Parapety wewnętrzne do modnych wnętrz

Parapet wewnętrzny to nie tylko konieczne wykończenie wnęki okiennej. Oprócz ważnej funkcji dekoracji wnętrza, komponującej się z całością aranżacji, równie istotne są jego walory praktyczne. Jakie zatem wybrać parapety, aby spełniały wszystkie wymienione funkcje? Jakie wybierać materiały i na co zwrócić uwagę? Które z proponowanych na rynku rozwiązań najlepiej wpisują się w nasze preferencje?

Z jakiego materiału parapet wewnętrzny?

Budując dom, czy go remontując stajemy przed dylematem: jakie parapety wewnętrzne będą najlepsze? Które dobrze spełnią nasze oczekiwania i z jakiego materiału powinny być wykonane, abyśmy mogli cieszyć się ich użytkowaniem przez lata. Na rynku dostępne są różne rozwiązania materiałowe, a z każdym z nich wiążą się pewne zalety.

  • PCV – jest to materiał, z którego są najczęściej wybierane parapety. Tanie, a jednocześnie odporne na zarysowania i czynniki atmosferyczne. Poza tym lekkie i łatwe do utrzymania w czystości, jednak ich estetyka nie zawsze trafia do bardziej wymagających odbiorców.
  • parapety drewniane – obecnie wykonywane z drewna klejonego, co uodparnia materiał na wpływ wysokiej temperatury i zmiany wilgotności powietrza.
  • parapety z płyty – z powodzeniem zaspokajają gusta bardziej wymagających. Mogą być wykonane z płyty meblowej obłogowanej, czyli z naklejonym grubszym fornirem z naturalnego drewna. Mogą też być wykonane z materiałów drewnopochodnych, takich jak płyta laminowana, MDF czy postformingowa (płyta wiórowa oklejona laminatem HPL, z zaoblonymi krawędziami), z których często wykonane są blaty kuchenne. Materiały drewnopochodne są odporne na zmiany temperatury, promieniowanie UV, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a ich powierzchnia może mieć dowolny kolor czy deseń.
  • naturalne okładziny kamienne – doskonale sprawdza się tu w szczególności twardy i odporny na przebarwienia oraz zmiany temperatury i wilgotności granit. Kamień jest jednak dość drogi i wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
  • sztuczny kamień – jest to pewna alternatywa dla naturalnego kamienia, a stanowią ją konglomeraty, aglomarmury, lastryko i kompozyty mineralne. Są one tańsze, trwalsze i mniej uciążliwe w utrzymaniu od naturalnego kamienia i prezentują się równie efektownie.

Czytaj także:

PARAPETY I ICH RODZAJE

Parapet korespondujący z wystrojem wnętrza

Dobierając parapety wewnętrzne musimy pamiętać, aby przede wszystkim nie dominowały w pomieszczeniu. Trzeba je tak dobrać, aby komponowały się z innymi elementami aranżacji – podłogi, sufity, meble czy blaty kuchenne. Choć najważniejsze, aby dopasować go wystroju i podobnego standardu wykończenia okna. Raczej źle będą wyglądały parapety mocno odbiegające kolorystyką , czy bardzo kontrastujące z oknem. Chyba, że zaplanowaliśmy już wprowadzenie do wnętrza elementów jakiegoś intensywnego koloru. Do białego okna będą pasowały parapety kamienne, ale o delikatnej, jasnej fakturze. Generalnie raczej przy parapetach kamiennych lepiej unikać tych  o bardzo wyraźnych deseniach, które mogłyby zdominować wystrój wnętrza.

Parapety do zadań specjalnych

Dopasowując parapet wewnętrzny do pomieszczeń, w których panują szczególne warunki, czy też zamierzamy eksploatować je w specjalny sposób, musimy na etapie planowania dokładnie przemyśleć materiał i design. Jest to ważne np. w kuchni czy łazience gdzie często panują  trudne warunki, takie jak: wilgoć, wysoką temperaturę czy większe ryzyko powstawania zabrudzeń.

W kuchni i łazience można również zrezygnować z parapetu i jako wykończenie pod oknem zastosować płytki ceramiczne.

Czytaj także:

JAKI PARAPET ZEWNĘTRZNY WYBRAĆ?

JAKIE MATERIAŁY STOSUJE SIĘ W PARAPETACH?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]