Kolorystyka okien ma znaczenie

Kolor okien niby nie ma znaczenia, a wiele osób podkreśla, że najważniejsze są parametry okien. Warto jednak wspomnieć, że to właśnie kolor okien zauważamy na samym początku i przykuwa on nasz wzrok. Coraz częściej klienci rezygnują z tradycyjnej bieli i wybierają bardziej odważne propozycje. Mała zmiana może znacznie odmienić wygląd całego domu i nadać mu klimatu lub go ożywić. Wraz z biegiem lat podejście klientów do stolarki okiennej ulega zmianie.

Znaczenie kolorystyki okien

Kiedyś okna miały przede wszystkim chronić przed zimnem i dawać bezpieczeństwo. Nikt wtedy nie zastanawiał się nad walorami estetycznymi czy stylem okien. Dziś klienci postrzegają kwestię stolarki okiennej całkowicie odmiennie. Chcemy dobrze czuć się w swoich wnętrzach i uzyskać spójną stylizację. Wygląd domu wpływa nie tylko na jego odbiór, ale również nasz komfort i przyczynia się do odpoczynku. Wszystkie elementy, nawet kolor okien należy zatem dobrze dopasować.

Kolor dopasowany do elewacji

Styl stolarki okiennej i jej kolorystyki musi być dopasowany do elewacji budynku. Ważne, aby kolor okien i elewacji pasowały do siebie i tworzyły ciekawą estetycznie całość. Okna ogląda się zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku. Wybrany kolor i materiał pasuje często do elewacji budynku, ale nie współgra ze stylem mieszkania. Rozwiązaniem jest zakup okien dwukolorowych, które oferują sprzedawcy. Zadbamy wtedy o zachowanie spójności stylizacji elewacji oraz wnętrza domu.

Okna pasujące do wnętrza

Firany i zasłony są stosowane coraz rzadziej. Kolor okien staje się zatem coraz ważniejszy, bo będzie bardziej widoczny. W przypadku odważnych aranżacji wnętrza sprawdzą się oryginalne ramy okienne i kolory. Stolarka drewniana sprawdzi się świetnie w przypadku stylu prowansalskiego, skandynawskiego lub rustykalnego. Profile okien powinny mieć odcień maksymalnie zbliżony do mebli i posadzek. W stylu loftowym stosuje się ramy wykonane z metalu lub zawierające szprosy.

Jakie kolory są modne?

Biały kolor stolarki okiennej królował przez ostatnie lata w polskiej stolarce okiennej. Obecnie ten trend ulega zmianie, a klienci zaczynają się interesować innymi kolorami okien. Częstym wyborem klientów są kolorowe ramy lub ramy imitujące drewno i skrzydła. Modne są również aluminium i stal. Klienci często decydują się na okna w industrialnym stylu. W tym przypadku świetnie sprawdzi się kolor ciemnoszary. W ofercie znajdziemy także bardziej zdecydowane i nasycone barwy, np. ciemną zieleń czerwień lub granat. Znajdziemy również szeroką gamę kolorów inspirowanych drewnem.

Niewidoczne łączenia i okucia okien

Planując zakup okien, powinniśmy wziąć pod uwagę z pozoru mało znaczący element. Mowa o połączeniu narożników okien. W przypadku tradycyjnych zgrzewów łączenie bardzo rzuca się w oczy. W nowoczesnych oknach producenci wykorzystują praktycznie niewidoczne zgrzewy. Cenione są również okucia z ukrytymi zawiasami, które znacznie poprawią estetykę okien. Niewidoczne łączenia i okucia można dopasować do każdego koloru okien i zachować bardzo estetyczny wygląd stolarki.

Czytaj także:

Jaki kolor okien PCV wybrać?

Kilka słów o technologii PCV

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]