Ile oszczędzamy dzięki szczelnym oknom?

Szczelne okna oraz ich odpowiedni sposób montażu może w znacznym stopniu przyczynić się do oszczędności wynikających z zauważalnego zmniejszenia potrzeby ogrzewania domu. Dobrze dobrane okna zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczenia, minimalizując jego straty, a także przyczyniają się do przenikania promieni słonecznych w postaci energii cieplnej do wnętrza obiektu. Ile można oszczędzić dzięki szczelnym oknom?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Każdy producent okien zgodnie potwierdzi, że w przypadku wyboru okien, kluczowy jest parametr określany symbolem Uw. Określa on stopień przenikania ciepła, a tym samym jego uciekania z pomieszczenia na zewnątrz. Działa tu zasada, wedle której im mniejszy współczynnik Uw, tym większa skuteczność izolacyjna okna, a tym samym mniejsze straty ciepła i mniejsza konieczność dogrzewania pomieszczenia. Specjaliści podają, że montaż wysoce szczelnych okien potrafi zmniejszyć zużycie energii nawet o 25%.

Wysokość strat ciepła

To, ile oszczędzimy na ogrzewaniu, zależy od tego, jak dużo ciepła zachowamy w pomieszczeniu. Najgorszym posunięciem jest montaż okien o wysokim poziomie Uw. W Polsce, maksymalny stopień tego parametru może wynosić 1,1 W/m2K. Każdy producent okien izolacyjnych odradzi zakup takich produktów. Szacuje się, że generują one straty energii na poziomie sięgającym ok. 33 kWh w ciągu miesiąca (oczywiście zależnie od temperatur panujących na zewnątrz). W trakcie trwania sezonu grzewczego przekłada się to na straty rzędu 321 kWh.

Ile można oszczędzić na szczelnych oknach?

Szczelne okna zapewniają olbrzymią skuteczność w walce z utratą ciepła, co przyczynia się do znacznych oszczędności w portfelu wynikających ze zredukowania potrzeby ogrzewania pomieszczenia. To, ile można oszczędzić montując szczelne okna z systemem izolacyjnego połączenia ich ze ścianami, zależy od rodzaju materiału opałowego, z którego korzystamy i jego kosztów. Przeciętnie, szacuje się, że montaż okien najlepszych pod kątem szczelności, może w ciągu sezonu grzewczego przynieść oszczędność rzędu sześciuset złotych w przypadku ogrzewania z wykorzystaniem gazu ziemnego. Ci, którzy grzeją olejem opałowym powinni zaoszczędzić ok. 756 złotych, energią elektryczną ok. 320 złotych, a węglem ok. 280 złotych.

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami