Czy warto zamontować w domu duże okna?

Niektórym osobom wydaje się, że duże okna w domu jednorodzinnym mogą być problematyczne. Jednak jest to opinia mylna, gdyż obecnie (wraz z rozwojem technologicznym) takie okna nie przynoszą kłopotów w eksploatacji, a za to skutecznie zwiększają estetykę wnętrz.

Duże okna – o czym należy wiedzieć?

Obecnie ogólny wygląd domu – w tym jego okien, ma bardzo duże znaczenie. Dlatego coraz częściej właściciele budynków decydują się na duże okna, a co za tym idzie – na komfort przebywania w jasnych i otwartych na otoczenie wnętrzach. Tego rodzaju przeszklenia są modne, ładne i sprawiają, że dom wygląda bardzo nowocześnie. Współczesne możliwości technologiczne pozwalają zaś na to, by jedno skrzydło okienne mogło mieć nawet kilka metrów kwadratowych powierzchni. Warto jednak wiedzieć, że kiedy okno ma być duże, to lepiej (ze względów konstrukcyjnych), by było ono niezbyt szerokie, a za to wysokie. Pozwoli to na zastosowanie mniejszej rozpiętości nadproży (tzn. żelbetowych belek, które zamykają od góry otwory okienne w murze).

O wielkości okien trzeba zdecydować już na etapie projektowania budynku, ponieważ tylko wtedy dobrze dopasuje się do nich wytrzymałość filarów międzyokiennych. Późniejsze powiększanie okien może być zdecydowanie bardziej problematyczne. Pamiętać trzeba także o tym, że duże przeszklenia wymagają skutecznych osłon przeciwsłonecznych, by wnętrza nie przegrzewały się latem (do czego mogą posłużyć żaluzje fasadowe).

Zalety dużych okien w domu jednorodzinnym

Można wśród nich wymienić to, że:

– nadają budynkowi prawdziwej elegancji,

– wyposażone w nie wnętrza wydają się być dużo bardziej przestronne,

– w mniej słoneczne pory roku, większym oknom udaje się wpuścić do pomieszczeń więcej światła dziennego (co wpływa korzystnie na nastrój),

– w chłodniejsze dni, duże i odsłonięte okna umożliwiają wykorzystanie światła słonecznego: przyjemnie ogrzewając wnętrza,

– dają wrażenie otwarcia domu na otoczenie, szczególnie wtedy, kiedy znajdują się nisko (nieco nad poziomem gruntu).

Jak więc widać, istnieje wiele przesłanek pokazujących, że w domu warto zamontować duże okna. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dobrać do nich dobre żaluzje fasadowe, które w razie potrzeby nie będą wpuszczać do wnętrza zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami