Jak wymienić okna na nowe?

Przez ostatnie lata okna bardzo się zmieniły, a ich zadaniem jest ochrona domów przed utratą ciepła. Zmieniły się również wymagania klientów dotyczące okien. Przy zakupie bardziej zwracają uwagę na ich izolację termiczną, trwałość, bezpieczeństwo czy wygląd. Wymiana okien to nie tylko wydatek, ale również oszczędności, które zauważymy po dłuższym czasie. Nowoczesne okna będą służyć wiele lat pod warunkiem prawidłowego montażu. Prawidłowy proces wymiany okien ma kilka etapów.

Mierzenie

Zanim dojedzie do montażu okien trzeba dokonać pomiarów. To wyjątkowo ważny etap, ponieważ nowe okna należy dopasować do otworów. Zapewniony musi być luz do odkształcania okna w trakcie użytkowania. Konieczne jest również zagospodarowanie miejsca na piankę i uszczelnienie. Jeśli stare okna były zamontowane na styk, to nowe powinny być trochę mniejsze. Drugim rozwiązaniem jest powiększenie otworu.

Przygotowanie do montażu i mocowanie ościeżnic

Otwory na okna należy odpowiednio przygotować do montażu. Luźne fragmenty tynku i zaprawy trzeba usunąć. Między oknem a murem musi być warstwa pianki, która zdejmie siłę naporu ścian z okna. Niezwykle ważne jest dokładne oczyszczenie i wyrównanie otworu, a ewentualne ubytki w murze trzeba uzupełnić zaprawą tynkarską. Pianka poliuretanowa nie jest jedynym elementem kotwiącym stolarki okiennej. Okna powinny być zamocowane kotwami lub dyblami w ościeżnicy. Sposób zamocowania okna zostanie wybrany w zależności od warunków budowlanych. Wielu specjalistów podkreśla duże znaczenie dybli, które zapewniają większą stabilność.

Nałożenie pianki poliuretanowej

Wszelkie szczeliny między ramą okna a ościeżnicą są wypełniane pianką poliuretanową. Pianka dobrze izoluje okno oraz wykazuje dobrą przyczepność do większości materiałów. Czas utwardzenia pianki wynosi około 24 godziny. Temperatura niższa niż 20°C wydłuży czas utwardzenia i należy to wziąć pod uwagę w trakcie montażu. Przy uszczelnianiu okien stosuje się również taśmy rozprężne.

Zakup okien z montażem

Większość sprzedawców stolarki okiennej oprócz zakupu oferuje montaż okien. W skład usługi wchodzi demontaż starego okna, montaż parapetu wewnętrznego i zewnętrznego oraz obróbka ościeżnic. Zadaniem ekipy monterskiej jest pozostawieniem okiem przynajmniej w takim stanie w jakim znajdowały się przed demontażem. Doświadczeni pracownicy znajdą najlepsze rozwiązania, które będą oznaczać wysoką jakość usług.

Kiedy trzeba wymienić okna?

Montaż nowych okien można wykonać praktycznie w każdym momencie. Głównym powodem wymiany okien jest jednak nieszczelność, która przyczynia się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Przyczyną nieszczelnych okien może być słaba jakość okien lub niepoprawny montaż. Okna wymienia się również w przypadku uszkodzenia ram, np. w wyniku pożaru lub próby włamania. Klienci często decydują się na wymianę okien ze względów estetycznych. Stare okna mogą bowiem znacznie obniżyć walory estetyczne domu lub mieszkania. Powodem wymiany okien jest czasem chęć zakupu okien lepszej jakości.

Czytaj także:

Kilka słów o technologii PCV

Jakie zalety posiadają okna PCV?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]