Dlaczego samoloty mają okrągłe okna?

Podróżowanie obecnie to sama przyjemność. Wystarczy wsiąść w samolot, aby móc w maksymalnie kilkadziesiąt godzin znaleźć się na drugim końcu świata. To co kiedyś wydawało nam się wręcz niemożliwe jest teraz na wyciągnięcie ręki. To doprawdy cud techniki, z jakiego korzystamy bardzo często.

Skąd brały się katastrofy?

Wiele osób boi się jednak latać samolotem. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu ciężko jest pojąć jakim cudem kilkuset tonowa maszyna nie tylko nie spada, ale przesuwa się do przodu z zatrważająca prędkością. Co rusz słyszy się także o katastrofach lotniczych – aczkolwiek prawda jest taka, że jest ich najmniej, tylko są po prostu bardzo spektakularne. Jednak kiedyś było ich o wiele więcej, a przyczyną były… okna.

Dlaczego samolot ma okrągłe okna?

Obecnie bowiem wszyscy doskonale wiemy, że okna w samolocie są okrągłe. Ale czy wiemy dlaczego? Otóż w czasach kiedy były kwadratowe było zdecydowanie więcej katastrof lotniczych. Okazało się bowiem, że właśnie tam koncentrowały się przeciążenia, przez co łatwo dochodziło do pęknięć i rozszczelnienia kabiny ciśnieniowej. Podczas jednego z badań okazało się, że do 70 procent obciążenia samolotu koncentrowało się na oknach z ostrymi kątami.

Jak w samolocie

Wiele osób, budując własne domy, chce postawić na oryginalność i decyduje się na okrągłe okna. Poznań jest miejscem, gdzie można zamówić takie „bulaje” i sprawić, że niektóre pomieszczenia – jak chociażby poddasze, przypominać będzie kadłub samolotu. Takie, ale nie tylko takie okna Poznań oferuje w wielu punktach. Możesz zamówić sobie okna rodem ze statku morskiego, które doskonale wpasują się do drzwi łazienkowych, możesz postawić również na tradycyjne okna prostokątne. Duży wybór, jeśli chodzi o okna Poznań ma od zawsze – wynika to z dużego popytu na takie produkty oraz z doskonałej renomy poznańskich firm, które produkują nie tylko okna, ale również drzwi, zarówno z pcv jak i z drewna. Oprócz fachowego wykonania cechuje je również duża wytrzymałość.

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami