Okna drewniane czy plastikowe?

Na rynku istnieją dwa najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się ramy okienne – drewno i tworzywo sztuczne. Mają swoje wady i zalety, a aby dobrać odpowiednie do swoich potrzeb, należy przeanalizować wszystkie za i przeciw – wybór nie zawsze jest oczywisty, ale spróbujmy przybliżyć cechy obu produktów, aby go ułatwić.

Gatunki drewna na drewniane okna

Drewniane okna pozostają nadal tymi bardziej luksusowymi. Trwałe, wyjątkowe w swym wyglądzie oraz wykonane z dbałością o szczegóły, sprawdzą się we wszystkich wnętrzach, podkreślą ich charakter i zadbają o niecodzienne wykończenie pomieszczeń. Głównymi drzewami, z których powstają są: 

  • Modrzew – stosunkowo drogie, ze względu na niewielką podaż drewna. Bardzo odporne na warunki atmosferyczne. 
  • Dąb – najdroższy, ale i bardzo trwały, odporny na wilgoć. 
  • Świerk – niska cena, niska trwałość i trudna obróbka, niska odporność na wilgoć. 
  • Sosna – najpopularniejsze w Polsce, łatwe w impregnacji i malowaniu. Trwałe, chociaż nieco mniej niż modrzew czy dąb. Niska cena. 

Okna wykonane z drewna idealnie komponują się z drewnianymi wykończeniami budynku, parkietem czy też drewnianymi meblami. Wyjątkowo sztywne, nie naprężają się, świetnie nadają się do dużych przeszkleń. Charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz doskonałą izolacją akustyczną, można je również z łatwością naprawić. Łatwo jest również zamontować w nich system antywłamaniowy.  

Drewno prezentuje się niesamowicie dobrze, gdy wewnątrz pomieszczenia znajduje się kominek. Niezastąpione pozostają podczas budowy domku drewnianego, gdzie plastik mocno się “gryzie”. Nadal pozostają produktem z wysokiej półki cenowej ze względu na bardzo wysoki koszt pozyskania oraz ograniczenia związane z wycinką lasów.

Zalety i wady plastikowych okien

Plastikowe okna spotyka się praktycznie wszędzie, ze względu na dużą dostępność, wiele wzorów, kolorów, czy rozmiarów, ale również przystępną cenę. Popularne, sprawdzone, nie wymagają dodatkowej konserwacji oraz zabezpieczenia podczas na przykład tynkowania ścian budynku. Bardzo odporne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Często występują w różnych wzorach oklein. Dodatkowo mogą posiadać nakładkę aluminiową, która chroni przed żółknięciem i działaniem promieni słonecznych. Aby zapobiec wyginaniu przy montażu należy uwzględnić 1,5 cm przerwę między oknem a ścianą. W przypadku uszkodzenia nie nadają się do naprawy. 

Okna plastikowe oraz drewniane są rozpatrywane w zakresie ekologiczności i w tym wypadku wygrywa drewno nadające się do ponownego wykorzystania w recyklingu oraz ulega rozkładowi biologicznemu. Reguluje przepływ wilgoci w pomieszczeniu. Plastik, ze względu na sztuczne pozyskanie takich zalet nie ma. 

Które okna wybrać?

W zależności od finansów bądź osobistych potrzeb, producenci wychodzą do klientów z wieloma ciekawymi rozwiązaniami, kształtami okien i ich różnymi innymi cechami. Zastanawiając się nad oknami wykonanymi z drewna lub plastiku, należy się zastanowić czy droga, jednorazowa inwestycja nie będzie bardziej trwałą i odpowiednią niż wymiana okien po paru latach.

Okna drewniane były i pozostają nadal numerem jeden w zakresie trwałości, izolacji i zdecydowanie wyglądają znacznie lepiej niż ich plastikowe odpowiedniki. Natomiast plastik jest nadal tanią, wygodną w utrzymaniu alternatywą, która nie wymaga stałej konserwacji, aby zachować swoje zalety. Tu jednak odzywa się głos rozsądku: czy okna mają starczyć na dłużej? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to drewno wygrywa, jest w stanie przetrwać nawet 150 lat przy prawidłowej pielęgnacji. Jeśli nie, to do użytku wystarczy plastik, który świetnie sprawdzi się w swojej roli.  

Czytaj także:

Jakie zalety posiadają okna PCV?

CHARAKTERYSTYKA SYSTEMU BLUEVOLUTION 82

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]