Jak dobrać parapety do okna?

Parapet jest nieodłącznym elementem okna – jest on nie tylko eleganckim wykończeniem, ale również bardzo ważną częścią okna. Z powodzeniem odprowadzają wodę deszczową oraz zanieczyszczenia, które mogłyby się gromadzić wokół okna i powodować powolne wymywanie muru, rozwijanie się glonów oraz mikroorganizmów, które mogą destrukcyjnie wpływać na konstrukcje.

Z jakich materiałów produkuje się parapety zewnętrzne?

Parapety zewnętrzne wykonywane są głównie z tworzywa sztucznego oraz blachy, do wyboru są jeszcze wykonane z kamienia naturalnego lub sztucznego. Indywidualne kryteria pozwalają nam wybierać między wieloma wzorami oraz kolorami, które nadadzą naszemu domowi niepowtarzalny charakter. 

Bardzo ważnym wyborem w przypadku parapetu zewnętrznego jest materiał jego wykonania: 

  • Stal – wybierana najczęściej, niska cena i wysoka trwałość. Parapety wykonywane są z ocynkowanej stali o grubości około 0,8 cm. Niestety łatwo się rysują i powodują, że szpecą ogólny obraz domu. Najczęściej wymieniane są w takim wypadku na granitowe. Na pomoc mogą przyjść również parapety aluminiowe – odporniejsze na zarysowania, ale nieco droższe. Ich dużą wadą jest akustyka, bardzo mocno roznosi się dźwięk uderzenia w nie.  
  • Ceramika – bardzo trwałe, świetnie tłumią dźwięki. Ich wadą jest wysoka cena, wyższa nawet od granitu, który jest porównywalnie wytrzymalszy. Uszkodzony parapet ceramiczny może zostać tylko i wyłącznie wymieniony, nie można go naprawić w niezauważalny sposób. 
  • PCV – ekonomiczne, jednak zmieniają kolor pod wpływem słońca oraz deszczu – bardzo nieładnie płowieją. 
  • Granit – bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Bardzo trwały i wytrzymały. 
  • Konglomerat – żywica oraz miał kamienny. Odporny na warunki atmosferyczne i nie nasiąka wodą. 
  • Kamień – bardzo trwały, odporny na warunki atmosferyczne. Wymaga impregnacji raz na kilka lat, a zanieczyszczenia są na nim praktycznie niewidoczne.

Parapety wewnętrzne – rola i materiały

Parapety wewnętrzne również chronią mury przed uszkodzeniem, jednak ważny jest również ich aspekt estetyczny i użytkowy. Dopasowany do wnętrza parapet pozwala na satysfakcjonujący odbiór wystroju całego pomieszczenia. Parapet wewnętrzny spełnia również funkcję miejsca, gdzie hodowane są rośliny doniczkowe, ustawiane różne ozdoby, natomiast w pomieszczeniach takich jak łazienka, czy kuchnia może służyć do przechowywania przedmiotów.
  

Wewnętrzne parapety wykonywane są najczęściej z kamienia naturalnego lub sztucznego, często wybierane są również wykonane z tworzywa sztucznego, które jest wyjątkowo funkcjonalne i łatwe do wyczyszczenia. 

Wybór właściwego parapetu zależy od spełnianej przez niego funkcji, wyglądu, materiału wykonania oraz poczucia estetyki osoby kupującej. Na rynku dostępne są różne rodzaje parapetów w wielu rozmaitych kolorach, szerokościach i wykończeniach: 

  • Kamień naturalny – najdroższe, wykonywane głównie z granitu, chociaż nie tylko. Nie każdy jest zwolennikiem tego materiału ze względu na skojarzenie z nagrobkiem… bardzo eleganckim natomiast jest marmur, jednak wymaga on konserwacji, którą należy powtarzać. 
  • Konglomerat – wytwarzane z naturalnego kruszywa z pigmentem oraz żywicą poliestrową. Przypomina z wyglądu kamień, jest on jednak lżejszy, odporny na wodę i substancje chemiczne, jest również dużo ekonomiczniejszy. 
  • Drewno – wykonywane z litego drewna lub ze sklejki, która jest bardziej odporna na zmiany temperatury i wilgoć w porównaniu z litym. Piękne, solidne, niestety mogą kolorystycznie nie pasować do niektórych odcieni okien. 
  • PCV  – bardzo tanie, funkcjonalne, łatwe do mycia i pielęgnacji, odporna na wiele czynników.

Kolor parapetu jest mocno indywidualną sprawą, również kwestią dopasowania do wnętrza pomieszczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na grubość parapetu, która może wpłynąć na ogólny odbiór wystroju. 

Czytaj także:

PARAPETY I ICH RODZAJE

JAKIE MATERIAŁY STOSUJE SIĘ W PARAPETACH?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]