Wpływ światła na nasze samopoczucie

Badania wskazują, że człowiek potrzebuje odpowiednich dawek światła, które otrzymuje w różnych porach dnia. Dostęp do światła będzie oznaczał lepsze samopoczucie, zachowanie zdrowia oczu, czy lepszą jakość snu. Nawet jesienią czy zimą warto korzystać ze spacerów, a ponadto wybrać do domu lub biura duże okna.

Terapeutyczny wpływ światła dziennego

Do prawidłowego funkcjonowania mózgu wymagana jest odpowiednia ilość światła naturalnego. Dostęp do dziennego światła jest szczególnie ważny w okresie jesienno-zimowym. Światło wspomoże nasze samopoczucie i walkę z depresją i złym samopoczuciem. Odsłonięcie okien w domu może znacznie poprawić samopoczucie, a nawet zmobilizować do działania. Światło dzienne bierze udział w przyswojeniu witaminy D, która ma duży wpływ na poprawne funkcjonowanie całego organizmu.

Światło a zdrowe oczy

Wielu naukowców podkreśla dobroczynny wpływ światła dziennego na wzrok. Kontakt ze światłem naturalnym chroni wzrok przed rozwojem krótkowzroczności. Planując zakup sztucznego oświetlenia najlepiej wybrać takie żarówki, które swoją barwą, mocą i temperaturą są zbliżone do naturalnego światła. Szczególnie szkodliwe jest światło halogenowe, które wywołuje znaczne zmęczenie wzroku. Dobre zaplanowanie oświetlenia w domu lub pracy pomoże zachować zdrowie oczu. Najlepiej zamontować dość duże okna, które zapewnią dostęp do dziennego światła przez większą część dnia.

Światło a zachowanie prawidłowej masy ciała

Podczas badań zauważono, że ekspozycja na światło to jeden ze sposobów na utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Osoby wystawione na działanie światła dziennego w porannej porze były szczuplejsze. Im później docierało światło dzienne, tym BMI było wyższe. Naukowcy twierdzą, że może to być związane z wewnętrznym zegarek i jego zaburzeniami.

Wpływ światła na depresję

Jesienią i zimą wielu Polaków cierpi na tzw. depresję sezonową. Terapeuci zauważają również większą liczbę pacjentów poszukujących pomocy. Na samopoczucie ma wpływ dostęp do światła dziennego, który w jesienno-zimowym okresie jest dużo mniejszy. Do objawów niedoboru światła możemy zaliczyć senność, zmęczenie, poirytowanie, dyskomfort psychiczny i narastające pogorszenie nastroju. Mimo gorszej pogody warto korzystać ze światła dziennego tak długo, jak to możliwe. Dobrym rozwiązaniem będzie np. poranny spacer do pracy. Każdy człowiek inaczej reaguje na zmiany zachodzące w pogodzie, dlatego warto obserwować swój organizm.

Duże okna

Dostęp do dziennego światła jest bardzo ważny nie tylko w domu, ale również w biurze. Pracownicy zauważą u siebie poprawę koncentracji oraz wzrost chęci do działania. Dzień w pracy będzie zatem bardziej efektywny. Światło dzienne ma również pozytywny wpływ na podejmowanie aktywności fizycznej i lepszej jakości snu nocą. Montaż dużych i nowoczesnych okien to nie tylko dostęp do światła dziennego, ale również oszczędność energii elektrycznej. Wysokiej jakości okna to także szczelność, czyli brak smogu w pomieszczeniach. Jak widać, warto zainwestować w wysokiej jakości okna, które niosą za sobą wiele korzyści.

Czytaj także:

Co to są okna HST i jakie są ich zalety?

Niecodzienne konstrukcje okien

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]