Okno HST czy PSK?

konstrukcje1

Przesuwane drzwi balkonowe lub tarasowe cieszą się bardzo dużą popularnością, nie zabierają zbyt wiele miejsca, wyglądają elegancko i estetycznie, dlatego też często pojawiają się w projektach nowoczesnych pomieszczeń. Najczęściej spotykane są w pokojach dziennych oraz salonach, gdzie jest wyjście na taras, balkon lub do ogrodu.
 

Potęga przestrzeni

Dzięki systemowi przesuwnemu, stosowane przeszklenia mogą być bardzo duże, jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na dużej przestrzeni użytkowej w żaden sposób nieograniczanej oraz na świetnym doświetleniu wnętrza. Duże, przejrzyste szyby pozwolą na cieszenie się widokiem zewnętrznym w każdych warunkach, a gdy jest ciepło bardzo szybko można znaleźć się na świeżym powietrzu. Przysłużą się również do dokładnego wietrzenia pomieszczeń – szybko i skutecznie.
  

Najpopularniejszymi systemami przesuwnych okien są tak zwane HST oraz PSK. Dzięki zastosowanej technologii, drzwi balkonowe mogą być znacznie szersze niż przy rozwieranych. Daje to większe możliwości poruszania się, a do wnętrza wpada więcej światła.
  

Okna HST

W systemie HST skrzydła są osadzone na osobnych prowadnicach, podczas otwierania ruchomy element przykrywa część stałą. Do zalet tego typu okien można zaliczyć: szerokość skrzydła aż do 3 m, światło przejścia do 2,9 m, różnorodność konstrukcji (2- lub 4-kwaterowa), niski próg ułatwiający poruszanie się. 

Okna posiadają specjalny rodzaj okuć, które gwarantują możliwość przesuwania elementów względem siebie bez najmniejszego oporu i z wybitną lekkością. Dzięki temu ciężkie drzwi mogą przesuwać nawet dzieci. Prawidłowo zamontowane, co jest kluczowym dla tego systemu, gwarantują skuteczne i bezawaryjne działanie przez długi czas, bardzo rzadko są reklamowane u producenta, chociaż ich koszt jest dość wysoki.
 

Posiadają one specjalną klamkę, która pozwala na opuszczenie go w dowolnym miejscu dając możliwość wietrzenia pomieszczenia. Można je zamontować tak, że próg chowa się w posadce. Jest to bezpieczne rozwiązanie dla miejsc, w których poruszają się dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Drzwi tego typu pozwalają na uzyskanie przeszkleń na rogach pomieszczeń, co pozwala na uzyskanie maksymalnej ilości światła dziennego.
  

Okna PSK

Okna w systemie PSK działają nieco inaczej – najpierw się uchyla i odsuwa, następnie przesuwa po szynie znajdującej się w dolnej części ościeżnicy. Obsługa tego systemu jest bardzo prosta, pomimo dużego ciężaru i wymiarów okien. Prowadnice w nich są umieszczone na górze i dole, co nie pozwala na ukrycie ich w podłodze i zastosowania niskiego progu.
 

System PSK może być otwierany również do wewnątrz, co daje możliwość otwarcia całego otworu, cena jest przystępna a okno wyjątkowo szczelne. Niestety prowadnice tych okien często ulegają zanieczyszczeniom, a obsługa może być momentami problematyczna. Dodatkowo nie są bardzo estetyczne patrząc na nie od wewnętrznej strony.
  

Jest to bardzo popularny system przesuwnych okien ze względu na swoją przystępną cenę. Poza tym drzwi mogą dochodzić do szerokości 1,6 m i mogą być uchylane jak tradycyjne okna.
  

Co wybrać – PSK czy HST?

Duże przeszklenia to rozwiązania nowoczesne, przy których wykorzystano nowe technologie wygodne w użyciu. Porównanie drzwi przesuwnych do klasycznych idzie na korzyść tych pierwszych ze względu na ich praktyczne użytkowanie oraz komfort. Wybór systemu drzwi przesuwnych powinien być podyktowany potrzebami: mniejszy nakład finansowy oraz ekonomiczne zabezpieczenie przed utratą ciepła to zdecydowanie PSK. HST jest rozwiązaniem komfortowym i bardziej użytkowym.  

Czytaj także:

Co to są okna HST i jakie są ich zalety?

Niecodzienne konstrukcje okien

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]