Okna połaciowe posiadają więcej zalet, czy wad?

Okno połaciowe, którego inną, często spotykaną nazwą jest okno dachowe zawdzięcza tą nazwę od usytuowania w połaci dachu. Okna połaciowe montowane są przede wszystkim w celu oświetlenia pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu, ale posiadają szereg innych zalet, choć niestety można również wymienić kilka wad. Na rynku dostępnych jest wiele okien, dedykowanych różnym konstrukcjom dachowym.

Rodzaje okien dachowych

Podziału okien połaciowych można dokonać ze względu na konstrukcję, lub sposób otwierania. Oprócz typowych okien umieszczonych w połaci dachowej spotkać możemy inne konstrukcje. Okna dachowe Poznań, to fraza, która pozwoli błyskawicznie dotrzeć do każdego rodzaju okna połaciowego renomowanych marek.

Różnice konstrukcyjne okien dachowych

Kolankowe okna na poddaszu to specyficzny rodzaj okien, który składa się właściwie z dwóch okien połączonych w jedno. Pionowe okno fasadowe mieści się w ścianie kolanowej, natomiast w części dachowej usytuowane jest okno połaciowe. Okna tego typu łączą zalety obu rodzajów okien.

Ze względu na konstrukcję można również wyróżnić okna połaciowe balkonowe. Zbudowane są one z dwóch części: dolnej i górnej. Część dolna po otwarciu tworzy swoistą balustradę, natomiast część górna po otwarciu tworzy jakby przezroczysty daszek. Tego typu okna montuje się w dachach, które nie posiadają ściany kolanowej. Optymalny kąt nachylenia dachu dla tych okien to 40O-50O.

Wyłazy dachowe to okna, które otwierane są w bok.

Sposób otwierania

Okna dachowe obrotowe są najczęściej spotykanym i najtańszym typem okien połaciowych. Mają one w połowie wysokości poziomą oś obrotu skrzydła. Górna część takiego okna odchyla się do wewnątrz pomieszczenia. Stosuje się je w dachach, których kąt nachylenia zawiera się pomiędzy 15O a 90O. Konstrukcja ta pozwala na łatwe czyszczenie takiego okna. Można je bez problemu myć z wnętrza pomieszczenia.

Kolejny typ okien połaciowych to okna wysokoosiowe. W tego rodzaju oknach połaciowych oś obrotu umiejscowiona jest w ¾ wysokości ramy okna. Wysokoosiowe okna na poddaszu montuje się przy kącie nachylenia dachu pomiędzy 20O a 65O. Podnoszenie skrzydła w tych oknach wspomagają zwykle siłowniki, co podraża ich koszty.

Czytaj także:

Kiedy można zastosować okna obrotowe?

Zalety okien dachowych

Umieszczenie okien w połaci dachowej ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów. I choć liczba zwolenników dość szybko rośnie, to jednak jeszcze spora część inwestorów żywi obawy przed ich zamontowaniem. Do najważniejszych zalet okien połaciowych można zaliczyć:

  • Naturalne światło słoneczne jest jedną z największych zalet okien dachowych. Dzięki takiemu światłu pomieszczenia są lepiej doświetlone, a promienie słoneczne wpadające przez okna dachowe dobrze wpływają na samopoczucie i nastrój.
  • Uniwersalność. Okna dachowe mogą być stosowane do każdego dachu nachylonego pod kątem od 15 do 90 stopni. Są więc uniwersalne i nie mają wpływu na konstrukcję pokrycia dachowego.
  • Bezpieczeństwo i prywatność. Ze względu na położenie okien dachowych, złodzieje mają utrudniony dostęp. Nie musimy obawiać się, że pozostawiając uchylone okno narażamy się na włamanie. Położenie okien dachowych uniemożliwia również obserwacje z zewnątrz. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie będziemy podglądani przez sąsiadów czy przechodniów na ulicy.
  • Możliwość dokonania oględzin stanu dachu i orynnowania. Plusem posiadania okien dachowych jest możliwość sprawdzenia stanu dachu i orynnowania. Jest to najbezpieczniejsza metoda kontroli dachu bez konieczności wchodzenia na pokrycie.

Wady okien dachowych

Tego typu okna gorzej radzą sobie z wilgocią niż tradycyjne okna umieszczone w ścianie. Są bardziej narażone na zabrudzenia, dlatego wymagają częstszego mycia niż tradycyjne okna. Okna dachowe powodują szybsze nagrzewanie pomieszczeń latem, choć problem ten można znacznie ograniczyć montując w oknach rolety lub żaluzje.

Czytaj także:

Jak dbać o okna dachowe?

Montaż okien dachowych

Wszystko o oknach dachowych

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]