Okna łukowe – co warto wiedzieć?

Stolarka okienna to niezwykle istotny element architektury budynków. Oprócz funkcjonalności oczekujemy od okien, że będą stanowiły idealne wykończenie naszego domu, ozdobę elewacji. W nieco bardziej oryginalnych projektach okna często decydują o stylu i charakterze budynku. Spośród różnych kształtów to okna łukowe wydają się najbardziej efektowne i dekoracyjne.

Gdzie sprawdzą się okna łukowe?


Gdzie takie modele sprawdzą się najlepiej? Nierzadko można je spotkać w starych kamienicach, szczególne na poddaszach. Z całą pewnością doskonale wpisze się w architekturę domu stylizowanego na starodawny pałacyk czy domek wiejski. Miłośnicy nowoczesnego stylu również z powodzeniem mogą przemycić do swojego projektu okna wykończone łukiem. Zazwyczaj wybiera się w tym celu jedno okno, zwykle to najbardziej widoczne, największe lub umiejscowione w ciekawym miejscu. Doskonale prezentuje się ono w szczycie domu, gdzie bardzo dobrze współgra ze strzelistym dachem. Warto zaznaczyć, że okna łukowe to zarówno te na bazie prostokąta, zakończone u góry łukiem jak i te całkowicie okrągłe, które również pojawiają się w nowoczesnych projektach.

Okna łukowe – ograniczenia technologiczne

Aby okno łukowe było nie tylko piękne ale i funkcjonalne należy bardzo dokładnie przemyśleć kwestię jego położenia, wymiarów, podziału na skrzydła a następnie bardzo precyzyjnie dokonać pomiarów i bezbłędnie je osadzić. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki! Jeśli zdecydujemy się na okna łukowe to należy zadać sobie pytanie czy ma to być okno otwierane czy też nie. W przypadku okien okrągłych, najczęściej wybiera się modele nieotwieralne i traktuje się je jako rodzaj doświetlenia. Jeśli jednak chcemy takie okno otwierać warto rozważyć system obrotu okna wokół osi pionowej lub poziomej. Sposób otwierania się okien łukowych zależy również od umiejscowienia takiego okna w bryle budynku. Szczególnie na poddaszu może to stanowić problem, gdyż obecne tam skosy i belki znacznie ograniczają wolną przestrzeń. Głównym ograniczeniem w produkcji okien łukowych jest możliwość gięcia poszczególnych elementów, dlatego czasami zdarza się że jakiś projekt jest niemożliwy do zrealizowania a przyczyn technologicznych. Na szczęście standardowo stosowane promienie gięcia kształtowników są już powszechnie stosowane a tworzywo PCV doskonale się do tego nadaje.

O czym trzeba pamiętać?

To o czym warto pamiętać to jeszcze jednak funkcja okien, która w przypadku modeli łukowych może być trudna do osiągnięcia. Mowa o funkcji uchylania okna. Istnieją już specjalistyczne okucia, które są w stanie to umożliwić ale warto pamiętać, że okno łukowe w części giętej jest w znacznie mniejszym stopniu wzmocnione i stabilne. W związku z tym jego odporność na siłę wiatru jest mniejsza a co za tym idzie łatwiej o odkształcenie się ram okiennych. To ważne szczególnie w przypadku okien o całkowicie okrągłym kształcie, które z racji budowy ma tych wzmocnień najmniej. Okna prostokątne jedynie zakończone u góry łukiem nie powinny w tej kwestii sprawiać większych problemów.

Czytaj także:

Kilka słów o technologii PCV

Jakie zalety posiadają okna PCV?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]