Konglomerat marmurowy – materiał na eleganckie parapety

Naturalny kamień jest ponadczasową klasyką, która nigdy nie wyjdzie z mody. Elegancki efekt oraz wysoka jakość podnoszą prestiż w pomieszczeniu, a także zapewniają poczucie luksusu. Wnętrza zdobione przez naturalny kamień cechuje nie tylko piękno, ale i funkcjonalność. Aby jednak uniknąć wysokich kosztów możemy uciec się do zastosowania konglomeratu marmurowego jako doskonałej alternatywy.

Konglomerat marmurowy

Materiał ten powstaje poprzez połączenie 95% skał węglanowych, w tym przypadku marmuru, a także 5% spoiwa w formie żywicy epoksydowej. Niekiedy dodawane są również barwniki. Mają one nadawać materiałowi pożądany wygląd bądź podkreślać naturalną barwę i fakturę.

Konglomerat czy aglomarmur?

Nazwa konglomerat marmurowy często używana jest przez niektórych zamiennie z nazwą aglomarmur. Materiały te jednak różnią się od siebie. Wytwarzane są w podobny sposób łącząc frakcje skalne z żywicą epoksydową i to w takich samych proporcjach. Jedyną różnicą jest granulacja marmuru, który wykorzystuje się przy procesie produkcji. Aglomarmur tworzony jest ze sproszkowanego marmuru, a do produkcji konglomeratu wykorzystuje się nieco większe ziarna. Ma to wpływ głównie na końcowy efekt optyczny.

Cechy konglomeratu marmurowego

Konglomerat w procesie produkcji przejmuje cechy kamienia, z którego jest wytwarzany. Różne rodzaje skał posiadają różne właściwości, dlatego również cechy konkretnych konglomeratów będą zróżnicowane. Konglomerat z marmuru jest zwykle stosunkowo miękki w porównaniu np. z konglomeratem kwarcowym, a co za tym idzie jest bardziej niż produkt kwarcowy podatny na zarysowania. Jest również mniej odporny na działanie kwasów, dlatego wymaga odpowiedniego traktowania, między innymi specjalnej impregnacji. Szczególnie szkodliwe mogą być dla niego zanieczyszczenia i środki, które zawierają kwasy bądź zasady i długi czas pozostają na jego powierzchni. Znaczne obniżenie nasiąkliwości można uzyskać poprzez regularne stosowanie impregnatów, które zabezpieczą powłokę czystego konglomeratu. Trzeba również pamiętać, że z uwagi na wrażliwość marmuru nie należy na tym typie konglomeratu stawiać gorących przedmiotów. Należy także unikać kontaktu z ostrymi przedmiotami, które mogą pozostawić rysy.

Jeżeli chcemy mieć parapety wewnętrzne marmurowe, czy wykonane z konglomeratu marmurowego, będzie to doskonały wybór. Odradza się jednak stosowania tego materiału na zewnątrz, ponieważ warunki atmosferyczne mogą spowodować przebarwienia  czy blaknięcie oraz zmatowienie powierzchni konglomeratu.

Czytaj także:

Jak dobrać parapety do okna?

Parapety z konglomeratu marmurowego

Naturalny marmur posiada kilka wad,  takich jak stosunkowo duża nasiąkliwość czy wrażliwość na zarysowania. Konglomeraty marmurowe spojone żywicą, mają znacznie ograniczone te wady.  Jest to jeden z powodów, dla którego parapety wykonane z tego materiału są niezwykle popularne. Nie bez znaczenie jest również fakt, iż są znacznie tańsze niż marmur.

Konglomeraty marmurowe są często sprowadzane z Włoch, ojczyzny najpiękniejszych marmurów. Często troską producentów jest, aby parapety wykonane z konglomeratów były jak najbardziej podobne do oryginału. Dlatego tworzy się kompozycje nawiązujące swym deseniem do kamieni marmurowych z ściśle określonych złóż. Możemy więc spotkać parapety z konglomeratu marmurowego o nazwie Breccia lub Calacatta. Obok nich jest wiele wzorów o nazwach wywodzących się z Włoch, ale przedstawiających kompozycje imitujące kamień naturalny. Konglomeraty marmurowe mogą też być nieco podbarwiane, żeby uzyskać innowacyjny efekt dekoracyjny. Dzięki tym zabiegom paleta parapetów z konglomeratów marmurowych nie zawęża się tylko do tradycyjnie jasno kremowych odcieni, ale możliwe są także beże i brązy oraz odcienie szarości, granatu lub zieleni. Z powodzeniem można go dopasować do każdego rodzaju okien, a wysoka estetyka sprawia, że taki parapet będzie stanowił elegancki element dekoracji wnętrz.

Czytaj także:

Jakie materiały stosuje się w parapetach?

Parapety i ich rodzaje

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]