Okna ze szprosami – co warto wiedzieć?

Ciekawa stolarka okienna nada budynkowi walorów estetycznych, a nawet może zwiększyć jego wartość. Szprosy w oknach są znane już od średniowiecza – wtedy ich zdaniem był podział okna na mniejsze kwatery. Obecnie są wykorzystywane głównie w celu poprawy wrażeń estetycznych. Szprosy świetnie sprawdzą się w stylu dworkowym lub klasycznym z dużymi przeszkleniami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu.

Czym są szprosy?

To popularna nazwa listwy, która dzieli okno na mniejsze pola. Najczęściej umieszcza się je pomiędzy taflami lub nakleja na powierzchnię okna. Szprosy nadają elegancki wygląd głównie w przypadku klasycznych rozwiązań. Pomysł ten musi współgrać z projektem domu, dzięki temu będzie jego ozdobą. Warto wspomnieć, że wyróżniamy kilka rodzajów szprosów wykorzystywanych w stolarce okiennej.

Rodzaje szprosów

Szprosy w oknach mogą przybrać różną postać, która różni się od siebie sposobem montażu, konserwacją i ceną. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje szprosów:

  1. międzyszybowe: umieszczane są w środku pakietu szybowego i wykonane są z aluminium. Szprosy międzyszybowe montuje się zazwyczaj w przypadku dużych przeszkleń. Szyby pozostaną gładką taflą, co znacznie ułatwi czyszczenie okien. Klienci wybierają szprosy międzyszybowe, ponieważ wyróżnia je wysoka estetyka.
  2. konstrukcyjne: to szprosy integralne z oknem, ponieważ są wykonane z tego materiału co okno. Szerokość ramy może wynosić nawet 8 cm, co sprawdzi się w przypadku bardzo dużych okien. Okna ze szprosami konstrukcyjnymi wyróżnia duża wytrzymałość na wiatr oraz napór.
  3. naklejane: pomiędzy taflami szkła umieszcza się ślepy szpros, a następnie po obu stronach nakleja się na niego cienkie listwy. Ten rodzaj szprosów oznacza jednak ryzyko zbierania kurzu lub odkształceń pod wpływem temperatury.

Kiedy sprawdzą się szprosy?

Szprosy bardzo dobrze prezentują się w przypadku drewnianych domów, poddanych renowacji budynków zabytkowych oraz domów stylizowanych na szlacheckie dworki. Dobrze dobrane szprosy wpiszą się w aranżację domu i podkreślą jego charakter. Sprawdzą się także w przypadku dużych przeszkleń lub nietypowych kształtów okien. Szprosy mogą być zamontowane nie tylko pod kątem prostym. Mogą zatem tworzyć różne kształty np. trójkąty. Ilość i grubość szprosów trzeba dopasować do wielkości okna. Szprosy są wykorzystywane również przy modernizacji zabytkowych budynków.

Jak wybrać szprosy?

Rozważając montaż szprosów, należy wziąć pod uwagę charakter budynku i jego projekt. Szprosy muszą być dopasowane do ram okiennych i wyglądu elewacji. Najlepiej, aby były wykonane z tego samego materiału co ramy okienne. Ich kolor również ma znaczenie i dobrze jak jest dopasowany do ram. Do prostych budynków najlepiej pasują szprosy tradycyjne i pozbawione zdobień. Grubość i szerokość szprosów należy dopasować do konstrukcji okna. Należy wziąć pod uwagę, że okna ze szprosami są sporo droższe. Stanowią jednak bardzo ciekawe uzupełnienie stylizacji i warto przemyśleć ich montaż.

Czytaj także:

Jakie zalety posiadają okna PCV?

Nowoczesne systemy, które stosujemy w oknach PCV

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]