanizm może być wyposażony w elektryczny napęd, który dodatkowo zwiększy komfort użytkowania a okucia mogą mieć funkcję mikrowentylacji.

Dlaczego warto wybrać okna HST?

Zalet systemów przesuwnych w tym także okien HST jest naprawdę wiele, stąd ich rosnąca popularność wśród inwestorów. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to jedyny sposób na wykonanie okien wielkoformatowych. Przy tak dużej powierzchni szyb, waga pojedynczego skrzydła jest zbyt duża by można było zastosować tradycyjny system okien otwieranych rozwiernie. Okna HST mimo swoich gabarytów są bardzo łatwe w użytkowaniu i zupełnie nie czuć ich ciężaru podczas przesuwania. Ponadto bardzo ważną cechą okien HST jest brak progu, który można niemal całkowicie zlicować z podłogą. To bardzo istotna informacja dla osób, którym wszelkie bariery architektoniczne mogłyby utrudnić funkcjonowanie w domu.

To na co zwracają uwagę użytkownicy to także wolna przestrzeń przed oknem, której nie zajmują już otwarte skrzydła, jak to ma miejsce w tradycyjnych drzwiach tarasowych. Dzięki temu znikają ograniczenia w zakresie aranżacji wnętrza a przestrzeń wydaje się być bardziej przejrzysta i harmonijna. Nowoczesne systemy przesuwne HST odznaczają się znikoma utratą ciepła, mimo dużych szklanych płaszczyzn. Właściwa ilość i wielkość komór wypełnionych gazem szlachetnym, 3-szybowe pakiety niskoemisyjne oraz specjalistyczne systemy uszczelniania wszelkich połączeń powodują, że okna HST gwarantują wysoki poziom izolacji termicznej. Warto zaznaczyć, że warunkiem komfortowego użytkowania jest profesjonalny montaż okien i drzwi tarasowych, dlatego nie warto robić tego na własną rękę, tylko zlecić to profesjonalistom.

Czytaj także:

Niecodzienne konstrukcje okien

Kiedy można zastosować okna obrotowe?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]