Okna łukowe – połączenie stylu z funkcjonalnością

Niezwykle eleganckie i stylowe, okna łukowe w zależności od wykończenia będą się świetnie komponowały z budynkiem utrzymanym w stylu klasycznym, jak również o nowoczesnym charakterze.  Okna łukowe wymagają bardzo dokładnego pomiaru miejsca umieszczenia. Wymagany jest pomiar szerokości, wysokości całkowitej okna, wysokość łuku, promień wygięcia elementu łukowego oraz długość elementów prostych. Również położenie zawiasów ma duże znaczenie.

Jak projektuje się okna łukowe?

Okna łukowe powinny konstrukcyjnie przypominać te zwykłe, gdzie wzmocnienie jest na całym obwodzie, a szyby wklejane – przy czym pełnią one również funkcje nośne.  

Odmienne w kształcie okna łukowe niekoniecznie muszą być zaokrąglone. Na rynku dostępne są również łuki trójkątne, trapezy czy wieloboki. Współczesne technologie pozwalają na uzyskanie okien w dowolnym kształcie, jaki sobie wymarzymy. Nie tracą one przez to swoim cech termoizolacji.

Postawą prawidłowego wstawienia okien łukowych w budynku jest przygotowanie i wymierzenie w którym miejscu i w jaki sposób okno będzie otwierane. Zapobiega to niepotrzebnym błędom w konstrukcji. 

Co warto wiedzieć przed zakupem okien łukowych?

Aby zdecydować się na nietypowe okna, należy rozważyć parę różnych aspektów: 

  • Finanse – zakłada się, że koszt okien o niestandardowym kształcie jest większy o około 15-20%. Mało optymistyczne prognozy mówią nawet o cenie 50% większej. 
  • Montaż – wymagają specjalnie przygotowanego nadproża, które jest zdecydowanie trudniejsze do wykonania niż klasyczne. Aby je wykonać wykorzystuje się cegły pełne lub bloczki wapienno-piaskowe. Są również zrobione ze zbrojonego betonu oraz prefabrykowane. 
  • Pomiar – zamówienie odpowiedniego wymiaru okna jest w tym wypadku nie lada wyzwaniem. Samodzielne mierzenie okien łukowych może być bardzo ryzykowne, lepiej zlecić taką usługę wykwalifikowanej osobie. Mamy wtedy pewność, że pomiar został wykonany prawidłowo. 
  • Okucia – niewidoczne, jednak decydują o komforcie i bezpieczeństwie użytkowania. Istnieją firmy, które specjalizują się w tego typu stolarce. Zapewniają one stabilną konstrukcję, utrzymując skrzydła okien w prawidłowej pozycji w stosunku do ramy i nie pozwalają na ich opadanie. 

Okna łukowe dzieli się na fasadowe, wielkogabarytowe (balkonowe, tarasowe), dachowe. Mają konstrukcję stałą, rozwieraną lub mieszaną. Ostatni rodzaj wygląda w ten sposób, że górna, zaokrąglona część jest nieruchoma, a resztę można spokojnie otwierać lub uchylać. 

Duże okna łukowe

Wielkogabarytowe okna wymagają dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych, gdyż musza być odporne na podmuchy wiatru, koniecznie stabilna i sztywna, wytrzymała, aby dźwignąć skrzydła okna.  

Ważny jest również materiał wykonania okna łukowego. Do wyboru mamy plastik, drewno lub aluminium. Każde z nich ma wady i zalety – cenowo najlepiej wychodzą okna z PCW, drewniane i aluminiowe natomiast są w stanie znieść większe obciążenia, są trwalsze  i wytrzymalsze. 

Dodatki do okien łukowych

Tak zwane lukarny, które umieszcza się na dachu budynku mogą również uatrakcyjnić wygląd budynku. Są pewne zasady ich stosowania, między innymi powierzchnia okna powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi w pomieszczeniu, w którym jest montowane. Pozwala to na uzyskanie wystarczającego naświetlenia. 

Zasłonięcie okna łukowego nie sprawia wielkich trudności. Odpowiednie zasłony dają poczucie prywatności, chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń w upalne dni. Sprawdza się tutaj klasyczne zasłony wiszące na karniszach, jak również rolety, żaluzje montowane wewnątrz lub na zewnątrz. Wyjątkowego charakteru całego budynku nadadzą drewniane okiennice.

Okna o nietypowym kształcie pozostają nadal dość drogą inwestycją, która ma za zadanie jedynie podkreślić charakter budynku i elewacji. 

Czytaj także:

Jakie zalety posiadają okna PCV?

Nowoczesne systemy, które stosujemy w oknach PCV

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]