Drzwi balkonowe przesuwne. Rodzaje i zalety

Drzwi i okna tarasowe przesuwne dają wiele możliwości nie tylko aranżacyjnych, ale również praktycznych. System przesuwny stwarza dogodne warunki do zastosowania dużych przeszkleń oraz sprawia, że drzwi tarasowe w trakcie otwierania nie zajmują powierzchni wewnątrz pomieszczenia. Rozsuwane drzwi balkonowe oprócz wymienionych mają wiele innych zalet. Takie rozwiązanie mają niestety także wady.

Przesuwne drzwi i okna tarasowe – co warto wiedzieć?

W domach jednorodzinnych oraz w dużych mieszkaniach w blokach w tak zwanym nowym budownictwie bardzo popularne są okna i drzwi o bardzo dużych powierzchniach. Mogą one być wykonane tradycyjnie, jako rozwierne lub przesuwne. Podobnie jak rozwierne również okna tarasowe przesuwne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak PCV, aluminium czy drewno.

Mają także bardzo dobre parametry izolacyjne zarówno w zakresie ciepła, jak i hałasu.

Przeszklenia tego typu są doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy, aby wyjście z domu było dobrze doświetlone, a także wizualnie łączyło się z przestrzenią na zewnątrz. Drzwi i okna tarasowe przesuwne dostępne są w systemach: HST oraz PSK.

Czytaj także:

Okna HST a okna SLIDE – co wybrać?

Okna uchylno przesuwne PSK

Gdy drzwi uchylno przesuwne PSK są w pozycji zamkniętej, ich skrzydło stałe wraz ze skrzydłem przesuwnym tworzą linię prostą. Na ościeżnicy okien PSK zamontowana jest szyna, po której poruszają się wózki zamontowane na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego i ukryte pod maskownicami. Otwieranie odbywa się poprzez uchylenie i odsunięcie skrzydła ruchomego od progu. System uchylno przesuwny PSK umożliwia płynne oraz bardzo ciche przesuwanie nawet bardzo dużych i ciężkich okien tarasowych. Uchylanie natomiast odbywa się identycznie jak w oknach tradycyjnych. W oknach uchylno przesuwnych PSK można zastosować zarówno próg niski, jak i próg wysoki.

Okno unoszono przesuwne HST

Drzwi tarasowe systemu HST mają skrzydło przesuwne i skrzydło stałe, które są przesunięte względem siebie i położone równolegle do siebie. Okno otwierane jest poprzez przesuwnie skrzydła ruchomego za skrzydło stałe. Skrzydło ruchome porusza się po ukrytej w podłodze szynie na specjalnych rolkach, a ruch ten odbywa się bardzo płynnie i nie wymaga stosowania zbyt dużej siły. Uchylanie okna odbywa się w dowolnym miejscu, poprzez zatrzymanie jego ruchomego skrzydła i opuszczenie go za pomocą klamki.

Systemy unoszono przesuwne HST umożliwiają zastosowanie drzwi i okien o większych powierzchniach przeszkleń, a także przeszklenia narożne. Takie rozwiązania pozwalają na dodatkowe doświetlenie pomieszczenia, które otrzymują dodatkowo bardzo dużo światła słonecznego. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Bardzo ważną zaletą drzwi przesuwnych HST jest niski próg, który może mieć jedynie 3 mm i być zlicowany z podłogą. Znaczne zminimalizowanie bariery progu powoduje, że system HST jest dużym ułatwieniem komunikacyjnym na zewnątrz i do wewnątrz pomieszczenia.

Wyposażenie dodatkowe systemu HST

Okna tarasowe przesuwne HST mogą być otwierane i zamykane za pomocą sterowania elektrycznego. Często takie sterowanie odbywa się przy użyciu pilota, co stanowi kolejną zaletę i podnosi walory użytkowe tego rodzaju okien. Jedną z wad okien HST jest ich wysoka cena, która jest znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych balkonowych czy tarasowych okien uchylnych. Cena ta jest także wyższa od cen okien uchylno przesuwnych wykonanych w systemie PSK. Jedna ze względu na nieporównywalny komfort użytkowania coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie.

Termoizolacja drzwi przesuwnych

Dla zapewnienia właściwej izolacji termicznej okna tarasowe przesuwne oprócz zastosowanych do ich budowy materiałów o określonej przenikalności termicznej, muszą posiadać cechy konstrukcyjne zapewniające ich szczelność. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w systemie HST.

W tym rozwiązaniu uszczelnienie realizowane jest za pomocą zintegrowanych uszczelek. Odpowiednia szczelność przestrzeni pomiędzy poruszającymi się skrzydłami drzwi HST w chwili gdy pozostają one w pozycji zamkniętej zapewniona jest przez specjalny układ nakładających się na siebie zaczepów wyposażonych w system uszczelek przylgowych.

Czytaj także:

Okno HST czy PSK

Przesuwne czy otwierane – jakie drzwi tarasowe wybrać?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami


[recaptcha]