Drzwi wejściowe. PVC czy Aluminium?

Standardowym pytaniem podczas budowy domu jest: plastikowe czy drewniane okna? Jednak równie ważnym stwierdzeniem będzie: aluminiowe czy plastikowe drzwi wejściowe? Dylemat spróbujemy rozwiać przybliżając kwestię zalet i wad obu wyborów.

Metalowe drzwi wejściowe

Drzwi wykonane z aluminium oraz stali pozostają zdecydowanie niezawodne, bardzo funkcjonalne, a przy tym dają szerokie możliwości konstrukcyjne. Wykonane z dwóch arkuszy blachy, przymocowanej do ramy, często wypełnia się izolacją cieplną ich wnętrze. Również ich estetyka odpowiada najwyższym standardom klas designerskich projektów. Wyposażone w niesamowicie trwałe zamknięcia i ryglowania, są wyjątkowo wytrzymałe na próby włamania i forsowania. Występują w szerokiej palecie wzornictwa oraz kolorystyki, można dobrać je do każdego budynku oraz dopasować do kolorów framug okien. 

Aluminium pozostaje niewrażliwe na działanie warunków atmosferycznych, nie straszny im deszcz, czy słońce. Drzwi z tego materiału pozostają niewrażliwe na korozję, zmienną temperaturę o dużej amplitudzie, nie poddają się deszczom, śniegom i nie płowieją. Porównując je do drzwi drewnianych należy zwrócić uwagę na ich mniejsze możliwości na izolację akustyczną oraz cieplną.

Drzwi wejściowe z PVC

Wyprodukowane z PVC, polichlorku winylu, drzwi frontowe z plastiku do niedawna stosowane były wyłącznie w budynkach użytku publicznego, sklepach czy magazynach. Na dzień dzisiejszy istnieją modele pasujące również do domów prywatnych. 

Ościeżnica wykonana z tworzywa sztucznego, wzmocniona jest aluminiowymi wkładkami. Pozwala to na większe bezpieczeństwo oraz zapobieganiu włamaniom. Uszczelnione pianką poliuretanową, posiadają elementy stalowe oraz aluminiowe. Wykończone okleiną PVC, folią akrylową lub farbą, drzwi zewnętrzne wykonane z plastiku mają małą sztywność, zdecydowanie gorzej zabezpieczają przed sforsowaniem.
  

Ich zaletą pozostaje jednak wysoka izolacja akustyczna oraz termiczna, możliwość dobrania wymiarów do niestandardowych otworów, elegancki wygląd przy niewielkim nakładzie, a przy tym kolorystyka pasująca idealnie do koloru ram okien – dostępne są w wielu kolorach, wzorach. Drzwi z PVC nie trzeba konserwować, są odporne na czynniki zewnętrzne, nie ulegają negatywnemu wpływowi wilgoci, czy promieniom UV, a wysoka gładkość nie pozwala na przywieranie brudu. Kwestia ceny również nie pozostaje obojętna – drzwi plastikowe są dużo bardziej ekonomiczne od aluminiowych.

Istnieje podział drzwi wykonanych z PVC: 

  • Nakładkowe – posiadają nakładkę dla większej izolacji termiczne, są bardzo estetyczne, istnieją w wariancie jednostronnym i dwustronnym. Wysoki komfort użytkowania, łatwiejsze do czyszczenia, wyglądają jak standardowe wejście klasy premium. Posiadają jednak zwiększony koszt o około 15%, co może okazać się nieopłacalne. 
  • Wsadowe – mniejsza izolacja termiczna, niezbyt eleganckie i estetyczne. Bardziej przystępne cenowo. 

Jakie materiał na drzwi wybrać?

Oba rodzaje tych drzwi zapewniają podobny poziom bezpieczeństwa, a producenci zalecają dodatkowe wyposażenie w profesjonalny alarm i wysokie ubezpieczenia. Rozwiązaniem oszczędnościowym będą również drzwi z jednej strony z nakładką, a z drugiej z panelem wsadowym. 

Największym atutem drzwi wykonanych z plastiku jest możliwość dobrania ich w dowolnych wymiarach.  

Wybór odpowiednich drzwi należy do konsumenta, który powinien brać pod uwagę sposób użytkowania takich drzwi, wygodę czyszczenia, czy wygląd. Materiał wykonania drzwi wejściowych również powinien być dobrany do zadań drzwi, wybór najlepszych dostępnych na rynku pozwoli na użytkowanie przez długi czas w komforcie i bezpieczeństwie, producenci jednak przyszykowali modele dostępne na każdą kieszeń, a ich różnorodność daje możliwość dobrania odpowiednich w najlepszym wariancie cenowym. 

Czytaj także:

Co warto wiedzieć o stolarce aluminiowej?

Co wiesz o drzwiach i oknach aluminiowych?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]